Strona główna / Mikroblog / Dark patterny od Ubera
Okiem eksperta

Dark patterny od Ubera

Dark patterny (nieetyczne praktyki UX) mają się doskonale na rynku. Prezentacja mniejszej ceny, a następnie doliczenie dodatkowej kwoty w ostatnim kroku procesu sprzedaży to technika, za którą Vinted dostał 5 baniek kary.

A tymczasem Uber promuje na listingu niskie (w porównaniu z konkurencją) kwoty za dostawę, by finalnie dostawić „opłatę marketplace” lub „obsługę zamówienia”. Wybieranie jedzenia zawsze zajmuje sporo czasu, szczególnie ze znajomymi. Mając wybór za sobą 5 czy 8 zł nie wydaje się wystarczającym powodem, by porzucić zamówienie.

Jest to jedna z technik wpływu społecznego zwana niską piłką. Niejako podcinamy osobę na samym końcu, kiedy już nie chce się wycofywać ze względu na zaangażowanie i pułapkę utopionych kosztów, chociażby czasu, a do tego dochodzi jeszcze przecież silna potrzeba. Jesteśmy głodni, więc mamy również mniej zasobów, czyli energii na poradzenie sobie z taką sytuacj – komentuje Piotr Wójcik, psycholog.

UX w praktyce

Twitter dla UX-a, analityka, PM-a? Właśnie tak! Szybkie, ale merytoryczne wpisy o polskim i zagranicznym tworzeniu produktów cyfrowych.

Chcesz coś opublikować? Napisz: hello@webmetric.com

    Darmowy raport z badań UX