Strona główna / Słownik / Canonical

Canonical

  • 27 czerwca 2024

Canonical (inaczej adres kanoniczny, link kanoniczny, canonical URL) to tag stosowany w kodzie HTML, który jest podpowiedzią dla robotów wyszukiwarek, który link do strony jest tym oryginalnym i pożądanym w przypadku, gdy dostępne są różne kopie tej samej treści. Użycie tego narzędzia pozwala uniknąć problemów z tzw. duplikacją treści, co ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Po co stosuje się linki kanoniczne?

Jedna podstrona w serwisie może czasami występować pod kilkoma adresami URL, a roboty indeksujące każdy z tych adresów postrzega jako osobny byt. Robot, znajdując takie strony, może uznać je za duplikaty wewnętrzne. Zastosowanie tagu canonical pozwala wskazać wyszukiwarkom, która z nich powinna być indeksowana. Dzięki temu, gdy algorytmy wyszukiwarki znajdą te same lub podobne treści na różnych URL, to najprawdopodobniej wybiorą do indeksowania tę, którą wskazują linki canonical.

Jak wdrożyć linki kanoniczne na stronie?

Linki kanoniczne ustawia się poprzez dodanie tagu link rel=”canonical” w sekcji <head> dokumentu HTML. Tag ten powinien wskazywać bezpośrednio na adres URL, który uznajesz za główny.

Przykład:

  • Wersja https://www.przyklad.com/strona jest preferowaną wersją adresu https://www.przyklad.com/strona?session_id=123
  • W head tej drugiej strony powinien pojawić się następujący tag: <link rel=”canonical” href=”https://www.przyklad.com/strona”>

Podsumowanie

Link kanoniczny wskazuje robotom indeksującym, który adres URL i która wersja strony powinna być indeksowana. Pozwala to skutecznie uniknąć duplikacji wewnętrznej na stronie.

Spis treści

    Darmowy raport z badań UX