4.9/5 (13)

Optymalizacja konwersji sklepu e-commerce – czy warto?

Analityka
15 marca 2022 (aktualizacja: 26 lipca 2024)

Współczynnik konwersji to w e-commerce parametr często uznawany za wyznacznik kondycji biznesu. Istnieją różne metody zwiększania przychodu, które go nie obejmują, ale ostatecznie prowadzą głównie do nieustannego zwiększania ruchu. Tymczasem konwersja pomaga z tego ruchu wydobyć jak najwięcej konwersji.

Jeśli dotąd pozycjonowanie i reklama PPC przynosiły wystarczający zwrot z inwestycji, wyobraź sobie, że ten sam ruch generuje większą sprzedaż bez dodatkowego budżetu. Dla osiągania takich efektów prowadzi się optymalizację konwersji sklepu e-commerce.

Współczynnik konwersji to metryka wyrażona w procentach i wskazująca na udział osób wykonujących pożądaną akcję. Jego zmierzenie pozwala, na dobry początek, ocenić jakość pozyskiwanego ruchu. Późniejsza analiza natomiast, wskaże miejsca w sklepie, które są dla użytkowników problematyczne. Być może kilka drobnych zmian w procesie zakupowym wystarczy, żeby statystycznie transakcje były szybsze i przyjemniejsze, a przy okazji zmniejszy się współczynnik porzuceń koszyka.

Jak się przekonać, czy optymalizacja konwersji to coś dla Ciebie?

Jak zwykle w dziedzinie User Experience, odpowiedzi mają sami użytkownicy. Wystarczy przeprowadzić audyt użyteczności. Stanie się jasne, jak bardzo strona jest intuicyjna dla potencjalnych klientów dzięki zastosowaniu metod wędrówki poznawczej i analizy heurystycznej.

Idąc dalej, dzięki testom interfejsu sklepu z użytkownikami (spotkaniom z badaczem 1:1) możesz obserwować interakcję realnego użytkownika i poznać powody jego zachowań.

  • Które elementy go zniechęcają
  • Czy drzewo kategorii jest dostosowane do jego wymagań
  • Czy opisy produktów są wyczerpujące i zrozumiałe
  • Czy w każdym momencie procesu wiadomo, co wykonać dalej
  • Czy zdjęcia zachęcają do kupna
  • Czy informacje o procesie zakupu są kompleksowe i łatwo dostępne

Co można zrobić z taką wiedzą?

Pozwala ona jednoznacznie zlokalizować słabe punkty sklepu. Poznać przyczyny problemów oraz potrzeby, w tym te nieuświadomione. I znaleźć rozwiązania.

  • Wiedząc, czego brakuje w opisach produktów, można dodać te kategorie informacji w całej ofercie
  • Znając mankamenty i oczekiwania, łatwiej wyznaczyć lepsze standardy
  • Jeśli okaże się, że formularz składania zamówienia jest zbyt skomplikowany, da się go zredukować i przetestować różne warianty
  • Jeśli drzewo kategorii sprawia problemy w odnalezieniu się w asortymencie, można dostosować je do percepcji użytkowników
  • Jeśli użytkownicy oczekują rekomendacji, można dopracować miejsca prezentacji produktów komplementarnych
  • Tam, gdzie użytkownicy się gubią, nowe przyciski CTA poprowadzą ich dalej
  • Podobne drobne zmiany mogą dotyczyć także szaty graficznej. Rozmieszczenia elementów, zastosowania barw, dobrania kształtów i odstępów

Z powyższych działań może powstać więcej niż jedna wersja layoutu sklepu. Każda może się różnić kolorystyką szaty, subtelnymi zmianami przycisków lub nagłówków. Testy A/B potwierdzą, które insighty badawcze były trafne i pozwolą wdrożyć najlepszą wersję.

Jak to wpłynie na konwersję sklepu internetowego?

Da mu nową szansę na wykorzystanie całego potencjału, zgodnie z najnowszymi trendami w dziedzinie projektowania e-sklepów pod kątem User Experience.

Jeśli wyeliminuje się przeszkody, można zauważyć szereg zmian w statystykach. Między innymi średni czas spędzony na stronie może się wydłużyć, a przychody – wzrosnąć. Zamiast opierać swoją strategię na pozyskiwaniu ciągle nowych klientów, wiadomo jak zadbać także o obecnych. Będą konwertowali częściej i chętniej polecali sklep znajomym.

Jedną z największych wartości oprócz zmiany konwersji, jest możliwość dokładnego poznania Twoich użytkowników. Może się okazać, że to zupełnie inne osoby, z innym charakterem, niż sobie wyobrażasz. Wyniki badań UX pozwalają ich zrozumieć i zdefiniować motywy ich decyzji zakupowych.

Znając użytkowników, można im zaproponować znacznie więcej, niż samą ofertę handlową. Da się nawiązać z nimi lepszy kontakt. Wprowadzić nie tylko prosty newsletter, ale i stworzyć e-booka branżowego, który stanie się dla nich podręcznikiem z Twoim logo na froncie. To wszystko mikrokonwersje, które utrzymują Twój sklep w świadomości klientów. W ten sposób jeśli pojawi się potrzeba zakupowa, to o nim przypomną sobie najpierw.

Podsumowanie

Optymalizacja współczynnika konwersji stawia użytkownika w centrum działalności biznesowej. Sklep e-commerce staje się dla niego bardziej przyjazny. Pomaga mu dokonać zakupów, na które będzie miał ochotę. Często dopiero badania UX pokazują, ile drobnych elementów użytkownicy zauważają i jak wielkie mają dla nich znaczenie.

Działania polegające na audycie i badaniu UX, zmniejszą liczbę przypadkowych decyzji dotyczących szaty graficznej, zawartości, języka treści, czy stylu nawigacji. Dzięki testom i procesowi optymalizacji, użytkownicy sami, rękami Twojego zespołu, stworzą sklep idealnie spełniający ich wymagania.

Wszystko to jest możliwe, ponieważ działania UX można dostosować do każdej wielkości sklepu. Nie są zarezerwowane tylko dla dużych firm, które mają budżet na dodatkowe usprawnienia. Z pomocy badaczy UX korzystają także start-upy i MSP z całego przekroju branż. Optymalizacja konwersji po prostu się opłaca.

Autor
Filip Adamus
UX/CRO Consultant
Zobacz wszystkie wpisy 41
Poprzedni wpis
Znaczenie badań UX dla Software House’u
Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij

    Bądź na bieżąco
    w branży UX/UI i SEO
    Twój e-mail
    Poznaj nasze rozwiązania UX/UI/SEO
    Chcesz dotrzeć do nowych użytkowników i zwiększyć konwersję swoich działań?
    Skontaktuj się z nami