Strona główna / Słownik / Card sorting

Card sorting

  • 20 grudnia 2022

Card sorting to metoda badawcza stosowana w projektowaniu interfejsów użytkownika (UX), która polega na określeniu struktury informacji w serwisie internetowym lub aplikacji.

Card sorting polega na przygotowaniu kart zawierających kluczowe kategorie lub elementy, które będą umieszczone w serwisie, a następnie poproszeniu użytkowników o ich uporządkowanie według własnych preferencji. Możliwe jest wykonanie card sortingu w formie fizycznej (np. poprzez rozłożenie kart na stole i ich układanie przez użytkowników) lub elektronicznej (z wykorzystaniem specjalnych narzędzi do card sortingu online).

Card sorting pozwala zbadać, w jaki sposób użytkownicy myślą o poszczególnych elementach serwisu i jak je uporządkowują. To ważne, ponieważ struktura informacji ma duży wpływ na to, jak łatwo i szybko użytkownicy będą mogli znaleźć to, czego szukają. Wyniki card sortingu mogą być wykorzystywane do opracowania hierarchii informacji w serwisie lub aplikacji, co pomaga zapewnić lepszą nawigację i łatwiejsze korzystanie z niego przez użytkowników.

    Darmowy raport z badań UX