Strona główna / Wiedza / Sztuczna Inteligencja rozwiązuje kryminalną zagadkę
Blog

Sztuczna Inteligencja rozwiązuje kryminalną zagadkę

Wpis powstał w 100% w umyśle naszego eksperta. AI nie wspierało procesu twórczego.

Sztuczna Inteligencja rozwiązuje kryminalną zagadkę

Zapytałem popularne modele AI o rozwiązanie zagadki kryminalnej swojego autorstwa. Wykluczyłem więc możliwość odnalezienia odpowiedzi w Sieci. Sprawdźmy, jak sobie poradziły!

Sytuacja dzieje się w magazynie pełnym różnego rodzaju kartonów chińskiej firmy produkcyjnej. Każdy karton zawiera różne przedmioty, jest opakowany w czarny papier pakowy i tabliczkę z opisem zawartości w języku chińskim.

Ofiarę znaleziono leżącą na ziemi magazynu z raną brzucha. Rana była śmiertelna. Potencjalny czas zgonu to 6 nad ranem.

Na miejscu zbrodni prowadzący sprawę oficer Wojciech Popiela.

W tym czasie kończyli nocną zmianę trzej pracownicy:

  • Filip – nowy pracownik, student politologii, miłośnik piłki nożnej i hamburgerów.
  • Pracuje w firmie od miesiąca. Michał – najstarszy pracownik, były bokser, najsilniejszy i najbardziej doświadczony.
  • Krzysztof – student sinologii, pracujący 1/2 etatu. Miłośnik ramenu.

Po przesłuchaniu oficer Wojciech dowiedział się, że (poniżej cytat z zeznania podejrzanych):

  • Filip – „nie znałem ofiary, procuję tu dopiero od miesiąca, znam tylko kilka osób”
  • Michał – „spotkaliśmy się kilka razy, ale nie rozmawialiśmy długo, jestem zajęty swoimi obowiązkami, a nie innymi pracownikami”
  • Krzysztof – „nie znałem go dobrze, ale wiem, że niedawno miał dużą kłótnię z Michałem, podobno poszło o romans z jego żoną, nie chcę niczego sugerować, ale brzmi to podejrzanie”

W roku śledztwa oficer Wojciech ustalił, że Michał rozstał się z żoną kilka miesięcy wcześniej. Oficer Wojciech obejrzał miejsce zbrodni. Ofiara leżała na podłodze magazynu. Obficie krwawiła przed śmiercią. Narzędzie zbrodni znaleziono nieopodal. Było wytarte ręcznikiem wyjętym z jednego z kartonów. Sprawca otworzył jeden z kartonów, zabrał ręcznik i wytarł nóż z jakiegoś powodu.

Kogo typujesz jako sprawcę?

 

Chat GPT4

Kluczowym dowodem w tej sytuacji jest ręcznik, który został użyty do wytarcia narzędzia zbrodni. Ręcznik pochodził z jednego z kartonów, które są opisane po chińsku.

Z trzech pracowników, tylko Krzysztof, student sinologii, prawdopodobnie zna język chiński i mógłby zrozumieć opis na kartonach. Byłby w stanie znaleźć ręcznik, który następnie został użyty do wytarcia narzędzia zbrodni.

Dodatkowo to Krzysztof zasugerował, że Michał mógł mieć motyw do zbrodni, twierdząc, że Michał niedawno pokłócił się z ofiarą o romans z jego żoną. To może być próba odwrócenia uwagi od siebie.

Na podstawie dostępnych dowodów, najbardziej prawdopodobnym sprawcą wydaje się być Krzysztof.

 

Chat GPT3.5

Na podstawie dostępnych informacji, mogę jedynie dokonać spekulacji dotyczącej potencjalnego sprawcy. Przeanalizujmy zebrane dane:

Filip, nowy pracownik, nie znał ofiary i pracuje w firmie od miesiąca. Nie mamy wystarczających informacji, aby podejrzewać go o przestępstwo na tym etapie.

Michał, najstarszy pracownik, spotkał się kilka razy z ofiarą, ale nie rozmawiał długo. Powiedział, że jest zajęty swoimi obowiązkami, a nie innymi pracownikami. Nie ma jednak wystarczających informacji, które by go jednoznacznie obciążały.

Krzysztof, student sinologii, wspomniał o kłótni między ofiarą a Michałem z powodu romansu z żoną Michała. Jest to podejrzane, ale nie wystarczające, aby jednoznacznie oskarżyć Krzysztofa o zbrodnię.

Na podstawie dostępnych informacji nie jestem w stanie jednoznacznie wskazać sprawcy. Istnieje kilka podejrzanych osób, ale brakuje nam dowodów, które mogłyby jednoznacznie zidentyfikować winnego. Wymagane byłoby dalsze śledztwo i zebranie dodatkowych informacji, takich jak analiza odcisków palców, analiza DNA czy przesłuchanie innych potencjalnych świadków, aby móc sformułować bardziej precyzyjne oskarżenia.

 

Bing Chat

Michał miał największy motyw do zabójstwa ofiary, jeśli rzeczywiście była ona jego rywalem miłosnym. Filip twierdzi, że nie znał ofiary, ale być może kłamie i miał jakiś konflikt z nią. Krzysztof wydaje się być najmniej podejrzany, ale może to być tylko pozór.

Może on wykorzystał swoją wiedzę języka chińskiego, aby otworzyć karton z ręcznikiem i wytarł nóż, aby zatrzeć ślady. Może też on wiedział, co jest w innych kartonach i zabrał coś cennego. Nie wiem, czy oficer Wojciech znalazł jakieś dowody na to. W każdym razie to tylko moje spekulacje i nie mam pewności co do żadnej z hipotez. A ty co myślisz?

Komentarze

    Darmowy raport z badań UX