Przeprowadzając wywiady pogłębione, skupiamy się na użytkowniku. Poznajemy jego motywacje, obawy, historie zakupowe. Analizujemy determinanty zakupowe i procesy decyzyjne.
Sednem badań UX jest aktywne słuchanie i wnikliwa obserwacja zachowań, również tych nieświadomych. Dobrego badacza cechuje empatia, równie ważna co przygotowanie metodologiczne. W ciągu całego procesu badawczego pozostaje bezstronnym obserwatorem. Jest głosem użytkowników w Twojej firmie.
Przeprowadzimy warsztat, na którym poznajemy Twoją firmę, cele oraz persony użytkowników.
Na podstawie warsztatów dobieramy najbardziej odpowiednie metody badawcze.
Rekrutujemy respondentów na podstawie ankiety przesiewowej oraz opracowujemy scenariusze badań.
Badania przeprowadzamy na podstawie wybranych metodyk. Ich przebieg dokumentujemy w formie audio/video. Jeśli chcesz, możesz być obserwatorem badania.
Opracowujemy wyniki badań w formie raportu. Pozyskane dane przekształcimy w wiedzę dla Ciebie i Twojego zespołu.
Omówimy wyniki badań na warsztacie podsumowującym.
Nasi UX Designerzy mogą opracować rozwiązania gotowe do wdrożenia na podstawie przeprowadzonych badań.
Dzięki Badaniom UX Twój sklep podniesie sprzedaż bez zwiększania budżetu marketingowego.
Badania UX na każdym etapie oszczędzą czas developerów Twojej firmy, który poświęciliby na nieprzewidziane zmiany.
Jeżeli znasz grupę docelową nowego produktu, zbierzesz feedback przed jego wprowadzeniem.
Indywidualne wywiady pogłębione, również nazywane pogłębione wywiady indywidualne lub wywiady pogłębione IDI, są jedną z popularnych metod badawczych stosowanych w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przekonań, postaw, uczuć i doświadczeń badanych osób. W przeciwieństwie do wywiadów grupowych, badania IDI skupiają się na jednym respondencie, co pozwala na bardziej dogłębną analizę tematu. W tym artykule przedstawimy, jak przeprowadzać indywidualne wywiady, jakie są zalety wywiadów pogłębionych oraz jakie są ich ograniczenia.
Dzięki wywiadom pogłębionym badacz może uzyskać informacje, których nie jest w stanie pozyskać za pomocą innych technik badawczych, takich jak ankiety czy wywiady ustrukturyzowane. Niektóre z zalet badań IDI to:
Chociaż wywiady pogłębione wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, mogą mieć także pewne ograniczenia. Należy pamiętać, że:
Wywiad pogłębiony stosowany jest często w badaniach rynku, gdy celem badań IDI jest poznanie opinii konsumentów na temat produktów, usług czy reklam. W przypadku produktu cyfrowego, takiego jak aplikacja, wywiady te mogą dostarczyć cennych informacji na temat zachowań i potrzeb użytkowników produktu.
Wywiady pogłębione są cennym narzędziem w badaniach jakościowych, które pozwalają na uzyskanie dogłębnej wiedzy na temat uczuć, postaw i przekonań badanych osób. Chociaż mają pewne ograniczenia, takie jak czasochłonność czy trudność w uogólnianiu wyników, to odpowiednio przeprowadzone wywiady indywidualne mogą dostarczyć nieocenionych informacji, nieosiągalnych za pomocą innych technik badawczych.
Do przeprowadzenia Indywidualnego Wywiadu Pogłębionego potrzebujemy:
Badanie polega na rozmowie z wykorzystaniem wcześniej opracowanego scenariusza. Scenariusz pełni tu jednak funkcję porządkującą rozmowę, nie jest ściśle przestrzegany, a badacz ma dużą swobodę w kolejności zadawania pytania i podążania tokiem rozumowania respondenta. Co niezwykle ważne nie pytamy o opinie lub deklaracje. Poznajemy historie, motywacje i pytamy o procesy decyzyjne.
Wywiad pogłębiony to unikatowa możliwość poznania historii odbiorców swoich rozwiązań i poznać ich potrzeby, w tym te nieuświadomione. Pozwalają poznać przyczyny decyzji, motywacje dzięki pytaniom otwartym i swobodnej rozmowie o doświadczeniach i towarzyszących im emocjom.
Badania UX, które wykonujemy to:
testy użyteczności, tajemniczy e-Klient, card-sorting, tree testing, wywiady kontekstowe, candidate experience, zogniskowane wywiady grupowe.
IDI mogą pomóc Ci zaprojektować właściwe rzeczy. To dzięki nim możesz znaleźć punkty, w których Twój produkt cyfrowy może ułatwić życie użytkowników i wnieść dodatkową wartość.