4.6/5 (21)

Nie projektuj dla seniorów

Projektowanie
1 października 2024 (aktualizacja: 1 października 2024)

Nie projektuj dla seniorów, tylko z nimi dla wszystkich.

Kim jest senior? Jak zdefiniować tę grupę w kontekście projektowania User Experience. Czy w tym przypadku wiek jest dobrą metryką? Posługujemy się często wiekiem, mówiąc o użytkownikach 50+/60+.

W przypadku projektowania jednak sam wiek nie ma dużego znaczenia, w odróżnieniu od konsekwencji starzenia się w postaci zmian w naszej fizyczności. Przy czym zmiany te nie są zarezerwowane jedynie dla upływu lat. Mogą wystąpić w każdym wieku na skutek innych czynników.

Typowe problemy seniorów i nie tylko

Cztery główne problemy związane ze starzeniem się, które wpływają na korzystanie z produktów, w tym produktów cyfrowych (stron, sklepów, aplikacji):

  1. Pogorszenie wzroku: Z wiekiem nasz wzrok słabnie, co utrudnia czytanie tekstu na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Problemy ze wzrokiem wystąpić mogą jednak w każdym wieku, czy to na skutek wrodzonych wad, chorób lub zdarzeń losowych. Kolorystyka, kontrasty, typografia, hierarchia i wielkość elementów, pomagają każdej osobie z problemami ze wzrokiem.
  2. Osłabienie pamięci: Wraz z wiekiem nasza pamięć może słabnąć, co utrudnia zapamiętanie kroków potrzebnych do wykonania zadań online. Problemy z zapamiętywaniem, czy szerzej, skupieniem, mogą występować u szerszej grupy na skutek szybkości życia, stresu i nadmiaru bodźców. Aby temu zaradzać, należy stosować wskazówki w interfejsie, które przypominają użytkownikowi o jego ostatnich działaniach. Na przykład powtórzenie wyszukiwanego hasła na stronie wyników wyszukiwania lub zmiana koloru odwiedzonych linków.
  3. Zmniejszona sprawność manualna: Starzenie się może również wpływać na sprawność naszych palców i dłoni, co utrudnia klikanie w małe linki i przyciski. Sprawność manualna często jest tracona sytuacyjnie lub czasowo na skutek wypadku, choroby lub wykonywaniu kilku operacji jednocześnie (np. pisania smsów w zatłoczonym autobusie). Linki i przyciski powinny być wystarczająco duże, aby można je było łatwo kliknąć lub dotknąć. Należy również pozostawić dużo miejsca między nimi, aby uniknąć przypadkowego kliknięcia w niewłaściwy element.
  4. Trudności z adaptacją do zmian: Starsi użytkownicy często zapisują sobie kroki, które należy podjąć, aby wykonać typowe zadania w witrynie. Zmiana interfejsu użytkownika oznacza, że ​​muszą ponownie nauczyć się tych kroków i przepisać swoje notatki. Zmiany w nawigacji (co prawda nie aż w takim stopniu) wpływają negatywnie również na młodszych użytkowników. Należy unikać niepotrzebnych zmian w globalnej nawigacji witryny.

Wszystkie powyższe kwestie dotyczą więc nie tylko seniorów, a użytkowników w ogóle. Nie mówimy więc o projektowaniu dla seniorów, a projektowaniu dla zróżnicowanych użytkowników końcowych w ogóle.

Stygmatyzujący design

Wyobraź sobie produkt, jakim jest „balkonik”.

Wiele osób starszych postrzega balkoniki jako symbol starości, niepełnosprawności i słabości, co prowadzi do unikania korzystania z nich tak długo, jak to możliwe. To produkty wysyłające swoim designem sygnał — jestem stary.

Zauważcie, jak wiele produktów dla osób starszych pozbawionych jest niemal zupełnie atrakcyjności estetycznej, traktowanej jako coś zbędnego. Projektanci często tworzą produkty, które podkreślają wiek i ograniczenia osób starszych.

Norman argumentuje, że balkoniki są często projektowane jako tanie i nieatrakcyjne, zrobione z metalowych rurek, co potęguje negatywne skojarzenia. Twierdzi, że gdyby balkoniki zostały zaprojektowane jako stylowe, pożądane przedmioty, osoby starsze chętniej by z nich korzystały.

Można zapytać, dlaczego ktoś bez problemów zdrowotnych miałby chcieć produkt tego typu. Odpowiedź jest prosta — by realizować inne cele niż tylko związane ze zdrowiem, np. zwiększenie komfortu. Łatwo wyobrazić sobie przyrząd, który bierzemy na zakupy, a który możemy wykorzystać np. jako mobilne krzesło.

Przykłady: Projektowanie dla seniorów korzystne dla wszystkich

Obieraczka lepsza dla każdego

Projektowanie z myślą o osobach starszych (i szerzej, z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem) może przynieść korzyści wszystkim użytkownikom.

Obieraczka OXO Good Grips została pierwotnie zaprojektowana z myślą o osobach z artretyzmem, które miały problemy z używaniem tradycyjnych obieraczek. Posiada ona ergonomiczny uchwyt z miękkiego, antypoślizgowego materiału, który ułatwia trzymanie i zapewnia komfort użytkowania.

Mimo że obieraczka była przeznaczona dla osób z konkretnymi potrzebami, szybko zyskała popularność wśród szerokiego grona konsumentów. Stało się tak, ponieważ ergonomiczny uchwyt i wygoda użytkowania okazały się cenne dla wszystkich, a nie tylko dla osób starszych lub z problemami ze stawami.

Sukces obieraczki OXO Good Grips pokazuje, że projektowanie z myślą o osobach z ograniczeniami może prowadzić do stworzenia produktów lepszych dla wszystkich

trzy obieraczki leżące na blacie w towarzystwie warzyw

Obieraczki marki OXO Good Grips

Nowe spojrzenie na balkonik

Badania fokusowe przeprowadzone przez Michaela Strantza ujawniły, że użytkownicy mają różne preferencje dotyczące wyglądu balkoników. Niektórzy chcieli, aby ich balkoniki wyróżniały się i były widoczne, podczas gdy inni preferowali neutralne kolory, aby nie zwracać na siebie uwagi. W rezultacie WALKABLE jest dostępny w trzech różnych wersjach kolorystycznych, inspirowanych sprzętem sportowym, aby stworzyć wrażenie aktywności.

Nowoczesny i atrakcyjny design: Scooter for Life ma przełamać stereotypy związane z tradycyjnymi balkonikami, które często kojarzą się z chorobą i starością. Został zaprojektowany tak, aby był estetyczny i atrakcyjny dla użytkowników w każdym wieku, przypominając bardziej modny skuter niż urządzenie medyczne.

Celem Scooter for Life jest zachęcanie do aktywności fizycznej i dłuższego zachowania sprawności. Zamiast zastępować chodzenie, ma on być urządzeniem wspomagającym, które ułatwia poruszanie się i zwiększa niezależność osób starszych. Często narzędzia tego typu zbyt szybko zastępują codzienny, naturalny wysiłek, wymuszając np. małe kroki, nadmierne obciążenie ramion lub pochyłą sylwetkę podczas korzystania.

Zauważcie również, jak ten balkonik nawiązuje do hulajnogi, symbolu młodości, dzieciństwa i zabawy.

Starsza kobieta korzystająca z balkonika przypominającego trójkołową hulajnogę

Scooter for Life naśladujący wyglądem hulajnogę dziecięcą

Buty Go FlyEase

Projektowane z myślą o sportowcach z niepełnosprawnością. Docelowo trafiły do domu ludzi, nawet tych, którzy po prostu cenią tę wyjątkową wygodę. Po drodze pomagają seniorom i osobom ze schorzeniami kręgosłupa.

Zakładanie butów Go FLyEase

Obuwie Go FlyEase z systemem łatwego zakładania

Redesign czajnika

Zwykły czajnik, jaki widzimy w większości domów, jest gorzej zaprojektowany, niż mogłoby się wydawać. Wymaga pewnej dozy siły, sprawności i precyzji oraz ryzyko oparzenia. Osoby, które chociaż raz miały problem z nadgarstkiem wiedzą, o co chodzi.

Osoba korzystająca z czajnika, którego nie trzeba podnosić, a jedynie przechylić, aby nalać z niego wody

Redesign czajnika marki Uccello

Po licznych wywiadach z osobami starszymi oraz osobami z zaburzeniami wzroku, ograniczoną zręcznością i siłą stało się jasne, że wielu ludzi nie jest w stanie obsługiwać czajników, produktu, który jest synonimem brytyjskiego gospodarstwa domowego. Respondenci wyjaśniali, że czajniki są zbyt ciężkie do trzymania lub zbyt trudne do przechylenia nad kubkiem. Podkreślali niepowodzenia istniejących prób rozwiązania tego problemu, z pomocniczymi urządzeniami takimi jak uchwyty do czajników stającymi się produktem stygmatyzującym, który podkreśla niepełnosprawność użytkownika. Nick Fitzpatrick, Designer, twórca “inkluzywnego czajnika” Inclusivitea.

Budowa tego urządzania ma na celu zminimalizować problemy, z jakimi się zmagają osoby z niepełnosprawnością ruchową, między innymi poprzez duże uchwyty po bokach czajnika oraz brak potrzeby przechylania go podczas przelewania wody do innego naczynia. 

Czajnik na stojaku, z dwoma dużymi uchwytami po bokach oraz dyspenserem umożliwiającym nalewanie wody do naczynia pod nim.

Redesign czajnika autorstwa Nicka Fitzpatrick

Z seniorami, nie dla seniorów

Barbara Beskind, 90-letnia designerka zauważyła, że wiele produktów dla seniorów nie jest projektowanych z myślą o ich rzeczywistych potrzebach. Beskind opowiada się za projektowaniem „z nami, a nie dla nas”, podkreślając znaczenie włączania perspektywy osób starszych w proces projektowania. To oznacza z kolei projektowanie zintegrowane z badaniami z użytkownikami Badania i konsultacje z użytkownikami miały kluczowy wpływ na powyższe projekty, kształtując zarówno ich funkcjonalność, jak i estetykę. 

Projektowanie dla osób najbardziej wykluczonych przełoży się na tworzenie lepszego produktu dla wszystkich. Zauważcie, że w zestawieniu przykładów powyżej nie ma produktów cyfrowych. Dobrze zaprojektowana aplikacja powinna bez problemu służyć wszystkim użytkownikom, nawet z tym zagrożonym wykluczeniem. Dostępność z definicji to składowa dobrego projektu UX/UI. 

Źródła

Autor
Wojciech Popiela
CEO/UX Expert
Zobacz wszystkie wpisy 88
Poprzedni wpis
Najczęstsze problemy i niewykorzystane szanse w e-commerce – jak może pomóc Interim E-commerce Manager
Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij

    Bądź na bieżąco
    w branży UX/UI i SEO
    Twój e-mail
    projektowanie
    Projektowanie
    Empatia w projektowaniu UX
    Małgorzata Młynarczyk
    Project Manager
    Projektowanie
    Akcje marketingowe inne niż wszystkie
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Czym jest neuromarketing?
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Dlaczego warto pokazywać włożony wysiłek?
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Czy da się zaangażować nas bardziej? Cyfrowy design dla wielu zmysłów
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Zabawa, która przynosi zyski. Grywalizacja w sprzedaży
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Jak kontekst czasami wprowadza w błąd?
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    UX
    Efekt IKEA: Dlaczego najbardziej doceniamy to, co sami tworzymy
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    UX
    Na tropie dark patterns, czyli jak firmy grają na naszych słabościach
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    UX
    Jak wprowadzenie streaków może zwiększyć zaangażowanie i lojalność użytkowników w Twojej aplikacji
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Jak wykorzystać nostalgię do budowania emocjonalnych więzi i wzmacniania sprzedaży?
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    UX
    Jak magiczna moc opowieści może zmienić projektowanie UX/UI?
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Zielony marketing – wywiad z Wartą Poznań
    Jarosław Żubka
    Pełnomocnik Zarządy Warty Poznań SA ds. ESG i wizerunku
    Projektowanie
    Subtelny urok nazewnictwa
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Projektowanie
    Jak stworzyć przyciągający design strony internetowej?
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Poznaj nasze rozwiązania UX/UI/SEO
    Chcesz dotrzeć do nowych użytkowników i zwiększyć konwersję swoich działań?
    Skontaktuj się z nami