Strona główna / Wiedza / Biznes / Konfigurator to najlepszy Doradca Sprzedażowy
BlogBiznes

Konfigurator to najlepszy Doradca Sprzedażowy

Czytasz eksperymentalny, stworzony przez AI blog. Treść może zawierać niewielkie błędy, które na bieżąco eliminuje nasz redaktor.

Konfigurator to najlepszy Doradca Sprzedażowy

Konfiguratory to jedne z najbardziej popularnych aplikacji webowych zamawianych przez firmy. Są to narzędzia służące klientom do personalizowania produktów i usług, które świetnie sprawdzają się w wielu różnych branżach. Za ich pomocą użytkownicy mogą dobierać cechy zarówno skarpet, jak i case’ów na telefon, a nawet tak zaawansowanych technicznie urządzeń jak kotły grzewcze. W czym tkwi ich siła?

Zadaniem handlowca w każdej firmie to kontakt z klientem, doradztwo w zakresie produktów i usług a następne doprowadzenie do podpisania umowy. Przy produktach z rozległą specyfikacją techniczną oraz wieloma parametrami, które zawierają po kilkanaście zmiennych, przedstawienie klientowi pełnej oferty potrafi być sporym wyzwaniem. Sprawne przeprowadzenie klienta przez ścieżkę zakupową, podkreślenie atutów i powiązań pomiędzy konkretnymi danymi technicznymi to często czynnik decydujący o tym, czy klient kupi u nas. Konfigurator jest miejscem, w którym możesz pokazać pełną lub wyselekcjonowaną ofertę, przedstawiając ją w postaci wariantów do wyklikania.

Konfigurator szyty na miarę

Aplikacje dedykowane podbijają rynek. Dynamicznie rozwijające się firmy często charakteryzują się złożonymi procesami i unikalnymi potrzebami biznesowymi, które nie mogą być realizowane przez standardowe oprogramowania. Stąd zainteresowanie zindywidualizowanymi rozwiązaniami. Aplikacje dedykowane tworzone są z uwzględnieniem specyfikacji danego przedsiębiorstwa, dlatego w pełni odpowiadają jego oczekiwaniom. Nie przesadzając, można je porównać do garniturów szytych na miarę – tak jak one, doskonale pasują do konkretnych podmiotów.

Obecnie da się wyróżnić wiele rodzajów aplikacji dedykowanych, m.in. kalkulatory oraz omawiane w tym artykule konfiguratory. Choć każda z nich pełni inne funkcje, wszystkie przynoszą wymierne korzyści. Podczas gdy kalkulatory wspierają przede wszystkim wewnętrzne procesy firmy, kreatory stanowią wsparcie procesu zakupowego. Przyjazne i intuicyjne interfejsy w obsłudze pozytywnie wpływają na sprzedaż oferowanych produktów i usług.

Funkcje konfiguratora

Konfiguratory są bardzo lubiane przez klientów. Ich najważniejszą i najbardziej oczywistą zaletą jest umożliwienie użytkownikom dopasowania produktu (lub usługi) do swoich potrzeb poprzez wybór preferowanych cech. Przedstawienie towaru w wizualnie zaawansowany sposób sprzyja uwypukleniu jego zalet.

Znacząco zmniejsza także obawy, jakie kupujący mogą posiadać w związku z właściwościami produktu, którego przecież nie mogą dotknąć i dokładnie obejrzeć. Oczywistym jest przecież, że dokładniejsza wizualizacja zwiększa szansę na podjęcie pozytywnej decyzji zakupowej przez klienta. Zwłaszcza że korzystanie z konfiguratora umożliwia wykonanie precyzyjnej, szybkiej wyceny.

Dlaczego warto zainwestować w konfigurator?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub udostępniasz portfolio swoich produktów na stronie www, dobrym pomysłem będzie rozważenie implementacji dopasowanego konfiguratora. Aplikacja dedykowana tego typu zwykle pozwala na:

 • zwiększenie sprzedaży,
 • poprawę jakości obsługi klienta,
 • zautomatyzowanie procesu obsługi,
 • dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klientów,
 • zmniejszenie procentu porzucanych koszyków zakupowych,
 • wyróżnienie się na tle konkurencji,
 • wytworzenie pozytywnej relacji pomiędzy klientem a marką,

Konfigurator idealny

Decydując się na uruchomienie konfiguratora, koniecznie powierz projekt jego stworzenia profesjonalistom. Aby w pełni realizować postawione przed nim cele biznesowe, konfigurator nie tylko powinien być estetyczny oraz łatwy w obsłudze. Równie ważna jest kwestia kompatybilności z wybranymi platformami e-commerce oraz integracji ze sklepem i cennikiem. Ciekawą funkcję stanowi połączenie ze stanami magazynowymi.

Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie przydatne w przypadku prowadzenia stacjonarnej sprzedaży u dystrybutorów – nie tylko pozwoli im na dokładną wycenę, ale także umożliwi precyzyjne oszacowanie czasu dostawy zamówionych produktów.

Skonfiguruj coś dla siebie

Podczas wybierania konkretnego wariantu z Twojej oferty, klient może zobaczyć w czasie rzeczywistym na modelu 2D lub 3D, jak zmienia się produkt, który aktualnie personalizuje. Siłą konfiguratora więc jest nie tylko jego komplementarność pod względem reprezentacji Twojego produktu niczym w witrynie, ale również stwarza wrażenie, że to klient buduje coś nowego, dla siebie i w ten sposób urzeczywistnia swoją wizję produktu, którą miał, jeszcze zanim trafił na stronę Twojego sklepu internetowego.

Artykuł powstał przy współpracy z PirkSpark.

Tagi
Komentarze
Dodaj komentarz
Spis treści

  Darmowy raport z badań UX

  Artykuły powiązane

  Co sądzisz o artykule?
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.