Strona główna / Wiedza / Projektowanie / 5 zagranicznych blogów, które powinieneś znać, jeśli jesteś specjalistą UX
BlogProjektowanie

5 zagranicznych blogów, które powinieneś znać, jeśli jesteś specjalistą UX

Czytasz eksperymentalny, stworzony przez AI blog. Treść może zawierać niewielkie błędy, które na bieżąco eliminuje nasz redaktor.

5 zagranicznych blogów, które powinieneś znać, jeśli jesteś specjalistą UX

Posiadanie aktualnej wiedzy na temat najnowszych trendów i najlepszych praktyk w projektowaniu doświadczeń użytkowników jest kluczowe dla specjalisty UX, który chce tworzyć wysokiej jakości projekty. Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie wiedzy i poznawanie nowinek w świecie UX jest śledzenie blogów specjalizujących się w tej tematyce.

W niniejszym artykule przedstawimy kilka zagranicznych portali, które powinien znać każdy, kto chce rozwinąć swoje umiejętności i wiedzę na temat projektowania interfejsów użytkowników.

Nielsen Norman Group 

Nielsen Norman Group to wiodąca firma zajmująca się badaniami UX i projektowaniem interfejsów użytkownika. Blog prowadzony przez specjalistów z NN Group jest bogaty w wiedzę o projektowaniu UX, testowaniu użyteczności, badaniach UX i psychologii użytkowników. Artykuły oraz wideo zawierają wiele praktycznych wskazówek, które pomogą Ci poprawić UX na swojej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej.

nielsen norman

Smashing Magazine 

Smashing Magazine to internetowe czasopismo, które powstało w 2006 roku i stało się jednym z najlepszych źródeł wiedzy dla web developerów i projektantów na całym świecie. Na stronie publikowane są artykuły, tutoriale oraz studia przypadków dotyczące różnorakich tematów – od najlepszych praktyk kodowania i projektowania, aż po nowe technologie i trendy. Jeśli chcesz poszerzać wiedzę z zakresu projektowania doświadczeń użytkowników, to zakładka UX, czy Figma z pewnością Cię zainteresują.

Medium

Medium to popularna platforma społecznościowa, na której publikowane są artykuły i posty na różne tematy. Jednym z tagów dostępnych na Medium jest właśnie „User Experience” (UX). Artykuły, które tam znajdziesz są pisane w sposób przystępny i łatwy do zrozumienia, co sprawia, że są dostępne dla każdego, niezależnie od poziomu wiedzy.

UXPin Blog

UXPin Blog to kopalnia darmowych zasobów dla specjalistów UX, jak i osób kształcących się w tym kierunku. Oprócz bogatych w wiedzę, skondensowanych artykułów dotyczących projektowania interfejsu, testowania, badania użytkowników oraz projektowania wizualnego, znajdziesz tam też bardziej obszerne e-booki, które bez problemu pobierzesz na swój komputer czy telefon. Jeśli zamiast czytać, wolisz słuchać specjalistów, na UXPin zyskujesz dostęp do darmowych webinarów – wystarczy, że podasz na stronie swój adres e-mail.

ux pin

Jednym z najciekawszych elementów bloga UXPin są szablony i zasoby dla projektantów, które umożliwiają szybsze tworzenie projektów. Na blogu znajdziesz również narzędzia i wtyczki do popularnych programów do projektowania interfejsu.

A List Apart

Utrzymany w minimalistycznej stylistyce blog A List Apart skupia się na projektowaniu webowym i UX. Kilka najpopularniejszych kategorii na tej stronie obejmuje design responsywny, UX i typografię stron internetowych. Artykuły są pisane przez ekspertów branżowych i obejmują zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty projektowania oraz tworzenia stron internetowych.

Oprócz artykułów, A List Apart publikuje również recenzje książek, wywiady z liderami branży oraz zasoby, takie jak podcasty i webinary.

UX Collective

UX Collective to społeczność projektantów UX, którzy dzielą się swoimi wskazówkami, pomysłami i inspiracjami związanych z projektowaniem UX. Blog został stworzony aby pomóc projektantom myśleć bardziej krytycznie o swojej pracy. Znajdziesz tu wyselekcjonowane wpisy na temat UX, projektowania produktów oraz projektowania wizualnego. Na blogu nie brakuje też case studies, mogą stanowić świetną inspirację do własnych projektów. ⠀

uxcollective

UX Magazine

Na stronie UX Magazine znajdziesz ogrom najświeższych artykułów, a także recenzje książek i narzędzi do projektowania UI. Magazyn skupia się na różnych aspektach projektowania doświadczeń, takich jak projektowanie interfejsów, badania UX, analiza danych i psychologia użytkownika. Artykuły są pisane przez doświadczonych specjalistów z branży, co daje pewność, że prezentowana wiedza jest rzetelna i praktyczna.

ux magazine

UX Planet

UX Planet to platforma, na której publikowane są artykuły na temat UX pisane przez specjalistów z całego świata. Dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w świecie UX, autorzy stworzyli osobną zakładkę, pod którą znajduje się kompendium wiedzy o podstawach badań i projektowania. Bardziej doświadczeni specjaliści nie poczują się jednak zaniedbani – blog jest doskonałym źródłem wiedzy także na bardziej zaawansowanym poziomie.

ux planet

 

Podsumowanie

Czytanie blogów UX powinno być stałym elementem pracy każdego specjalisty UX, który chce być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami i najlepszymi praktykami w projektowaniu UX. Każdy z wyżej wymienionych blogów oferuje wartościowe treści na temat projektowania interfejsów, analizy trendów oraz wskazówki dotyczące projektowania produktów, które są łatwe w obsłudze. Warto poświęcić czas na ich regularne odwiedzanie, być na bieżąco z najnowszymi trendami i poszerzać swoją wiedzę na temat projektowania doświadczeń użytkownika.

 

Tagi
Komentarze
Dodaj komentarz
Spis treści

  Darmowy raport z badań UX

  Artykuły powiązane

  Co sądzisz o artykule?
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.