Strona główna / Mikroblog / Ekonomia behawioralna w służbie dzieciom
Okiem eksperta

Ekonomia behawioralna w służbie dzieciom

Ostatnio na szkoleniu z ekonomii behawioralnej pokazano wspaniały przykład, jak z pomocą wiedzy o ludzkich zachowaniach stworzono wyjątkowy produkt. Ekonomia behawioralna mówi, że ludzie nie są racjonalni w swoich zachowaniach, a wiele decyzji podejmują w uproszczony sposób, co można wykorzystać, np. w biznesie.

W projekcie za cel obrano pomoc dzieciakom z Indii uniknąć nieprzyjemnych chorób poprzez każdorazowe używanie mydła przed posiłkiem. Kto ma dziecko, wie, jak trudno go czegokolwiek nauczyć. Pomysł pozwolił bez przymusu i wysiłku „wstrzelić się” w zachowanie dzieci tak, by zrealizować obrany cel.

Produkt, który stworzono to kreda do rysowania połączona z mydłem, dzięki której myjąc ręce po zajęciach, dzieci miały już mydło na dłoniach. Nawyk mycia brudnych rąk wodą był już obecny w zachowaniu dzieci, ale dodawanie do procesu mydła już nie. Twórcy rozwiązania zadbali o ten drugi aspekt.

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX