Strona główna / Mikroblog / Burza nad WOŚP
Okiem eksperta

Burza nad WOŚP

Ostatnio na temat plakatów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOSP) w przestrzeni miejskiej zawrzało. Warto przyjrzeć się temu zjawisku z perspektywy projektowania graficznego, bo to więcej niż tylko plakat – to przykład na to, jak projektowanie może wpływać na odbiór i przekaz.

Plakat, który wywołał burzę, zastosował różne elementy, aby zmodyfikować przekaz i nawiązać do polskiej flagi, takie jak słowo „my”. To interesujący przykład projektowania, które wprowadza hierarchię elementów, fontów i dodatkowych elementów, aby prowadzić użytkownika po ważnych elementach procesu. To może być skuteczne w przekazywaniu informacji i pomagać użytkownikom zrozumieć, co jest istotne.

Jednak warto zauważyć, że tego rodzaju praktyki projektowe mogą również wywoływać kontrowersje. Często postrzegane są jako dark patterny, czyli nieetyczne praktyki optymalizacji konwersji, które manipulują użytkownikami i ukrywają niewygodne informacje.

Oficjalna narracja Fundacji mówi, że to wszystko było przypadkowe, ale wielu obserwatorów ma wątpliwości. Warto prowadzić dyskusję na temat etyki projektowania graficznego i zastanowić się, jak projektowanie może wpływać na nasz sposób myślenia i podejmowania decyzji.

Mimo kontrowersji warto pamiętać, że głównym celem plakatów WOSP jest walka z sepsą, co zasługuje na wsparcie i uznanie. Jednakże sposób, w jaki przekazywane są te informacje, jest ważnym tematem do refleksji.

Obrazek przedstawia plakat umieszczony w przeszklonej ramie. Na plakacie w górnej części widnieje napis: "Polacy! Pokonajmy to razem!!!" oraz "WYGRAMY" w dużych, kolorowych literach. Poniżej słowa "WYGRA" jest duży napis "MY" oraz dodatkowy tekst "z sepsą". Na prawym dolnym rogu plakatu znajduje się logo "wielka orkiestra świątecznej pomocy" w kształcie serca z napisem wewnątrz. W tle plakatu widoczne są szare chmury. Na ramie plakatu znajduje się logo "STROER" oraz numer "8560254". W tle widać drzewa i budynek. Ramka plakatu ma gradientowe kolory od fioletowego do niebieskiego.
UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX