Zogniskowane wywiady grupowe znane również jako FGI lub grupy fokusowe pozwalają na zdobycie unikalnych danych na temat funkcjonalności produktu cyfrowego. Poznajemy oczekiwania, prezentujemy nasze rozwiązania i obserwujemy reakcje grupy w tym jej wewnętrzną dynamikę.
Sednem badań UX jest aktywne słuchanie i wnikliwa obserwacja zachowań, również tych nieświadomych. Dobrego badacza cechuje empatia, równie ważna co przygotowanie metodologiczne. W ciągu całego procesu badawczego pozostaje bezstronnym obserwatorem. Jest głosem użytkowników w Twojej firmie.
Przeprowadzimy warsztat, na którym poznajemy Twoją firmę, cele oraz persony użytkowników.
Na podstawie warsztatów dobieramy najbardziej odpowiednie metody badawcze.
Rekrutujemy respondentów na podstawie ankiety przesiewowej oraz opracowujemy scenariusze badań.
Badania przeprowadzamy na podstawie wybranych metodyk. Ich przebieg dokumentujemy w formie audio/video. Jeśli chcesz, możesz być obserwatorem badania.
Opracowujemy wyniki badań w formie raportu. Pozyskane dane przekształcimy w wiedzę dla Ciebie i Twojego zespołu.
Omówimy wyniki badań na warsztacie podsumowującym.
Nasi UX Designerzy mogą opracować rozwiązania gotowe do wdrożenia na podstawie przeprowadzonych badań.
Dzięki Badaniom UX Twój sklep podniesie sprzedaż bez zwiększania budżetu marketingowego.
Badania UX na każdym etapie oszczędzą czas developerów Twojej firmy, który poświęciliby na nieprzewidziane zmiany.
Jeżeli znasz grupę docelową nowego produktu, zbierzesz feedback przed jego wprowadzeniem.
Zogniskowany wywiad grupowy jest badaniem UX znanym również jako „Grupy fokusowe” czy FGI. Polega ono na tym, że organizowana jest grupa od 5 do 10 osób, w której zakres wchodzą przedstawiciele grupy docelowej danego produktu cyfrowego. Zadaniem moderatora jest zadawanie pytań dotyczących interfejsu/produktu mających poznać oczekiwania względem produktu. W trakcie badania prezentowane są przykładowe rozwiązania i inspiracje, by utrzymać dyskusję w ryzach.
Badania UX, które wykonujemy to:
testy użyteczności, wywiady pogłębione (IDI), tajemniczy e-Klient, card-sorting, tree testing, wywiady kontekstowe, candidate experience.
Przeprowadzając zogniskowany wywiad grupowy, uzyskujemy wgląd w oczekiwania względem produktu cyfrowego. Dynamika grupy może wygenerować interesujący insight. To również dobry sposób na pracę z heavy userami aplikacji.
Zogniskowane wywiady grupowe są jednym z badań UX, które można wykorzystać zarówno w fazie konceptualnej jak i po wprowadzeniu produktu cyfrowego na rynek. Będąc dopiero w fazie projektowania produktu, możemy stworzyć zestaw pytań mający skonfrontować nasze założenia i hipotezy z realnymi odpowiedziami użytkowników. Jeżeli za to produkt cyfrowy już jest w obiegu, to możemy zebrać wartościowy feedback od osób, np. projektując modyfikacje lub nowe funkcje.