Strona główna / Mikroblog / Jak użytkownicy korzystają ze strony internetowej?
Okiem eksperta

Jak użytkownicy korzystają ze strony internetowej?

Zajmujesz się UX designem, ale czy wiesz, jak Twoi użytkownicy korzystają ze strony internetowej?

Wyobraź sobie, że razem ze znajomym otwierasz tę samą stronę, ale Ty widzisz coś innego niż Twój bliski. On ma promocję, płaci mniej, Ty nie wiesz nawet, że możesz coś kupić na stronie.

Nie powinniśmy ograniczać się tylko do osób, które korzystają z monitora i myszki przeglądając sieć. Trzeba pamiętać, że stronę obsługiwać też będą osoby korzystające z:

Telefonu, tableta, małyego ekranu — często projektujemy strony na desktop, traktując mniejsze ekrany z mniejszą starannością. Mobile-first jest dobrą i popularną taktyką. Trzeba pamiętać, że ekrany dotykowe to też inna interakcja, niż wskazywanie i klikanie myszką.

Trybu wysokiego kontrastu — wiele osób potrzebuje wsparcia, żeby wyświetlać treści na Twojej stronie. Warto zwrócić uwagę czy kolory na Twojej stronie odpowiednio ze sobą kontrastują, wtedy nie trzeba utrzymywać dwóch wersji dla każdej strony.

Treści powiększonej 2-3-krotnie – czasami użytkownicy powiększają stronę. Warto zweryfikować czy wszystko da się powiększyć i czy strona nadal wyświetla się prawidłowo.

Screen reader’a — strona może być odczytywana na głos dla użytkowników przez dodatkowe oprogramowanie. Żeby wszystko działało, ważne jest, żeby sam kod html był czytelny i ułożony w logiczną całość. Niestety, łatwo jest o tym zapomnieć, kiedy projektujemy i sprawdzamy, jak strona wygląda.

Braille reader’a — każdy tekst może być zamieniony na alfabet Braile’a dzięki specjalnemu urządzeniu. Użytkownik odczytuje wtedy treść z urządzenia, gdzie specjalne wypustki dynamicznie tworzą podgląd Twojej strony. Tak samo, jak przy screen readerze, ważne jest, żeby kod html strony nie utrudniał takiej interakcji.

Urządzenie dostosowane do użytkownika – na kursie o dostępności z w3c można poznać użytkownika, który porusza się po komputerze dzięki urządzeniu, które tłumaczy dmuchnięcia w specjalną rurkę na kolejne polecenia dla komputera. Dobrze zaprojektowana i wdrożona strona jest dla niego tak samo dostępna, jak dla każdego innego użytkownika.

Wytyczne WCAG pomagają zapewnić, że nasza strona będzie tak samo dostępna dla wszystkich użytkowników, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystają. Ale nie chodzi jedynie o spełnienie wszystkich punktów, ale też o zrozumienie, jak wiele różnych potrzeb może mieć Twój użytkownik.

 

 

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX