Szalenie niedocenianym elementem produktu jest jego nazwa. Oceniamy funkcje produktu, materiał, z którego jest wykonany, markę, ale rzadko przedmiotem zachwytu jest jego nazwa. Tymczasem jest to istotny element kreacji produktu, który może wzbudzić pozytywne emocje lub wciągnąć potencjalnego kupującego w intelektualną grę.
Wybrałem produkty z dwóch światów – sztuki użytkowej oraz gastronomii. W obu wydawałoby się, odległych światach nazewnictwo daje olbrzymie pole do nawiązania intrygującej relacji.
Alessi – sztuka użytkowa do domu
Firma Alessi została założona w 1921 roku przez Giovanniego Alessi. Współczesne podejście do wzornictwa zaczęło się kształtować w firmie pod koniec lat 30., głównie dzięki wkładowi Carla, najstarszego syna założyciela. To właśnie Carlo jest twórcą większości produktów, które trafiły do katalogu przed 1945 rokiem, kiedy to zaprezentował swój ostatni projekt – serwis do herbaty i kawy 'Bombe’.
W 1970 roku, Carlo zdecydował się na wprowadzenie do firmy swojego starszego syna, Alberta. Stopniowo przekazywał mu odpowiedzialność za kierowanie działem wzornictwa, a następnie zaczął przygotowywać grunt dla kolejnych pokoleń rodziny – synów Michele i Alessio oraz wnuka Stefano. Dzięki ich kreatywności i świeżemu podejściu, firma Alessi mogła rozwijać swoją politykę doskonałości wzornictwa, co przyczyniło się do uznania jej za jednego z liderów ruchu znanego na całym świecie jako Włoskie Fabryki Designu.
Obecnie, jednym z wyróżników firmy Alessi jest umiejętność łączenia wymogów typowych dla produkcji przemysłowej z podejściem bardziej zbliżonym do 'laboratorium badawczego w dziedzinie sztuk stosowanych’ niż do tradycyjnej fabryki. To podejście prowadzi do ciągłych badań i eksperymentów, które od lat 80. obejmują również prace z nowymi materiałami i technologiami, takimi jak drewno, porcelana, ceramika, tworzywa sztuczne, szkło, kryształ, elektryka i elektronika.
Przykłady nazewnictwa w Alessi
Podstawka pod łyżkę kuchenną T-1000 jest nawiązaniem do filmu „Terminator 2”. W filmie T-1000 to cybernetyczny zabójca, który ma zdolność do zmiany kształtu dzięki swojej metalicznej strukturze.
Podstawka pod łyżkę T-1000, zaprojektowana przez Valerio Sommellę, jest statyczną reprezentacją T-1000. Nawiązuje do kształtu ciekłego metalu, przypominającym rozlaną kroplę. Jednak w przeciwieństwie do T-1000 z filmu, ta podstawka nie zmienia swojego kształtu. Jest wykonana z polerowanej stali 18/10, co nadaje jej elegancki, nowoczesny charakter.
Podstawka jest przeznaczona do odłożenia łyżki do mieszania lub chochli do zupy, stając się oryginalnym akcesorium kuchennym.
Obieraczka „Apostrophe” swoją nazwą nawiązuje do wyjątkowego kształtu ostrza, czyli apostrofu. To wyjątkowy projekt autorstwa Gabriele Chiave.
Z kolei koszyczek do zaparzenia herbaty nawiązuje do zegarka kieszonkowego noszonego na łańcuszku wpinanym do kamizelki 3-cześciowego garnituru. Stąd też zaparzarka nazywa się „Timepiece” (Czasomierz).
Za dzieciaka pewnie słyszeliście „nie dotykaj, bo będzie ała”. Stąd też podstawka pod gorące naczynia kuchenne została nazwana „Augh!”
Ta niezwykła kawiarka została zaprojektowana tak, jakby była zrobiona z plisowanej tkaniny. Stąd też nazwa „Pulcina” (Fałda)
Przykłady nazewnictwa w gastronomii
Kreatywne nazwy to również element oferty gastronomii. W poznańskim Escape Burgers mamy np. burgera w czarnej, żałobnej bułce, określonego „rozkoszą grabarza”.
Z kolei w Prokuratura, specjalizująca się w daniach „z kury” nawiązuje w swoich nazwach do slangu więziennego.