Nawigację produktu cyfrowego projektuje się najczęściej jedną z dwóch dróg.
Druga droga oferuje między innymi card sorting. Przez długi czas badania tego typu były prowadzone offline, bazując na fizycznych kartach. Stąd nazwa, która dziś dotyczy także bardziej nowoczesnej i popularnej formy online.
W badaniu card sortingu chodzi o sprawdzenie, w jaki sposób użytkownicy kategoryzują i hierarchizują informacje, jakie kryteria są dla nich najważniejsze i jaką strukturę ma ich wiedza. Z tego bierze się model mentalny użytkownika, czyli zbiór subiektywnych przekonań na temat produktu i jego obsługi. Do tego modelu trzeba dopasować nawigację i architekturę informacji.
Sortowanie opiera się na kartach z etykietami, które zawierają nazwy elementów nawigacyjnych i kategorii. Badanie można przeprowadzić na jeden z kilku sposobów:
Nasi badacze rekomendują połączenie card sortingu z tree testingiem.
Choć nadal organizuje się moderowane testy stacjonarne z papierowymi kartami, coraz popularniejsze są testy online. Przeprowadzane za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania działającego na zasadzie „przeciągnij-upuść” – Optimal Workshop, UserBit, UserZoom, Maze.co, UXTweak, Userlytics. Ponieważ chodzi o znalezienie realistycznego i spójnego wzoru sortowania, z reguły rekrutuje się 15-40 badanych.
W zależności od wyboru – badanie moderowane lub nie; online lub offline; wariant (lista powyżej) – organizacja i przebieg card sortingu będzie się różnić. Punktem wyjścia do stworzenia własnego badania może być poniższy proces.
Finałem badań jest analiza. W materiale trzeba znaleźć powtarzające się nazwy stosów; zawartości i tematy, które były grupowane razem najczęściej; a także karty najczęściej odkładane bez przyporządkowania.
Wzory te, razem z odpowiedziami respondentów po fazie sortowania, podpowiedzą, gdzie występują problemy i dlaczego. Być może część tematów nie jest ze sobą kojarzona z powodu niedostatecznej wiedzy użytkowników lub konkretne nazwy nie zostały zrozumiane, bo użytkownicy nie posługują się nimi, podczas gdy w talii kart zabrakło pasującego synonimu.
Natomiast w przypadku wstecznego card sortingu porównuje się ścieżki wyszukiwania i szuka wzorów, aby w przyszłości dopasować drzewo do sekwencji myślenia i działania użytkowników.