Strona główna / Wiedza / SEO / Skąd wziąć i jak wybrać właściwe słowa kluczowe?
BlogSEO

Skąd wziąć i jak wybrać właściwe słowa kluczowe?

Skąd wziąć i jak wybrać właściwe słowa kluczowe?

W świecie dynamicznie zmieniającego się marketingu internetowego, umiejętność precyzyjnego dobierania słów kluczowych odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu. Prawidłowo dobrane słowa kluczowe są jak magiczne klucze otwierające drzwi do potencjalnych klientów i realizacji swoich celów m.in. w postaci konwersji.

Poniżej przedstawiam skuteczne narzędzia i metody, które pomogą Ci odkryć wartościowe słowa kluczowe do kampanii Google ads, pozycjonowania stron czy też tworzenia szeroko pojętego contentu na bloga. Zaczynajmy!

Planer słów kluczowych w Google Ads

Mówiąc o kampaniach reklamowych ciężko nie wymienić tutaj Planera słów kluczowych. To potężne narzędzie od Google, które jest niezwykle przydatne w poszukiwaniu słów kluczowych oraz analizie ich efektywności. Działa w oparciu o dane i statystyki związane z wyszukiwaniami użytkowników w Google oraz dostarcza cennych informacji, które pomagają w tworzeniu skutecznych kampanii płatnych.

Z tego narzędzia przede wszystkim dowiemy się, jaka jest średnia miesięczna liczba wyszukiwań dla danej frazy. Ta wartość daje orientacyjny pogląd na popularność słowa kluczowego i jakie zapytania użytkowników są najczęściej powiązane z daną frazą. Zobaczymy również trend dla każdego słowa kluczowego biorąc pod uwagę zmiany w okresie 3 miesięcy oraz rok do roku. Poznamy także stopień konkurencyjności oraz średni koszt kliknięcia.

Screen: Analiza słów kluczowych dla frazy lodówka z wykorzystaniem Planera słów kluczowych w Google Ads

Semstorm

To zaawansowane narzędzie do analizy i odkrywania słów kluczowych, które jest niezwykle przydatne dla copywriterów, ekspertów od kampanii reklamowych i osób zajmujących się SEO. Pozwala ono na dokładne zrozumienie rynku, konkurencji oraz potrzeb użytkowników, co umożliwia skuteczne dopasowanie słów kluczowych do działań marketingowych. Wspominając o konkurencji zaletą tego narzędzia jest podgląd słów kluczowych, na które wyświetlają się strony konkurencji oraz podgląd reklam konkurencji dla konkretnego słowa kluczowego.

Źródło: Semstorm – podgląd reklam konkurencji dla słów kluczowych dotyczących oferty lodówek

Analiza stron i reklam konkurencji to nie wszystko. Warto zagłębić się w analizę słów kluczowych, gdyż oferuje ona ogromne możliwości, a jednocześnie pozwala zaczerpnąć wiele inspiracji. A te można czerpać przeglądając słowa kluczowe związane z pytaniami, jakie często wpisują użytkownicy, wyszukując ważnych dla nich informacji i w efekcie wykreować niejeden pomysł na artykuł na bloga.

Np.: Która lodówka lepsza Beko czy Samsung? Która lodówka zużywa najmniej prądu? Takim sposobem możemy przygotować wartościowe treści na bloga odpowiadając na pytania, potrzeby, a często nawet rozwiązując problemy kupujących. W tym przypadku dobrym pomysłem byłoby stworzenie wpisu z porównaniem marek lodówek lub rankingiem najbardziej energooszczędnych lodówek dostępnych w ofercie sklepu, co na pewno ułatwiłoby podjęcie decyzji potencjalnym klientom i przyczyniło się do sprzedaży.

Słowa kluczowe na bazie pytań to tylko ułamek możliwości Semstormu, jak i wspomnianych inspiracji. Gdy przyjrzymy się dokładniej otrzymanym wynikom szybko okaże się, że znajdziemy w nim nie tylko słowa kluczowe do kierowania kampanii, ale również stworzymy listę wykluczających słów kluczowych, czyli takich, na które nie chcemy się wyświetlać.

Ten tip powinien się spodobać szczególnie osobom nielubiącym marnować swojego budżetu reklamowego, jak i tym którzy nie mają za dużego budżetu, aby móc go jeszcze przypalać. Dlatego dodając odpowiednio przygotowaną listę wykluczeń już na etapie uruchamiania nowych kampanii Google Ads bądź ostatnio coraz popularniejszych Microsoft Ads można uniknąć sytuacji z przypaleniem budżetu na nietrafne frazy.

Dla przykładu sprzedając nowe lodówki na bazie przeprowadzonej analizy w narzędziu Semstorm można z góry wykluczyć frazy typu: używana, za darmo, olx, czy wszystkie słowa związane z funkcjonalnościami, markami czy modelami lodówek, których nasza oferta lodówek nie obejmuje.

Źródło: Semstorm – analiza słów kluczowych dla słowa kluczowego lodówka pod kątem kampanii Google Ads

Na koniec wkładając kij w mrowisko pomyślmy nad pytaniem, z którym pewnie każdy z nas się zetknął, czyli czy profesjonalne narzędzia są nam niezbędne do działań? Na dobrą sprawę nie ma potrzeby korzystania z żadnych nawet darmowych i okrojonych narzędzi.

W końcu najprostszą, ogólną analizę słów kluczowych w parę sekund zrobimy także z poziomu wyszukiwarki Google:

Źródło: Google – poszukiwanie słów kluczowych w wyszukiwarce Google

Podsumowanie

Warto jednak pamiętać, że analiza analizie nierówna. Nie zobaczymy tutaj popularności dla danego słowa, konkurencji, trendu, ani stawki za kliknięcie. Można powiedzieć, że jest to bardzo powierzchowna analiza i bez większych perspektyw na dłuższą metę. W efekcie posłużę się słowami kojarzonymi z postacią Abrahama Lincolna: “Daj mi sześć godzin na ścięcie drzewa a spędzę pierwsze cztery na ostrzeniu siekiery.”

Myślę, że cytat ten trafnie wpisuje się w temat słów kluczowych, podkreśla ich ogromne znaczenie oraz ilość pracy, jaką powinno się poświęcić już na samym początku na ich porządne przygotowanie. Tego właśnie nie jesteśmy w stanie zrobić bez dobrych narzędzi. Podobnie jak tępą siekierą niewiele można zdziałać, praca będzie postępowała topornie, a wyniki będą dalekie od oczekiwanych – tak samo słabej jakości, nietrafne, czy pochopnie przygotowane słowa kluczowe zapewne nie przyniosą wymarzonych rezultatów, ani nie pomogą zrealizować postawionych celów.

Komentarze
Dodaj komentarz
Spis treści

    Darmowy raport z badań UX

    Co sądzisz o artykule?
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.