Strona główna / Mikroblog / Planet Centric Design i ołówki z Ikei
Okiem eksperta

Planet Centric Design i ołówki z Ikei

Pamiętacie kultowe ołówki z Ikei? Służyły do notowania, które produkty nas zainteresowały, by później móc wygodnie odebrać je z magazynu. Oczywiście ołówki oprócz oczywistej przydatności w samym sklepie były obiektem pożądania wielu klientów. Niekiedy znikały pełnymi garściami. Co najważniejsze w tej historii to fakt, jak duży wpływ na środowisko naturalne miała produkcja i dystrybucja ołówków i karteczek.

Takie przeprojektowanie usługi, by zredukować wpływ na planetę to obiekt zainteresowania projektantów skupionych wokół nurtu Planet Centric Design. Są oni głosem w organizacji nie tylko użytkowników, a całego środowiska naturalnego, na które oddziałują decyzje projektowe i biznesowe.

Ikea poszła drogą cyfryzacji procesu, by zredukować wpływ na środowisko (a pewnie też nieco zaoszczędzić budżetu). Ołówki zniknęły ze sklepów, a ich miejsce zajęła aplikacja mobilna.

Plansza informująca o aplikacji zastępującej ołówki do notowania

Plansza informująca o aplikacji zastępującej ołówki do notowania

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX