

Wzrost przychodów o 233% w 8 miesięcy. Osiągnięcie konwersji na poziomie 4%.

Kontekst
Z takim problemem zgłosiła się do nas firma hellodogs.pl, będąca jednocześnie producentem i sklepem z wysokiej jakości psią karmą. Marka „Dobra Karma” mówi sama za siebie.
Właściciele wyznaczyli sobie za cel dotarcie do opiekunów czworonogów. Jedną z najsilniejszych form działalności był sklep – beneficjent ruchu z wielu kanałów promocji – i to właśnie tam miały się skupić wysiłki.
Wiedzieliśmy, że ruch jest generowany przez agencję, ale nie przynosi rezultatów. Czyniąc długą historię krótką: Odwiedziny bez konwersji = brak sprzedaży karmy.
Jaki cel mieliśmy?
Jakie metody dobraliśmy?
- Badania z użytkownikami
- Testy IDI
- Analiza ilościowa w Google Analytics
- Po badaniach: UX/UI Design strony oraz Testy A/B
Hipoteza i badania
Widać było, że sklep jest na etapie dużych wzrostów, kiedy klientów przybywa, ale rozwiązania techniczne i użyteczność nie nadążają za dynamiką tego rozwoju.
Biorąc pod uwagę tak duży potencjał, już na początku musieliśmy dostarczyć rozwiązania kluczowych problemów, maksymalizując wyniki i rentowność opłacanych działań reklamowych.
Co się często zdarza na stronach ze słabą konwersją, czytelność i spójność strony, a więc odbiór, były problematyczne. Tak samo oceniali ją użytkownicy w czasie późniejszych badań. Okazało się, że podstawowa reakcja właściciela psa na treść online, to niechęć do zmiany karmy wynikająca z braku komunikacji korzyści takiego zabiegu – słaby przekaz na stronie.
Wiedzieliśmy, że produkty są jakości premium, a ich wysoka cena – uzasadniona. Dla opiekunów jednak nie było to takie oczywiste. Głównie dlatego, że marka była nowa, nie kojarzyła się z obiecywanym poziomem premium, więc cennik nie zachęcał, a wręcz odstraszał potencjalnych nabywców. Dochodziły do tego kwestie techniczne, jak problemy z nawigacją i słaba prezentacja produktów na podstronach.
Koncepcja zmian
Proces optymalizacji został zaplanowany na 12 miesięcy i zawierał:
- Przebudowę kluczowych elementów ścieżki zakupowej
- Wdrożenie nowego sposobu prezentacji cech produktów
- Przebudowę architektury informacji
- Wdrożenie mechanizmów promocyjnych i procesów odzyskiwania koszyków
- Stałe konsultacje CRO i handlowe, w tym ścisła współpraca z pozycjonerem i specjalistą z zakresu performance marketingu
Rezulataty
- Wzrost przychodów o 233% w ciągu 8 miesięcy
- Osiągnięcie konwersji na poziomie 4%
- Poprawa jakości od strony wizualnej
- Stworzenie person zakupowych
- Poprawa ścieżki zakupowej
Podsumowanie
Działania marketingowe, nawet prowadzone w odpowiedni sposób, nie dają 100% gwarancji sukcesu. Będzie on zablokowany, jeśli strona lub sklep internetowy są źle skonstruowane. Ważne jest zatem zadbanie o końcowe doświadczenia użytkownika, poprzez badania i optymalizację. Ostatecznie, dopiero symbioza agencji marketingowej i agencji UX/CRO to pewny zysk i korzyści dla firmy.
Proces optymalizacji konwersji w internecie należy podzielić na 3 etapy:
- działania zwiększające ruch
- analizę danych
- analizę użyteczności.
Droga na skróty to skupienie na zwiększeniu ruchu i na to decyduje się z marszu większość agencji. Jednak oparcie się tylko na pojedynczym etapie nie musi zawsze przynieść efektów. Kiedy to zawodzi, potrzebna jest agencja UX/CRO.