Strona główna / Mikroblog / Afordancje – czyli o tym, jak komunikujemy się z technologią
Okiem eksperta

Afordancje – czyli o tym, jak komunikujemy się z technologią

Don Norman, czyli znany na cały świat psycholog poznawczy specjalizujący się w komunikacji człowiek – komputer oraz autor książki “Dizajn na co dzień” (Pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zajmującej się UX!) skupił się na pojęciu afordancji. Co się kryje za tą skomplikowaną nazwą?

Możliwość interakcji między człowiekiem a środowiskiem. Relacja między właściwościami, a tym co możemy z nim zrobić. Afordancje są wskazówkami, które podpowiadają jak możemy wejść w interakcję z przedmiotem fizycznym lub cyfrowym.

Kiedy widzimy klamkę, jest to wskazówka, że możemy użyć jej do otwarcia drzwi. Kiedy widzimy ikonę słuchawki na ekranie smartfona, wiemy, że możemy ją kliknąć, aby wykonać połączenie. Z kolei zebra na jezdni wskazuje, że możemy w tym miejscu przejść na drugą stronę.

No dobrze, ale jak możemy wykorzystać wiedzę o afordancji w projektowaniu doświadczeń użytkownika?

Afordancje w UX/UI mogą mieć charakter jawny lub ukryty. Ich cel jednak pozostaje ten sam: takie wykorzystanie wcześniejszej wiedzy i doświadczeń użytkowników, by interakcja z produktem była dla nich jak najprostsza.

Przykłady zastosowania afordancji w projektowaniu:

#1 Afordancje graficzne – wizualizacje graficzne pomagają szybciej skanować i zapamiętywać treść i funkcjonalności. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • Ikony
  • Ilustracje
  • Loga
  • Zdjęcia

#2 Przyciski (buttony) – już przed erą interfejsów graficznych, wszelkiego rodzaju przyciski pojawiały się w życiu ludzi: dajmy na to kalkulatory czy maszyny do pisania. Projektując przyciski, musimy pamiętać o tym, by były widoczne i postrzegane jako przycisk – zwracajmy tutaj uwagę na kontrast i kolory.

#3 Animacje UI – w doskonały sposób imitują interakcję z rzeczywistymi przedmiotami.

  • przełączanie toggle
  • animacja “przeciągnij, aby odświeżyć”
  • pulsujące ikonki zachęcające nas do kliknięcia

#4 Stosowanie Wzorców afordancyjnych – użytkownicy są przyzwyczajeni do tego, że gdy klikną logo na stronie, to przejdą do strony głównej. Informacje o kontaktach i polityce prywatności strony często znajdują się w stopce strony, a trzy pionowe punkty w układzie aplikacji oznaczają „więcej”, pokazując dodatkowe funkcje. Korzystanie z tych istniejących wzorców oznacza, że użytkownicy mają poczucie, że rozumieją interfejs.

Afordancje to kolejny przykład na to, jak bardzo UX łączy się z dziedziną psychologii poznawczej i jak ważne jest, by tę wiedzę na co dzień, wykorzystywać upraszczając korzystanie z produktów cyfrowych przez naszych użytkowników.

 

Źródła:

https://productvision.pl/2019/co-ja-pacze-czyli-swiat-oczami-ux/ 

https://www.interaction-design.org/literature/topics/affordances

 

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX