5/5 (1)

Synthetic100%natural – o sztuce i rzemiośle w świecie odpowiedzialnej mody

Biznes
4 grudnia 2024 (aktualizacja: 4 grudnia 2024)

Nasza współpraca z tym wyjątkowym brandem rozpoczęła się podczas jednego z poznańskich wydarzeń modowych, gdzie mieliśmy okazję poznać bliżej założycielkę marki i jej filozofię.

Wizja, która stoi za Synthetic100%natural, urzekła nas swoim podejściem do projektowania, łączącym estetyczną wyrafinowaną formę z dbałością o każdy detal i szacunkiem dla środowiska. Decyzja o wsparciu marki w działaniach marketingowych, w tym poprzez audyt UX i prowadzenie kampanii PPC, była naturalnym krokiem. Synthetic100%natural to także jeden z ulubionych brandów naszego prezesa Wojciecha Popieli, co dodatkowo motywuje nas do pełnego zaangażowania w rozwój tej niezwykłej marki.

Z  właścicielką Katarzyną Łozicką -Matkowską rozmawiamy  o kulisach powstania brandu, największych wyzwaniach i sukcesach, a także filozofii, która nadaje jej wyjątkowy charakter.

O marce

Są jakieś szczególne momenty lub wydarzenia w historii marki, które uważasz za kluczowe dla jej rozwoju?

Istotnym momentem dla rozwoju marki było podjęcie współpracy z butikami promującymi polskich projektantów. Prowadząc małą markę daje to możliwość dotarcia do szerszego grona klientów.

Pokaz na Open’er Festival w 2019 roku na pewno był też takim momentem. Mieliśmy możliwość pokazania się szerokiej festiwalowej publiczności z pokazem, który swoimi założeniami wykraczał poza założenia kolekcji pret-a-porter.

Jakie były największe wyzwania, z jakimi musiałaś się zmierzyć na początku prowadzenia marki?

Najistotniejsza była praca nad jej rozpoznawalnością. Budowanie świadomości wśród jej odbiorców online, ale równie kluczowe były wyjazdy i bezpośredni kontakt z klientami na targach mody.

Czy mogłabyś opowiedzieć o jednym z najbardziej satysfakcjonujących momentów w historii marki?

Trudno jest mi wybrać jedno wydarzenie. Najbardziej satysfakcjonujące momenty to zdecydowanie pokazy, które miałam przyjemność współtworzyć z moim zespołem.

Był to wspomniany już przeze mnie pokaz na Open’er Festival. Pokaz wiosna-lato 22 który odbył się w pracowni pani Jagi Hupało w Warszawie, tworzony wspólnie z modelami i tancerzami oraz muzyką graną na żywo. Kolejny to performatywny pokaz kolekcji jesień-zima 22/23 zaprezentowany w ramach festiwalu Patchlab w Krakowie.

Na 10-lecie marki mieliśmy możliwość stworzenia wirtualnego pokazu specjalnie przygotowanej na to wydarzenie kolekcji w architektonicznej ikonie Śląska.

Z ostatnich wydarzeń jest to sesja zdjęciowa zrealizowana na Islandii. Islandia była nie tylko tłem sesji, ale również inspiracją przy pracy projektowej. Cudownie, że mogliśmy przedstawić projekty w krajobrazach, które dały początek koncepcji kolekcji.

sthc na opener festival

Jakie są Twoje największe sukcesy w zakresie budowania relacji z klientami? Czy mogłabyś podzielić się przykładami lojalnych klientów, którzy wspierają Twoją markę?

Każdy powracający klient, czekający na nowe projekty to duża radość ale przede wszystkim siła do dalszej pracy. Mamy wielu klientów, którzy są z nami od samego początku. Estetyka marki na przestrzeni minionej dekady zmieniała się. Cieszy mnie zaufanie klientów, którzy są z nami na naszej wspólnej estetycznej drodze.

Jakie są Twoje plany na przyszłość w kontekście dalszego rozwoju marki Synthetic100%natural? Jakie cele chciałabyś osiągnąć w najbliższych latach?

Przede wszystkim chcę dalej tworzyć. Pielęgnować relacje z klientami, realizować pokazy mody i rozwijać markę.

kolekcja sthc. fot Daniel Jaroszek

fot. Daniel Jaroszek

Projektowanie

Czerń jest kluczowym kolorem marki. Czym jest dla Ciebie? Jakim jest budulcem?

Czystym. Pozwala mi skupić się przede wszystkim na formie projektu, która jest kluczowa. Jest dla mnie surowa i elegancka jednocześnie. W kolekcjach staram się tak dobierać struktury materiałów, aby szukać w niej jak najwięcej głębi i różnorodności. Czerń jest moim znakiem rozpoznawczym, ale nie boję się od niej odchodzić – czasami pojawiają się również projekty w innych kolorach.

Synthetic i 100% natural. Dwie sprzeczności, w jaki sposób tworzą nazwę marki?

Nazwa odnosi się do naszej estetyki, która łączy elegancję ze sportem, minimalizm z awangardą.

Lubię tworzyć formy niejednoznaczne, które dają możliwość różnych stylizacji, przez co są bardziej uniwersalne i pozwalają na kapsułowe podejście do ubioru.

Ta pozorna sprzeczność to też różnorodne zastosowanie ubrań. Można je pokazywać i nosić w formie total look – w bardziej eleganckim, awangardowym wydaniu, ale można też łączyć z innymi, zupełnie casualowymi ubraniami i przełamywać ich charakter. Dobrym przykładem jest kurtka Wytrwały Górny. W kroju wyrazista ale w zastosowaniu bardzo praktyczna, dzięki wykorzystaniu technicznej tkaniny softshell. Idealna na długi spacer w plenerze.

Jaka jest Twoja filozofia designu? Jak starasz się przekazać ją poprzez swoje projekty?

Projektując chcę stworzyć ubranie które będzie funkcjonalne i przy tym trwałe, które służy przez kilka sezonów. Staram się tworzyć spójną estetykę marki, co pozwala na łączenie projektów z różnych kolekcji, nie jest ograniczone do konkretnych sezonów.

Dużą uwagę poświęcam doborowi materiałów. Wybieram tylko te z certyfikatem Oeko-tex.

Uważam, że możemy mieć realny wpływ na to w jaki sposób są produkowane materiały. Powinniśmy wymagać od producentów zachowania standardów przy produkcji. Ma to znaczenie zarówno w aspekcie warunków produkcji dla pracowników fabryk, a na kolejnym etapie ma to wpływ również na nasze zdrowie. W końcu ubranie to produkt który ma bezpośredni kontakt z naszą skórą.

Przy krojeniu kolekcji powstają wypady materiałowe, które przechowujemy i tworzymy z nich dodatki do kolekcji. W ten sposób chcemy zminimalizować odpady tekstylne.

Wspominasz, że proces tworzenia w Twojej firmie jest w znacznej mierze analogowy. Jakie znaczenie ma dla Ciebie ręczna praca przy projektowaniu i produkcji ubrań?

To przede wszystkim rzemiosło. Opracowuję szablony krawieckie w analogowej kartonowej formie. Kolekcja jest również ręcznie krojona. Często sięgam do techniki graficznej linorytu lub ręcznie maluję każdy egzemplarz projektu. Zależy mi, aby tworzyć rzeczy niepowtarzalne, unikalne – mają być zaprzeczeniem masowej produkcji. Mój analogowy sposób pracy pozwala mi na oddanie w ręce klientów dopracowanych rzemieślniczo form.

kimona projektu sthc

Jak wygląda proces tworzenia nowych kolekcji i jak długo trwa od pierwszego pomysłu do finalizacji?

Zazwyczaj jest to okres sześciu miesięcy, od pierwszych szkiców do końcowego, finalnego produktu.

W zasadzie praca koncepcyjna to ciągły proces. Zbieranie inspiracji, myślenie o formie. Kolejnym etapem jest poszukiwanie materiałów. Szukam tkanin lub dzianin, które będą w stanie oddać charakter projektu. Często jest również odwrotnie, czyli to tkanina jest impulsem do zaprojektowania formy. Spory czas zajmuje mi praca nad konstrukcją projektów, czyli przełożenie szkicu na papierowy wykrój. Jest to również ważny dla mnie koncepcyjny etap, w którym często wprowadzam zmiany. Kolejny etap to odszywanie sampli i odszywanie kolekcji w nakładzie.

Jakie są największe wyzwania związane z utrzymaniem równowagi między estetyką a funkcjonalnością w Twoich projektach?

Wszystko zależy od założeń. Większośc projektów tworzona jest z myślą o ich zastosowaniu. W takim przypadku istotne jest użytkowanie projektu. Z drugiej strony lubię również tworzyć ubrania które mają działać bardziej estetycznie niż funkcjonalnie. Czym innym jest zaprojektowanie przeciwdeszczowej kurtki a czym innym kimona, które jest dla mnie najbardziej wyszukaną formą ubioru.

Wypracowaliśmy sobie podział między projektami bardziej codziennymi, a ekskluzywnymi. W 2023 skomponowaliśmy stałą kolekcję “Core”, w której znalazły się bardziej przystępne dla szerszego grona projekty, minimalistyczne w formie. Z drugiej zaś strony, raz do roku powstaje ekskluzywna kolekcja BOLD. Zwykle znacznie mniejsza od kolekcji sezonowych, projekty w tej kolekcji powstają w limitowanych 8 egzemplarzach. To ukłon w kierunku najbardziej wymagającego klienta.

projekty linorytów

Biznes

Prowadzenie marki opartej na odpowiedzialnej modzie wymaga spełnienia wielu standardów. Najtrudniejszy z nich to?

Szukanie certyfikowanych materiałów. Wybór miejsc w których możemy kupić tkaniny czy dzianiny jest ogromny. Niestety mało producentów certyfikuje swój produkt. Niejednokrotnie musiałam odmówić sobie przyjemności wprowadzenia do kolekcji wyjątkowej tkaniny z uwagi na brak certyfikatu.

Jak radzisz sobie z presją konkurencji na rynku mody? Jakie strategie stosujesz, aby wyróżnić swoją markę?

Przede wszystkim skupiam się na swojej marce, nie na konkurencji. Każdy projektant daje swoim odbiorcom swoją wrażliwość. Każdy z nas jest inny i trafia swoją estetyką do innego odbiorcy. Najważniejsza dla mnie jest autentyczność. Tak jak zmieniam się ja, tak zmienia się Synthetic.

Na Instagramie można zauważyć kilka ciekawych współprac, opowiedz proszę trochę o nich?

Ważną dla mnie współpracą była możliwość zaprojektowanie kostiumów teatralnych do spektaklu Krum w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, dla Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Kluczowa w projektowaniu była interpretacja tekstu. Część kostiumów stworzyłam przerabiając ubrania które były w magazynie teatru czyli kostiumy nabrały nowej formy i kontekstu. Pozostała część była uszyta od podstaw.

Mamy również na koncie współpracę w formie merchu dla poznańskiego klubu Schron, oraz kolekcję unikatów dla muzyków reprezentowanych przez Music Export Poland.

W zeszłym roku mieliśmy możliwość pracy na planie teledysku dla Thunder Bae. Było to bardzo miłe doświadczenie. Aktualnie pracuję nad indywidualnymi projektami stylizacji na międzynarodowe mistrzostwa tańca.

kolekcja sthc michał patycki

fot. Michał Patycki

Jakie są największe wyzwania związane z utrzymaniem wysokiej jakości produkcji, zwłaszcza przy ręcznej pracy i małych nakładach?

W tej konfiguracji mały nakład jest o tyle pomocny, że pozwala na doglądanie każdego etapu produkcji. Lokalna produkcja to w naszym przypadku świadomy wybór. Dzięki temu że produkt powstaje na Śląsku, jestem w stanie w dowolnym momencie uczestniczyć w poszczególnych etapach, dbając o jak najwyższą jakość.

Czy kiedykolwiek musiałaś podejmować trudne decyzje dotyczące rezygnacji z pewnych pomysłów lub projektów? Jakie były to sytuacje i co skłoniło Cię do takiego kroku?

To w zasadzie najmniej przyjemny etap, obecny przy każdej kolekcji. Po rozrysowaniu sylwetek, wstępnych szkiców, zawsze następuje moment, w którym muszę przeanalizować koszty produkcji i podjąć decyzję które z nich zostaną zrealizowane.

Czy kiedykolwiek musiałaś zmierzyć się z problemami prawnymi lub regulacyjnymi? Jakie były to sytuacje i jak sobie z nimi poradziłaś?

Tak, niestety były to sytuacje związane z kopiowaniem moich projektów. Współpraca z prawnikami z zakresu ochrony prawa autorskiego bywa konieczna.

synthetic100%natural fot. Michał Patycki

fot. Michał Patycki

Bycie przedsiębiorcą

Jakie są Twoje największe osiągnięcia jako projektantki i właścicielki marki?

Dziesięciolecie marki było dla mnie momentem w którym mogłam przyjrzeć się temu co już za mną. Różnorodność współprac, rozwój projektowy, zespół osób z którymi współpracuję i moi odbiorcy to największe osiągnięcia.

Czy były chwile zwątpienia, chęć poddania się, porzucenia własnego biznesu?

Był taki moment w zasadzie na samym początku prowadzenia marki. Zanim zaczęłam brać udział w targach mody. Działanie tylko online mocno mnie zniechęciło. Kontakt z klientem jest niezastąpiony. Daje motywację do dalszych działań, ale równie ważne jest dla mnie sprawdzenie jak projekty leżą na różnych typach sylwetek. To bardzo ważny etap przed przystąpieniem do pracy nad nowymi pomysłami.

Na szczęście w chwilach zwątpienia mogę liczyć na moich najbliższych. To oni są najważniejszym moim fundamentem. Dzięki nim Synthetic trwa dalej.

sthc rafał milach

fot. Rafał Milach

Czy kiedykolwiek doświadczyłaś wypalenia zawodowego w związku z intensywnym tempem pracy w branży modowej?

To w sumie moment, którego obawiam się najbardziej. Momentu, w którym skończą się pomysły i będę tkwiła nad czystą kartką papieru. Na szczęście taki moment nie nadszedł. Raczej problem jest odwrotny – chciałabym mieć finansową możliwość realizacji wszystkich pomysłów. Prowadzenie własnej marki to nie ukrywam, bardzo intensywne zajęcie. Ważna jest zdecydowanie równowaga i dbanie o właściwą proporcję między czasem pracy a czasem prywatnym.

Jak radzisz sobie z presją konkurencji, zwłaszcza ze strony dużych koncernów modowych lub producentów masowych?

Nigdy nie będę w stanie konkurować cenowo z sieciówkami. Koszty produkcji przy małym nakładzie są nie do porównania z masową produkcją. To czym mogę się wyróżnić to moja estetyka i moja wrażliwość. Klient naszej marki to zdecydowanie odbiorca świadomy, który woli oryginalne ubranie od masowych serii.

Jakie jest Twoja strategia na utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zwłaszcza w kontekście intensywnego tempa pracy w branży modowej?

Ta równowaga jest dla mnie bardzo istotna. Potrzebuję jej aby mieć siłę na realizację planów zawodowych. Moi najbliżsi są dla mnie bardzo ważni i zwracam uwagę na jakość wspólnie spędzanego czasu. Z drugiej strony dzięki pracy zawodowej poznałam ciekawych ludzi z którymi łączy mnie przyjaźń. To bardzo miłe, że praca zawodowa często może współistnieć ze strefą prywatną.

 

 

Autor
Wojciech Popiela
CEO/UX Expert
Zobacz wszystkie wpisy 88
Poprzedni wpis
10 sposobów na zwiększenie konwersji w Google Ads
Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij

    Bądź na bieżąco
    w branży UX/UI i SEO
    Twój e-mail
    świąteczny storytelling
    Biznes
    Świąteczny storytelling w marketingu – jak tworzyć emocjonalne historie, które angażują klientów?
    Małgorzata Młynarczyk
    Project Manager
    google ads
    Biznes
    10 sposobów na zwiększenie konwersji w Google Ads
    Julian Pajączkowski
    Julian Pajączkowski
    PPC Specialist
    Biznes
    Webmetric wyróżniony przez Clutch nagrodą Fall Global Award 2024
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    produkcja emel
    Biznes
    Buty dziecięce tworzone z pasją – Rozmowa o tradycji i wartościach marki Emel
    Małgorzata Młynarczyk
    Project Manager
    Biznes
    Już w październiku odbędzie się charytatywna konferencja I DESIGN Conf!
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Inna perspektywa
    Strategie sprzedaży B2B – jak osiągnąć maksymalną skuteczność
    Aleksandra Połetek-Pszonak
    New Business Expert w Deva Group
    Z życia firmy
    Stworzyliśmy prawdopodobnie najlepsze stoisko targowe. Ponownie.
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Biznes
    Odkryj 10 narzędzi, które ułatwią ci obsługę klienta w firmie
    Anna Kłyszko
    Marketing communication specialist
    Projektowanie
    Zielony marketing – wywiad z Wartą Poznań
    Jarosław Żubka
    Pełnomocnik Zarządy Warty Poznań SA ds. ESG i wizerunku
    Biznes
    Recenzja Webmetric od firmy Pricer na Clutch
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Biznes
    Sprawdzeni Kompani – Tamago Software
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Biznes
    Prezent Pokonferencyjny
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Biznes
    Reklama w branży dla dorosłych – case study xvideos.com
    Sara Szefler
    CEO sisem.pl
    Biznes
    Cookiebot certyfikowanym partnerem Google
    Katarzyna Siwczak
    Marketing Specialist
    Biznes
    SXO to bzdura
    Wojciech Popiela
    CEO/UX Expert
    Poznaj nasze rozwiązania UX/UI/SEO
    Chcesz dotrzeć do nowych użytkowników i zwiększyć konwersję swoich działań?
    Skontaktuj się z nami