Strona główna / Mikroblog / W ucieczce przed miłością, czyli o dark patternie popularnej aplikacji randkowej
Okiem eksperta

W ucieczce przed miłością, czyli o dark patternie popularnej aplikacji randkowej

Korzystając na co dzień z wielu portali i aplikacji, prawdopodobnie każdy z nas napotkał na swej drodze takie, które broniły się wszelkimi sposobami przed usunięciem założonego na nich konta.

Wspaniale irytujący i zniechęcający do ucieczki proces przygotowało dla użytkownika Badoo, najpopularniejszą w Polsce aplikacja randkowa.

W celu pozbycia się profilu użytkownik przeczesuje aplikacje, aby stwierdzić, że chyba nie jest w stanie dokonać tego z jej poziomu. Przenosi się więc na wersje desktop, gdzie magiczny zwrot 'Usuń konto” kryje się na dole jednej z zakładek, całkowicie nie zwracając na siebie uwagi.

W tym momencie mógł poczuć, że zbliża się do sukcesu. Owszem, jest to prawda, acz jego osiągnięcie wymagać będzie od niego dużej dozy cierpliwości.

Co przygotowało dla niego Badoo?

  1. Wzbudzanie wątpliwości, kilka wymagających zastanowienia opcji oraz sprytny przycisk akcji, który aż się prosi o kliknięcie i nieporzucanie aplikacji.
  2. Potrzebę tłumaczenia się za pomocą jednej z enigmatycznych opcji.
  3. Dopytanie, co użytkownik rozumiem poprzez poszukiwania czegoś innego.
    Dla tych, którzy nie odnaleźli na liście właściwej opcji, proponuje “Inne”, wymagające pisemnego wytłumaczenia, bez którego nie jest w stanie przejść dalej.
  4. Jak widzimy, nie jest to koniec. Oczywiście w trosce o bezpieczeństwo, poza wpisaniem hasła jesteśmy proszeni o wprowadzenie nieczytelnego ciągu znaków zabezpieczenia CAPTCHA, które wszyscy znamy i jakże kochamy.
  5. Po stoczeniu prawdziwego boju o wolność Badoo serdecznie się z nami żegna. Niewinnie, jakby nic się nie stało :)

Na sam koniec jeszcze wspomnę, że kliknięcie kursorem poza okienka skutkuje ich zamknięciem. I nie, ponowne otwarcie nie przenosi nas do momentu, w którym nam przerwano. Zabawa zaczyna się od początku.

 

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX