Strona główna / Mikroblog / Czy UX jest niezbędny?
Okiem eksperta

Czy UX jest niezbędny?

Czy potrzeba UXu, żeby zrobić użyteczną i skuteczną aplikację?

Nie.

Popularne błędy można łatwo znaleźć samemu. Często, już przy pierwszym zetknięciu z produktem, intuicyjnie wiemy, że można zrobić lepiej.

Dlaczego w takim razie warto zainteresować się tą dziedziną przy projektowaniu rozwiązań?

Bo strukturyzuje i układa wiedzę o bolączkach użytkowników

Sama intuicja nie wystarczy, dobrze jest podejść do problemu metodycznie, korzystając ze schematów, które wcześniej się sprawdziły.

Nie wystarczy wytykać błędy, trzeba jeszcze umieć zweryfikować czy rzeczywiście przeszkadzają użytkownikom (czy może tylko projektantom), wyznaczyć priorytety i zaplanować poprawki. Czasami rozwiązanie jednego problemu, może wygenerować kilka nowych.

Bo może skupić się na perspektywie użytkownika

Jak pracujemy nad czymś bardzo długo, nie łatwo jest spojrzeć na produkt świeżym okiem. Walczymy z konkurencją, planujemy reklamy, płacimy faktury, szukamy oszczędności, KPI, cele roczne. Bardzo łatwo w tym biegu nie zwrócić uwagę, że aplikacja, która ma być tym źródłem dochodu, jest po prostu niewygodna.

Dobrze przeprowadzone badania z użytkownikami otwierają oczy na to, jakie problemy mogą mieć codziennie.

Żeby coś zadziałało w internecie, na telefonie, potrzeba tylko developera. Doświadczenie użytkownika, czyli ten UX, zawsze będzie. I prawdopodobnie, nie będzie nawet złe.

Ale jak chcesz mieć pewność, że gdzieś w produkcie nie masz drobnej przeszkadzajki — takiej, która codziennie drapie i drażni klientów — to dobrze jest mieć kogoś, kto tym się zajmie.

Szczególnie kiedy takie drapanie może sprawić, że klienci będą tylko czekać, na to aż pojawi się lepsza opcja.

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX