Strona główna / Wiedza / UX / Plusy i minusy ostatnich zmian UX-owych w Spotify – audyt wdrożenia nowej ikony (+)
BlogUX

Plusy i minusy ostatnich zmian UX-owych w Spotify – audyt wdrożenia nowej ikony (+)

 • UX
 • 5 stycznia 2024
Plusy i minusy ostatnich zmian UX-owych w Spotify – audyt wdrożenia nowej ikony (+)

Od marca 2023 roku Spotify zaczęło wprowadzać sukcesywnie, u wszystkich użytkowników, zmianę ikony dodawania utworów do ulubionych z ikony serca na ikonę plusa (+). Czy to dobre posunięcie? Jak to wygląda i jakie widzę plusy i minusy tej zmiany, sprawdźcie sami!

Jak działa ikona plusa? 

Ogólne działanie tego przycisku pozostaje prawie takie samo. Po kliknięciu w ikonę + dany utwór zostaje zapisany do Playlisty „Polubione utwory”, a sama ikona wypełnia się kolorem zielonym i zmienia się na ✔.

Jedyna zmiana jest taka, że po kliknięciu w tę ikonę po raz drugi, zostaje nam wyświetlony panel z resztą naszych playlist, do których możemy dodać dany utwór. W tym panelu jest też opcja dodawania lub usuwania utworu z naszych  obecnych playlist.

Co ciekawe, zielona ikona ✔ wyświetla się jedynie przy utworach w playlistach, które nie należą do nas. Natomiast w tych, które do nas należą ta informacja jest ukryta pod hover statem. Dodatkowo zielona ikona ✔ informuje jedynie o tym, że ten utwór został dodany do biblioteki użytkownika i znajduje się na jednej z jego playlist – niekoniecznie na playliście „Polubione utwory”. Z kolei wcześniej ikona serca oznaczała jedynie dodanie do playlisty „Polubione utwory”. Drugi sposób dodawania utworów do ulubionych pozostał taki sam jak we wcześniejszej wersji, czyli z menu dodatkowych opcji.

Brak spójności i możliwe niezrozumienie użytkowników

Spotify oferuje również kilka personalizowanych playlist takich jak: Radar premier czy Odkryj w tym tygodniu. By te playlisty były lepiej dostosowane do upodobań użytkowników, należy dodawać utwory do ulubionych lub je z nich usuwać za pomocą opcji „Ukryj utwór”.

Pierwszą niespójnością, jaką widzimy jest użycie identycznych ikon do usuwania z playlisty jak i ukrywania utworów. Z drugiej strony wydaje mi się, że zawiniło tutaj bardziej polskie tłumaczenie 🙂 W języku angielskim w obu przypadkach jest “Remove”.

Kolejnym miejscem wprowadzającym użytkowników w zakłopotanie może być w/w ikona „ukrywania” utworów z personalizowanych playlist. W wersji desktopowej pojawia się ona po prawej stronie od ikony ✔. W tym przypadku ikona minusa obok zielonej ikony ✔ powoduje, że użytkownik musi zastanowić się, co właściwie się wydarzy po kliknięciu. Tooltip podpowiada użytkownikowi, że piosenka zostanie usunięta, ale nie do końca wiadomo skąd – czy z personalizowanej playlisty, czy z ulubionych?

Aktywna ikona dodawania do playlisty jest kolejnym elementem, nad którym należałoby się zastanowić. Aktualnie hover wyświetla jedynie tooltip o treści “Add to playlist” co może być niewystarczające, a użytkownicy mogą myśleć, że to pozostałość po poprzednio wykonanej akcji, bo przecież dopiero co użytkownik dodał utwór do ulubionych, czyli do playlisty. Po kliknięciu w +, ikona zamienia się na zielony ✔ i myślę, że należałoby zasugerować użytkownikowi następną akcję po kolejnym kliknięciu w tę ikonę np. zamiana ✔ znów na ikonę plusa, ale zostawiając ją na zielonym tle.

Ostatnim irytującym aspektem jest położenie wcześniej wspomnianych przycisków, które odpowiadają za dodawanie i usuwanie z personalizowanych playlist w mobilnej wersji Spotify. Zastanawiające jest położenie + z lewej strony, a – z prawej. Przyjęło się, że pozytywne akcje ustawiamy w interfejsie po prawej stronie, tak by użytkownik praworęczny miał do tej akcji najbliżej. Myślę, że takie ustawienie może doprowadzać do wielu nieintencjonalnych usunięć utworów z playlist i w efekcie prowadzić do irytacji użytkowników.

Czas na podsumowanie

Plusy:

 • Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania użytkownicy mogą za pomocą jednego przycisku zarządzać dodawaniem utworów do różnych playlist.

Minusy:

 • Zostały użyte identyczne ikony do usuwania z playlisty i ukrywania utworów, co może wprowadzać użytkowników w błąd.
 • Ikona minusa obok zielonej ikony ✔ może dezorientować użytkowników i przez brak jej jasnej funkcjonalności prowadzić do obawy przed jej użyciem.
 • Tooltipy nie zawsze dostarczają wystarczającej informacji, zwłaszcza w przypadku ikony usuwania, gdzie niejasne jest, czy utwór zostanie usunięty z personalizowanej playlisty, czy z ulubionych.
 • Aktualna ikona zielonego ✔ informuje jedynie o tym, że posiadamy utwór jedynie w jakiejś playliście, ale nie informuje, w jakiej konkretnie. 
 • Położenie przycisków dodawania i usuwania w wersji mobilnej Spotify (plus z lewej, minus z prawej) może prowadzić do nieintencjonalnych usunięć utworów i irytacji użytkowników.

Wprowadzenie nowej ikony plusa może i wzbogaciło doświadczenie użytkownika, ale z pewnością, takie aspekty jak niespójność i brak intuicyjności, wymagają dalszych poprawek. Obecne zmiany niestety mogą wprowadzać użytkowników w błąd – nie precyzują, co się wydarzy gdy nacisnę przycisk i gdzie tak właściwie później znajdę ulubiony utwór. Takie niejasności wkurzają i niestety budują negatywne doświadczenia z produktem.

Spotify czas to poprawić!

Komentarze
Dodaj komentarz
Spis treści

  Darmowy raport z badań UX

  Co sądzisz o artykule?
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.