Ze wszystkich mediów społecznościowych w biznesie najbardziej znany jest LinkedIn. Patrząc szczegółowo na branże UX/UI możemy znaleźć jeszcze inne portale, które można by podciągnąć pod tę kategorie jak Behance czy Pinterest, jednak to właśnie LinkedIn pozostaje na szczycie w kwestii zasięgów czy szerokiej różnorodności udostępnianych treści.
W tej kategorii na podium znajdziemy CEO Ideacto Nikodema Krajewskiego, założycielkę Witflow i Trenrkę UX Igę Mościchowską oraz YouTuber’a i CEO Hype4 Michała Malewicza.
Kolejną platformą, która pozwala na komunikację z dużą liczbą odbiorców (zwłaszcza w Polsce) jest Facebook. Korzystając z facebooka można prowadzić spotkania na żywo, zapraszać na zewnętrzne storny internetowe czy organizować konkursy. Jest to świetna platforma, na której możemy złapać nie tylko “milenialsów”.
W tej kategorii wygrywają Tomasz Skórski, podcaster, wykładowca i Product Manager w Allegro, Natalia Bienias aka. Zebza, znana Designerka, YouTuber’ka i blogerka oraz ponownie Wojtek Kutyła, który działa bardzo szeroko w Social Mediach.
Instagram kojarzy się przede wszystkim ze zdjęciami z plaży czy “idealnym życiem”, które tak wielu influencerów lubi promować, jednak warto pamiętać, że jest to po prostu kolejna z platform, pozwalająca na komunikację z odbiorcami. Tworząc kampanię wokół jakiegoś projektu, produktu czy idei należy brać pod uwagę wszelkie możliwości promowania. Instagram jest świetnym rozwiązaniem jeżeli chce się połączyć casualowe relacje z życia codziennego z mentorsko biznesową treścią.
W tym zestawianiu prym wiodą Michał Malewicz, Agnieszka Naplocha prowadząca konto The Awwwesomes i Natalia Bienias.
Na przestrzeni lat YouTube ugruntował się jak “Go To” platforma do przeglądania treści Video. Znamy wiele historii sukcesu osób, które na YouTube były w stanie zarobić prawdziwe fortuny. Tak jak największe historie sukcesu znajdziemy głównie na kanałach rozrywkowych lub edukacyjnych, tak kanały bardziej branżowe również nie są pozbawione swoich gwiazd, zwłaszcza w czasach gdzie praca zdalna stała się niemalże statusem quo.
W tej kategorii na pierwszym miejscu mamy ogólnoświatowo rozpoznawanego Michała Milewicza, którego filmiki o UX są praktycznie zawsze na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania, Piotra Marszałkowskiego prowadzącego dwa kanały: jeden tematyczny, drugi bardziej skupiony na UX oraz Zebzę, której działania na polskim rynku YouTubowym są bardzo widocznie.
Patrząc na spis osobistości od których wiele można się nauczyć w kwestii UX warto również wspomnieć o grupkach które są prawdziwą kopalnią wiedzy i możliwości tak biznesowych jak i na rozwój kompetencji. Pragniemy tutaj wymienić: UXUI Design Polska prowadzoną przez Akademia-UXUI, UXy PL pod czujnym okiem Sebastiana Winkiel i z największą liczbą członków Product & UX Design PL. Dziękujemy, że dajecie przestrzeń osobom chcącym się rozwijać w zakresie UX!
Adrianna Koszowska-Kowalska
Współwłaścicielka Iseno Group – ugrupowania firm tworzących rozwiązania marketingowe i IT. Współzałożycielka agencji e-ux.pro, która była m.in. nominowana do nagrody awwwards. Adrianna jest ponadto założycielką największego polskiego kanału discord, o globalnym zasięgu, poświęconego tematyce UX.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
https://xpower.space/
https://iseno.net/
https://e-ux.pro
Karol Stefański
Związany z designem już od połowy 2014 roku. Pasjonat tematu UX i osoba dla której celem jest pomoc innym w rozwoju i otwarcie drzwi do świata User Experience. Od 2021 prowadzi kanał na YouTubie na którym dzieli się wiedzą z każdym jej żądnym. Autor ebooka „Design System po ludzku” w któłrym demistyfikuje kwestie Design Systems.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
https://projektowe.net/
https://patronite.pl/
https://bio.link/projektowe/
Iga Mościchowska
Założycielka firmy WitFlow, której szkolenie i kursy pomagają firmom i osobom indywidualnym w rozwoju umiejętności UX i UI. Pracowała z takimi graczami jak X-Kom, Orange czy Samsung, wprowadzając ich na wyższy poziom profesjonalizmu. Można ją znaleźć również w Krakowskim AGH, gdzie od niemalże 11 lat, wykłada na kierunku Marketingu Internetowego, szkoląc kolejne pokolenia specjalistów.
Socjalki:
linkedin
facebook
instagram
YouTube
Dodatkowe linki:
Krzysztof Miotk
Konsultant i badacz UX, współwłaściciel agencji UX Quale – UX Research & Design, współtwórca podcastu branżowego UX po Godzinach i kierownik studiów podyplomowych z Badań UX w CDV.W swojej pracy wykorzystuje doświadczenie biznesowe zdobyte m.in. jako strateg marki szkoleniowej i koordynator projektów. Jako Badacz UX prowadził badania dla takich marek jak: BLIK, OLX, Booste, Asseco, Santander BP, Alior Bank, Tubądzin i T-Mobile.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
https://spotify.com
https://apple.com/apple-podcasts/
https://open.fm
https://anchor.fm
Maciej Lipiec
Z wykształcenia psycholog społeczny, z zawodu ekspert UX i UI. Z ponad 17 letnim doświadczeniem w branży, ma w portfolio niezliczoną liczbę klientów, m.in. Getin Noble Bank, PZU, Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski, IKEA. Pomaga w tworzeniu cyfrowych dóbr i innowacji. Jeden z polskich pionierów branży UX. Przeszło 12 lat spędził jako Product Owner w Agencji K2 zarządzając tematem UX/UI, po czym został Headem działu UX w Empiku, a aktualnie działa jako ‘wolny strzelec’, dzieląc się wiedzą i prezentując swoje projekty na własnej domenie.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
Michał Malewicz
Doświadczeniem w projektowaniu doświadczeń użytkownika sięga 1999 roku, kiedy zaczął budować strony internetowe. Od 2008 roku tworzy również aplikacje na urządzenia mobilne. Od 2011 roku pod pseudonimem HYPE4 tworzy rozwiązania internetowe i mobilne dla biznesu i startupów. Firmy takie jak Samsung, PAYBACK, Orange, Sage, Nickelodeon, mBank, BMW, MTV, Renault i wielu innych powierzyło swoje projekty HYPE4. Pomocny dla młodych firm w zrozumieniu znaczenia MVP i wartości dopracowanego produktu na każdym etapie. Praktykant szybkiego prototypowania i projektów Hi-fi dla interfejsów użytkownika (UI).
Socjalki:
Dodatkowe linki:
Michał Witkowski
Konsultant, analityk danych i psycholog. Przez ostatnie 12 lat, najpierw w zespole badawczym w Instytucie Psychologii UJ (gdzie pracował w latach 2010-2013), a następnie w biznesie, analizował dane ilościowe dotyczące zachowań człowieka. Dzięki jego wysiłkom wiele krakowskich firm ma teraz dedykowane zespoły ds. analityki produktowej. Liczne polskie i unijne firmy korzystały z jego porad i szkoleń w zakresie analityki produktowej. Od 2017 roku jest wykładowcą kierunków UX & Product Design na AGH w Krakowie, a od 2021 roku ściśle współpracuje z WitFlow by Iga Mościchowska w zakresie edukacji o analityce produktowej.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
Monika Mikowska
Liderka branży User Experience (UX) w Polsce z ponad 15-letnim doświadczeniem. Autorka cenionych reportaży branżowych, a także wielokrotna laureatka nagród za osiągnięcia zawodowe. Jest wykładowczynią na Uniwersytecie SWPS, mentorem, byłą kierowniczką lokalnego biura studiów podyplomowych UX Design. Członkini zrzeszenia przedsiębiorców EO.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
https://www.mobeedick.com/blog-autor/monika-mikowska
Natalia Bienias aka. Zebza
Mistrzyni projektowania z ponad 10 letnim doświadczeniem w branży. Interfejs użytkownika i architektura informacji to jej obszary ekspertyzy. Opierając się na doświadczeniu, pomaga młodym i ambitnym ludziom, wejść do świata UX tworząc treści wideo, pisząc bloga czy prowadząc akcje takie jak np. “Idź Pan w UI!”. Współpracowała z firmami takimi jak Diebold Nixdorf, Banque Saudi Fransi, Envelo Bank, OEX Business Services i Bridgestone. Wykładowczyni i ekspertka obszarowa na SWPS. Blogerka i uznana w świecie UX YouTuberka.
Socjalki:
linkedin
instagram
facebook
YouTube
Dodatkowe linki:
Nikodem Krajewski
Od 2002 roku związany z branżą Digital. Ma za sobą studia na Kulturoznawstwie oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz licencjat na ASP w Poznaniu. Pracował m. in. w Money.pl, TVP S.A. czy w Agorze S.A, gdzie prowadził projekty marketingowe oraz projekt wdrażania wideo w Internecie. Od ponad 14 lat kieruje IDEACTO – agencją UX&GROWTH specjalizującą się w projektowaniu i optymalizacji produktów cyfrowych. Wraz z IDEACTO pracował m.in. dla BZWBK, Praktiker, Samsung, Orange, Energa, eObuwie, Showroom, Wittchen czy ING Bank Śląski. Projekty prowadzone przez niego zdobywały wielokrotnie nagrody takie jak: Impactory, Webstary czy Power of Content Marketing Awards. W ostatnich latach zaangażowany był w rozwój takich projektów jak: startup z branży eCommerce Promoring.pl, Sendingo – platforma marketing auto i email marketing, sklep z branży auto-moto KapitanHak.pl, Tundra – marka z branży automotive.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
Piotr Marszałkowski
Z wykształcenia finansista, z pasji psycholog. Obecnie pracuje w East West Link gdzie jako Designer UX kieruje zespołami projektowymi IT. Prowadząc warsztaty, rozpowszechniają informacje o projektowaniu zorientowanym na użytkownika i zajmują się projektowaniem produktów. W wolnym czasie poświęca czas blogowi i kanałowi na YouTube, gdzie omawia tematykę User Experience i User Centered Design.
Socjalki:
linkedin
facebook
YouTube v.1
YouTube v.2
Dodatkowe linki:
Tomasz Skórski:
Od ponad 20 lat pracuje nad projektami IT, w tym 12 lat w branży User Experience i 8 lat w e-commerce. Jest autorem wielu artykułów, badań i analiz, w tym pierwszego w Polsce kompleksowego raportu o branży użyteczności, który liczy sobie już 4 edycje od premiery. Częsty prelegent na polskich i światowych wydarzeniach branżowych (m.in. EcommerceStandard, World Usability Day, UXLX). Wykładowca Zarządzania Produktem, Strategii Treści i Architektury Informacji. W wolnym czasie zajmuje się podcastem, dzieląc się wiedzą ze swoimi fanami.
Socjalki:
linkedin
facebook v.1
facebook v.2
Dodatkowe linki:
http://skorski.net/
https://nietylko.design/
Wojciech Popiela
Ekspert UX i optymalizacji konwersji metodami badawczymi. Co-Founder agencji CRO/UX Webmetric. Wykładowca Collegium Da Vinci. Ze swoim zespołem dostarcza wartość dla biznesu, zwiększając użyteczność i współczynnik konwersji stron www, sklepów oraz aplikacji. Prowadzi również kanał na YouTube “UX On the Way”, gdzie w prosty sposób mówi o doświadczeniach użytkowników w biznesie oraz roli badań w procesie projektowym. W swoim ponad 10-letnim doświadczeniu współpracował z markami takimi jak Bauer Media, Komputronik, Neonail i Eurocash.
Socjalki:
linkedin
facebook
YouTube
instagram
Dodatkowe linki:
Wojtek Ławniczak
Strateg, projektant, doradca. Jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce projektantów usług i pionierów service design / thinking. Współpracuje z zarządami firm, organizacji i instytucji w obszarze strategii, modeli biznesowych i innowacji klientocentrycznych, inwestuje także w modelu venture design. Specjalizuje się w innowacjach w retail, ecommerce i transporcie. Współzałożyciel Service Design Polska oraz Very Human Services. Współautor książki „Service design po polsku”, wykładowca Executive MBA. Projekty, które prowadził, zostały uhonorowane nagrodami „Red Dot Design”, „Power of Content Marketing”, „KTR”, „Honeycomb Awards”. Pracował m.in. z BNP Paribas, BMW, Carrefour, Coccodrillo, eObuwie, E.ON, Flowair, Grupa MTP, Hortimex, Inelo, Investa, Intermarche, Lafarge, mBank, Mikomax Smart Office, Nordzucker, OLX, otodom, PwC, Santander, Souter Holdings, Vestas, Europejski Bank Inwestycyjny, PAIiIZ, MSZ, Europejska Agencja Obrony, Euro 2012.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
https://wojteklawniczak.com/
https://veryhuman.pl/
Wojtek Kutyła
Od wielu lat zarządza projektami service design. Na co dzień rezyduje w Edynburgu i prowadząc swoją działalność pod nazwą kutyla.design. Specjalizuje się w transformacji cyfrowej w organizacjach sektora publicznego. Swoją drogę zawodową zaczął od projektowania stron internetowych i programowania, a aktualnie jest konsultantem ds. User Experience aplikacji finansowych. W wolnym czasie prowadzi bloga skoncentrowanego na edukacji szerszej publiki w kwestiach UX i dzieleniu się spostrzeżeniami z własnych działań.
Socjalki:
linkedin
facebook
instagram
YouTube
Dodatkowe linki:
Agnieszka Naplocha
Autorka książki “UX-owa zupa instant, czyli przewodnik po UX”. Od przeszło ośmiu lat zajmuje stanowisko głównej konsultantki do spraw UX w Adobe, gdzie odpowiada za zagadnienia związane z Front-endem i Visual Designem. Od 2016 prowadzi firmę The Awwwesomes, poprzez którą edukuje nowe pokolenia specjalistów UX. Była prelegentką na konferencjach takich jak Confitura 2015, Codemotion Milan czy CSS Nordic Conf.
Socjalki:
linkedin
YouTube v.1
YouTube v.2
instagram
Dodatkowe linki:
https://theawwwesomes.org/
https://aganaplocha.com/
Tom Biskup
Jeden z bardziej znanych samouków UX’owych. Dzięki kursom Toma wiedzę zyskało wielu specjalistów w firmach takich jak Yes, JustJoinIt, W.Kruk czy X-Kom. Aktualnie treści Toma Biskupa można znaleźć przede wszystkim na LinkedIn’ie jednak coś na co należy najbardziej mieć oko to Kurs “Digital Designer”, którego 3 edycja zbliża się wielkimi krokami.
Socjalki:
Dodatkowe linki:
Martyna Tarnawska
Entuzjastka najnowszych technologii cyfrowych i myślenia projektowego, które wykorzystuje we własnych działaniach. Założycielka grupy TRANSFORMersi zrzeszającej liderów zmian w firmach i absolwentka studiów MA Digital Management. Naucza poprzez wykładanie na Uniwersytecie Jagiellońskim, SPWS, AGH i jako mentorka w programie Design Mentorship.
Socjalki:
linkedin
YouTube
instagram
facebook
Dodatkowe linki:
Rafał Wróbel
Właściciel portali przeprojektowani.pl i edugrafia.pl. Autor wielu tekstów eksperckich dostępnych na blogu przeprojektowani.pl. Związany z branżą e-learningu, w tym z UX/UI od 2008 roku. Posty Rafała można znaleźć zarówno na Linkedin’ie, jak i na Facebooku, a dla chcących głębszego wejścia w temacie Rafał proponuje swój kanał na YouTube, który dzięki częstej aktualizacji i dodawaniu nowych materiałów video, zapewnia dawkę wiedzy subskrybentom.
Socjalki:
linkedin
instagram
facebook
YouTube
Dodatkowe linki
Piotr Źrołka
Projektant i doradca od 14-lat pomaga mniejszym i większym firmom w projektowaniu uniwersalnych i dostępnych usług. Prowadzi butikowe studio UX – Kinaole. Ekspert w dziedzinie dostępności cyfrowej. Właściciel certyfikatu CPACC i członek International Association of Accessibility. Pracował z takimi markami jak Genentech, Volvo, Collibra, ING, BNP Paribas, ONZ, Procter & Gamble, Unilever.
Socjalki:
Dodatkowe linki: