Strona główna / Case study / Projekt UX/UI aplikacji desktopowej i e-commerce dla branży meblarskiej
Webmetric - Agencja UX/CRO
Case study

Projekt UX/UI aplikacji desktopowej i e-commerce dla branży meblarskiej

Projekt UX/UI e-commerce i aplikacji desktopowej do zarządzania sklepem, jako dedykowany CMS.
Projekt UX/UI aplikacji desktopowej i e-commerce dla branży meblarskiej
Wstęp

Klient

Creatix to aplikacja desktopowa pod Windowsa stworzona dla zarządzania sklepem, jako dedykowany CMS (content managment system). Skupia się on głównie na branży meblarskiej, jest jednym z wielu narzędzi firmy Lignumsoft, która tworzy oprogramowanie dla branży meblarskiej.

 

Cel

Jaki cel mieliśmy?

Zaprojektowanie sklepu e-commerce oraz dedykowanej aplikacji desktopowej. Stworzenie intuicyjnych interakcji oraz atrakcyjnego wyglądu aplikacji z uwzględnieniem potrzeb klientów.

    Większa konwersja? Umów się na konsultację
    Koncepcja
    O kliencie

    Koncepcja

    Creatix to aplikacja desktopowa pod Windowsa stworzona dla zarządzania sklepem, jako dedykowany CMS (content managment system). Skupia się on głównie na branży meblarskiej, jest jednym z wielu narzędzi firmy Lignumsoft, która tworzy oprogramowanie dla branży meblarskiej.

    Nie jest to w 100% samodzielne narzędzie — oznacza to, że działa ono w ścisłym połączeniu z oprogramowaniem “Corpus”, z którego są importowane produkty, materiały, okucia itd.

    Użytkownik tworzy produkty w “Corpus”, następnie uzupełnia niezbędne dane, tworzy warianty produktu w Creatix i publikuje go w swoim sklepie. Następnie widzi historię zamówień, zarządza ich statusami itd.

    O aplikacji
    Struktura

    O aplikacji

    Struktura aplikacji nie jest skomplikowana. Użytkownik ma do dyspozycji tylko najważniejsze funkcjonalności w postaci użytecznej tablicy zamówień, zarządzania klientami, materiałami, okuciami.

    Może też dostosowywać strukturę sklepu według własnego zapotrzebowania — tworząc kategorie i przypisując je do typu klienta (B2B lub B2C), może też zdefiniować unikalną listę klientów, dla których będzie dostępna wybrana kategoria. Ma też do dyspozycji listę klientów i dostęp do ich danych.

    Onboarding
    Na wstępie

    Onboarding

    Po tym jak użytkownik zainstaluje aplikację Creatix na swoim komputerze pierwsze co zobaczy to tzw. “onboarding”, który ma na celu ułatwienie rozpoczęcia pracy z narzędziem. Idea jest taka, aby użytkownik uzupełnił wszystkie niezbędne dane, zanim dostanie pełny dostęp do jej interfejsu.

    Przy takim rozwiązaniu unikamy mnóstwa niezrozumiałych dla użytkownika sytuacji na zasadzie “dlaczego to nie działa?”, “co oznacza “powiązanie z programem Corpus? Gdzie mogę tego dokonać?”, “dlaczego nie mogę opublikować produkt?” itd.

    Podczas onboardingu użytkownik przypisuje kod licencji do aplikacji, ustawia ścieżkę do pliku, który połączy “Creatix” z “Corpus” (niezbędne dla prawidłowego działania aplikacji), personalizuje swój sklep, uzupełnia ustawienia braki płatności, SMS oraz poczty, decyduje o sposobie kalkulacji i terminie realizacji zamówień, opcjonalnie może od razu ustawić niezbędne metody dostawy oraz uzupełnić podstrony np. z regulaminem czy zwrotami.

    Publikowanie produktu
    Co dalej?

    Publikowanie produktu

    Po onboardingu należy zaimportować z “Corpus” niezbędne elementy, takie jak: materiały, okucia i produkty. Następnie, żeby sklep działał poprawnie, musi opublikować swoje produkty.

    Przy publikowaniu produktów użytkownik ustawia zdjęcie produktu, edytuje pobrane z “Corpus” dane produktu (nazwa, krótki opis), przypisuje produkt do kategorii, ustawia parametry główne (dostępne wysokości, szerokości oraz głębokości).

    W następnym kroku uzupełnia bardziej szczegółowe parametry produktu (np. wysokość nóżki, wpust, typ połączenia itd.).

    Na końcu widzi wszystkie elementy wybranego produktu (np. Front, plecy, korpus, itd) i przypisuje do nich materiały w dostępnych wariantach (np. Front szafki dostępny w kolorze grafitowym, białym i dębowym).

    Zamówienia
    O sklepie

    Zamówienia

    Po opublikowaniu produktu jest on dostępny w sklepie i każdy może go kupić. Administrator sklepu może śledzić sprzedaż w zakładce „zamówienia”. Może sam tworzyć kolumny ze statusami i przypisywać do nich odpowiednie kolory, zmieniać ich kolejność itd.

    Każde zamówienie jest prezentowane w postaci kafelka / karty z niezbędnymi informacjami — numer zamówienia, status płatności, data zamówienia, klient, termin realizacji oraz możliwość pobrania faktury, jeśli została wygenerowana. Administrator może swobodnie przemieszczać karty za pomocą drag&drop.

    Po kliknięciu w kartę otworzy się modal ze szczegółami zamówienia, w którym administrator może zobaczyć dane szczegółowe klienta, skontaktować się z nim, zobaczyć co klient zamówił i czy trzyma się terminu realizacji.

    Dodatkowo administrator może scustomizować sobie tło całej aplikacji (niezmiernie przydatne jest to akurat w przypadku zamówień — najczęściej wykorzystywanego widoku aplikacji), żeby stworzyć odpowiedni nastój.

    Customizacja e-commerce
    Personalizacja

    Customizacja e-commerce

    Każdy chce mieć unikalny sklep, ale nie każdy chce wydawać na to mnóstwo pieniędzy. Dlatego w “Creatix” został wdrożony mechanizm, który jest częścią aplikacji (a więc klient nie ponosi dodatkowych kosztów), który pozwala na customizację sklepu pod użytkownika.

    Użytkownik może dodać swój logotyp, nadać własną nazwę sklepu, dodać opis, uzupełnić dane kontaktowe i adres sklepu, dodać linki do social media, a co najważniejsze — może dostosować paletę kolorystyczną według własnego uznania (lub na podstawie własnego brandbooka). I to wszystko za darmo.

    Po tym jak stworzy unikalną wersję sklepu, będzie mógł cieszyć się w pełni responsywnym, nowoczesnym, eleganckim i jednocześnie minimalistycznym sklepem, który nie tylko jest estetyczny, ale co ważniejsze — użytecznym.

    Mock-up

    Creatix

    E-commerce homepage
    Kreator

      Większa konwersja? Umów się na konsultację