Organizujemy konferencję UX w Poznaniu!
Sprawdź agendę
Strona główna / Wiedza / Konfigurator to najlepszy Doradca Sprzedażowy
BlogBiznes

Konfigurator to najlepszy Doradca Sprzedażowy

  • Biznes
  • 18 stycznia 2022
Konfigurator to najlepszy Doradca Sprzedażowy

Konfiguratory to jedne z najbardziej popularnych aplikacji webowych zamawianych przez firmy. Są to narzędzia służące klientom do personalizowania produktów i usług, które świetnie sprawdzają się w wielu różnych branżach. Za ich pomocą użytkownicy mogą dobierać cechy zarówno skarpet, jak i case’ów na telefon, a nawet tak zaawansowanych technicznie urządzeń jak kotły grzewcze. W czym tkwi ich siła?

Zadaniem handlowca w każdej firmie to kontakt z klientem, doradztwo w zakresie produktów i usług a następne doprowadzenie do podpisania umowy. Przy produktach z rozległą specyfikacją techniczną oraz wieloma parametrami, które zawierają po kilkanaście zmiennych, przedstawienie klientowi pełnej oferty potrafi być sporym wyzwaniem. Sprawne przeprowadzenie klienta przez ścieżkę zakupową, podkreślenie atutów i powiązań pomiędzy konkretnymi danymi technicznymi to często czynnik decydujący o tym, czy klient kupi u nas. Konfigurator jest miejscem, w którym możesz pokazać pełną lub wyselekcjonowaną ofertę, przedstawiając ją w postaci wariantów do wyklikania.

Konfigurator szyty na miarę

Aplikacje dedykowane podbijają rynek. Dynamicznie rozwijające się firmy często charakteryzują się złożonymi procesami i unikalnymi potrzebami biznesowymi, które nie mogą być realizowane przez standardowe oprogramowania. Stąd zainteresowanie zindywidualizowanymi rozwiązaniami. Aplikacje dedykowane tworzone są z uwzględnieniem specyfikacji danego przedsiębiorstwa, dlatego w pełni odpowiadają jego oczekiwaniom. Nie przesadzając, można je porównać do garniturów szytych na miarę – tak jak one, doskonale pasują do konkretnych podmiotów.

Obecnie da się wyróżnić wiele rodzajów aplikacji dedykowanych, m.in. kalkulatory oraz omawiane w tym artykule konfiguratory. Choć każda z nich pełni inne funkcje, wszystkie przynoszą wymierne korzyści. Podczas gdy kalkulatory wspierają przede wszystkim wewnętrzne procesy firmy, kreatory stanowią wsparcie procesu zakupowego. Przyjazne i intuicyjne interfejsy w obsłudze pozytywnie wpływają na sprzedaż oferowanych produktów i usług.

Funkcje konfiguratora

Konfiguratory są bardzo lubiane przez klientów. Ich najważniejszą i najbardziej oczywistą zaletą jest umożliwienie użytkownikom dopasowania produktu (lub usługi) do swoich potrzeb poprzez wybór preferowanych cech. Przedstawienie towaru w wizualnie zaawansowany sposób sprzyja uwypukleniu jego zalet.

Znacząco zmniejsza także obawy, jakie kupujący mogą posiadać w związku z właściwościami produktu, którego przecież nie mogą dotknąć i dokładnie obejrzeć. Oczywistym jest przecież, że dokładniejsza wizualizacja zwiększa szansę na podjęcie pozytywnej decyzji zakupowej przez klienta. Zwłaszcza że korzystanie z konfiguratora umożliwia wykonanie precyzyjnej, szybkiej wyceny.

Dlaczego warto zainwestować w konfigurator?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub udostępniasz portfolio swoich produktów na stronie www, dobrym pomysłem będzie rozważenie implementacji dopasowanego konfiguratora. Aplikacja dedykowana tego typu zwykle pozwala na:

  • zwiększenie sprzedaży,
  • poprawę jakości obsługi klienta,
  • zautomatyzowanie procesu obsługi,
  • dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klientów,
  • zmniejszenie procentu porzucanych koszyków zakupowych,
  • wyróżnienie się na tle konkurencji,
  • wytworzenie pozytywnej relacji pomiędzy klientem a marką,

Konfigurator idealny

Decydując się na uruchomienie konfiguratora, koniecznie powierz projekt jego stworzenia profesjonalistom. Aby w pełni realizować postawione przed nim cele biznesowe, konfigurator nie tylko powinien być estetyczny oraz łatwy w obsłudze. Równie ważna jest kwestia kompatybilności z wybranymi platformami e-commerce oraz integracji ze sklepem i cennikiem. Ciekawą funkcję stanowi połączenie ze stanami magazynowymi.

Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie przydatne w przypadku prowadzenia stacjonarnej sprzedaży u dystrybutorów – nie tylko pozwoli im na dokładną wycenę, ale także umożliwi precyzyjne oszacowanie czasu dostawy zamówionych produktów.

Skonfiguruj coś dla siebie

Podczas wybierania konkretnego wariantu z Twojej oferty, klient może zobaczyć w czasie rzeczywistym na modelu 2D lub 3D, jak zmienia się produkt, który aktualnie personalizuje. Siłą konfiguratora więc jest nie tylko jego komplementarność pod względem reprezentacji Twojego produktu niczym w witrynie, ale również stwarza wrażenie, że to klient buduje coś nowego, dla siebie i w ten sposób urzeczywistnia swoją wizję produktu, którą miał, jeszcze zanim trafił na stronę Twojego sklepu internetowego.

Artykuł powstał przy współpracy z PirkSpark.

Tagi

Artykuły powiązane