Strona główna / Mikroblog / Gdy 30 sekund staje się wiecznością
Okiem eksperta

Gdy 30 sekund staje się wiecznością

Jako fanka gier mobilnych, regularnie poświęcam im wolną chwilę, aby dać odpocząć głowie. Moim obecnym ulubieńcem jest kolejna produkcja inspirowana znanym i lubianym Candy Crushem, która tak jak i on, daje mi pewną pulę żyć do wykorzystania, abym mogła dzielnie powalczyć o przejście kolejnych poziomów.

Otrzymując 5 serduszek, roztrwaniam je oczywiście bez żalu, bardzo szybko docierając do momentu, w którym nie mam ich wcale. I co wtedy? Oczywiście gra okazuje mi troskę i oferuje dodatkowe życia, okupione nie złotem, a moim czasem, który mogę poświęcić na obejrzenie jednej z reklam.

Reklamy trwają od 10 do 30 sekund i mijają stosunkowo szybko… gdy widzę zegar informujący, ile czasu pozostało bądź pasek postępu. Gdy ich zabraknie, oczekiwanie na koniec wydaje się wiecznością, co skutkuje porzuceniem zabawy w poszukiwaniu innej rozrywki :) Tak oto widoczna informacja wpływa na percepcję czasu.

Powyższy przykład z życia wzięty daje pogląd na to, jak ważne może okazać się zadbanie o pierwszą heurystykę Nielsena w projektowaniu User Experience — pokazuj status systemu. Użytkownik lubi wiedzieć, na jakim etapie obecnie się znajduje, co jeszcze go czeka. Nie uzyskując informacji na ten temat, często ucieka, gdy zabraknie mu cierpliwości. A o cierpliwość w interakcji z produktem cyfrowym w Sieci jest szczególnie trudno.

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX