Strona główna / Mikroblog / Les UX = more UX
Okiem eksperta

Les UX = more UX

Osoby z branży designerskiej słysząc skrót “UX” w pierwszej kolejności myślą o User Experience. Dla przedstawicieli branży te dwie litery są tożsamy z designem, badaniami użytkownika, przyjaznymi rozwiązaniami itp. Okazuje się jednak, że UX nie oznacza tylko UX designu i wszystkiego z tym związane, ale w co po niektórych kręgach kryje się za tym skrótem zgoła co innego.

Istnieje organizacja zwana les UX (lub L’UX), która została założona Paryżu. Jej celem jest przywracanie świetności przestrzeniom zapomnianym. Odrestaurowali zegar w Paryskim panteonie czy zajęli się renowacją starych i zapomnianych krypt wszystko oczywiście z zachowaniem smaku i nie zmieniając starego designu.

Za największe z osiągnięć grupy uznaje się jednak zbudowanie kina w sąsiedztwie w pełni funkcjonującego baru i podziemnej restauracji! W 2005 kino było gospodarzem dla festiwalu Urbex Movies film festival prezentującego filmy amatorskie.

Z UX’owego punktu widzenia można by powiedzieć, że ich działania trafiają w punkt w kwestiach doświadczeń użytkowników!

Nazwa grupy pochodzi Urban eXperiment i tak jak bezpośrednio z User Experience ma tylko trochę wspólnego, tak jej działanie oddaje hołd starym ideałom piękna architektonicznego i pozwala doświadczyć Paryż z zupełnie innej strony.

Jak widzimy, skróty mogą mieć wiele znaczeń i tak jak jesteśmy przyzwyczajeni do tych, z którymi najczęściej się spotykamy, tak zanurkowanie w owe akronimy może przynieść nieoczekiwane rezultaty.

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX