4.9/5 (7)

Po co są mapy?

Inna perspektywa
1 stycznia 1970 (aktualizacja: 31 lipca 2024)

Mapy służą, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się coś, co nas interesuje.

 

Dzieciom mapy kojarzą się z piracką mapą skarbów. Skarb jest tym, co nas interesuje, a mapa wskazuje, jak do niego dotrzeć. Mapa jest czymś ekscytującym!

 

Dorosłym mapy kojarzą się z nawigacją samochodową. Podajemy cel, a mapa prowadzi nas do niego bez zbędnych detali. Nawigacja mówi prostym językiem: „teraz w prawo, teraz prosto, zmień pas, teraz w lewo, jesteś na miejscu.” Dzięki temu każdy potrafi z niej skorzystać – mapa staje się przyjaznym i użytecznym narzędziem.

A co z innymi mapami?

Topograficzne, polityczne, fizyczne – do czego służą? Przypominają encyklopedie: zawierają mnóstwo informacji, ale większość z nich jest dla nas nieistotna. Często – szczególnie mapy topograficzne – są trudne do zrozumienia, podobnie jak strony internetowe bez dobrej użyteczności (UX). 

Wielu ludzi odstrasza nadmiar zawartych na nich informacji, symboli. Nie potrafią się na tych mapach odnaleźć i wyszukać miejsc, które ich interesują (czasami po prostu ich nie ma na tych mapach, bo mapy topograficzne nie pokazują, gdzie znajdziemy np. plac zabaw…)

Najważniejszą sprawą w projektowaniu stron internetowych pod względem doświadczeń użytkownika (UX) jest użyteczność. To samo odnosi się do map.

Mapy użytkowe

Przejdźmy do map, które mają konkretną funkcję: turystyczne, biznesowe, edukacyjne. Nazwijmy je „użytkowe”. Kluczowe jest, by były intuicyjne i skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Ludzie nie lubią czytać skomplikowanych legend czy długo szukać interesujących punktów. Mapa powinna być czytelna, przejrzysta i prosta, koncentrując się na interesujących punktach. Minimalistyczne podejście często przynosi lepsze rezultaty.

Dwie mapy - topograficzna i turystyczna Szczyrku

Dla turysty przebywające w Szczyrku istotne są informacje, jakie atrakcje może znaleźć w okolicy i gdzie one konkretnie są. Na tym skupia się dolna mapka, w przeciwieństwie do mapy topograficznej (na górze).

Mapa trasy Tony'ego Halika przez obie Ameryki

Mniej znaczy więcej: Oprócz nazw państw znajdziemy tu jedynie punkty z trasy Tony’ego Halika, którą podążają motocykliści z MotoTrasy.

Moje doświadczenie z mapami

Tworzę mapy, ale nie jestem kartografem. Rozumiem potrzebę symbologii kartograficznej – spójnego opisywania terenu językiem kartograficznym. Ale przeciętny użytkownik postrzega taką mapę jak kod HTML strony. Jeżeli kupowaliście kiedyś mapki szlaków górskich, wiecie, o czym mówię. Są takie mapy, które od razu zapraszają do wędrówki, prowadząc za rękę do upragnionego celu. Widzimy, ile nam to zajmie, na pierwszy rzut oka ogarniamy ukształtowanie terenu i atrakcyjne punkty po drodze. Są też inne mapy, które mówią: najpierw zrób doktorat z kartografii, a potem do nas wróć.

Już wspominałam, że nie jestem kartografem, tylko grafikiem. Moje mapy to bardziej ilustracje “oparte na faktach”. Ich tworzenie przebiega w dwóch etapach – najpierw powstaje “podkład” w Photoshopie. Mam tu na myśli rzeźbę terenu (to zdobywam z serwisów oferujących realne rzeźby terenu), wody, drogi, lasy… to wszystko, co jest typową ilustracją. Na to nanoszę w Illustratorze konkretne punkty, napisy, logotypy – wszystko co potrzebuje wysokiej jakości druku.

Mapy do książek podróżniczych

Swoją przygodę z mapami rozpoczęłam od mapek do książek podróżniczych. Wiele takich mapek to ogólne przedstawienie obszaru, na którym toczy się akcja. Ja postawiłam sobie za cel pokazać każde miejsce wymienione w treści, choćby to była mała chińska wioska na odludziu. Chciałam prowadzić czytelnika trasą autora, tak aby się nie zgubił po drodze. Takie mapy nie pokazują zbyt wiele innych informacji – państwa, główne miasta i rzeki służą jedynie jako kontekst do samej trasy. Mapy te miały też mieć formę ozdobnej ilustracji, wnosić wizualną wartość do książki. Ma zapraszać do wspólnej podróży.

Mapka Indii do książki “Motocyklem przez Indie” Witolda Palaka, na grafice poza mapą widoczny motocyklista na motorze

Mapka do książki “Motocyklem przez Indie” Witolda Palaka, wydana w serii “Biblioteka Poznaj Świat”

Mapa fragmentu Sahary z książki "Maroko pod prąd"

Mapka otwierająca rozdział w książce “Maroko pod prąd” Artura Puchalskiego

Mapy do przewodników

Mapy do przewodników mają dwukierunkowy cel: pokazać, gdzie znajdują się miejsca opisane w przewodniku oraz stanowić indeks do treści przewodnika. Patrząc na mapę, możemy wybrać obszar zainteresowania – okolicę i zgrupowane w niej atrakcje, lub konkretny rodzaj atrakcji, jak muzea czy przygody na łonie natury. Atrakcje są oznaczone kolorami i odsyłają do odpowiednich stron przewodnika. To sprawia, że mapa staje się interaktywna i funkcjonalna, pomagając użytkownikowi łatwo znaleźć to, czego szuka.

Mapa turystyczna Grecji

Mapa Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu

Mapy ścienne

Mapy ścienne dla podróżników muszą spełniać kilka funkcji, w tym pasować do wnętrza. Tworzę różne wersje jednej mapy, dopasowane do popularnych stylizacji wnętrz. Na mapach turystycznych umieszczam około 1000 największych atrakcji, co pozwala odnaleźć miejsca, w których byliśmy, oraz zainspirować się do nowych podróży. Te mapy są zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne, stanowiąc piękny element wystroju wnętrza oraz praktyczne narzędzie dla miłośników podróży.

Mapa Islandii

Mapy ścienne są dużego formatu, wielokrotnie większe niż mapki do książek. Są więc niezwykle pracochłonne, gdyż staram się, by zarówno linia brzegowa jak i granice były odwzorowane dość szczegółowo, a jednocześnie nie przytłaczały samej treści mapy. Tworzę je też w kilku stylach graficznych, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.Na to nanoszę najpierw podstawowe informacje geograficzne (samych państw świata jest około 200 + drugie tyle stolic, do tego rzeki, morza, półwyspy…), a “górną warstwę” stanowią atrakcje turystyczne. Przeciętnie jest ich około 1000, każda musi być umieszczona we właściwym miejscu i dobrze komponować się z już istniejącymi napisami.

Zmiana stylistyki często generuje zmianę kolorów, a nawet fontów tych napisów.

Jest to zdecydowanie praca dla introwertyka, pochłania mnóstwo czasu!

Mapa świata z powiększonym obszarem Wysp Brytyjskich i Beneluxu

Mapy edukacyjne

Na mapach edukacyjnych kładę nacisk na przekazywanie wiedzy o świecie. Powróciłam do koncepcji mapy skarbów – coś, co jest ekscytujące! Na mapach wskazuję unikalne miejsca, coś „naj”, lub wyjątkowo ciekawe atrakcje. Mapa przestaje być kolorową plamą z napisami, a staje się początkiem przygody. Stworzyłam mapy, które są nie tylko informacyjne, ale też inspirujące, zachęcające do odkrywania świata. Dzieci i dorośli mogą zobaczyć na nich niezwykłe miejsca i dowiedzieć się o nich więcej, co sprawia, że nauka staje się przyjemnością.

Mapa świata dla dzieci w stylistyce pirackiej

Wyzwaniem jest tutaj znalezienie złotego środka. Nie pokazać za mało, bo dziecko będzie zawiedzione, że chce coś znaleźć, ale na mapie tego nie ma, ale też nie “zawalić” jej informacjami, które zupełnie dziecka nie interesują.

Fragment mapy Polski przedstawiający Pomorze

Znaczenie map w dzisiejszym świecie

Mapy pełnią dziś wiele funkcji i są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Od prostych map drogowych po zaawansowane mapy interaktywne, służą różnym celom i grupom użytkowników. Kluczowe jest, aby były one zaprojektowane z myślą o użytkownikach, aby były intuicyjne i łatwe w obsłudze.

Mapa turystyczna miejscowości Tuczno i okolic

Turysta ma łatwo znaleźć ciekawe lub przydatne dla turysty miejsca w okolicy, dziecko ma odszukać elementy, o których się uczy, a także zainspirować do poznawania nowych miejsc, podróżnik ma mieć radość z pięknej mapy, na której zaznaczył, gdzie był i gdzie chciałby pojechać. Firma ma czytelnie i zgodnie z wizerunkiem zaprezentować swój rejon działania itd. 

 Mapy powinny nie tylko informować, ale także inspirować i zachęcać do odkrywania nowych miejsc.

Mapa świata z powiększonym fragmentem przedstawiającym Indie

Podsumowanie

Mapy są nie tylko narzędziem nawigacyjnym, ale również źródłem wiedzy i inspiracji. Od dziecięcych marzeń o pirackich skarbach po zaawansowane mapy edukacyjne, mają one moc kształtowania naszej wyobraźni i pomagania nam w odkrywaniu świata. Tworzenie map to sztuka, która łączy precyzję kartografii z kreatywnością artysty, aby stworzyć narzędzia, które są zarówno funkcjonalne, jak i piękne. Niezależnie od tego, czy używamy map do podróży, nauki czy dekoracji, ich wartość jest nieoceniona i niezastąpiona w naszym życiu. Niech mapy będą dla Was początkiem każdej przygody!

fragment mapy Europy

Autor
Agnieszka Rajczak-Kucińska
TwojeMapy.com
Zobacz wszystkie wpisy 1
Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij

    Bądź na bieżąco
    w branży UX/UI i SEO
    Twój e-mail
    Inna perspektywa
    Jak projektować komunikaty o błędach, które nie zniechęcą użytkowników?
    Rafał Wróbel
    Projektant UX/UI, przeprojektowani.pl
    Inna perspektywa
    Personalizacja doświadczeń użytkowników
    Marta Miedzińska
    Specjalistka ds. badawczych w Łukasiewicz – ITECH
    Inna perspektywa
    Jak motywować użytkownika korzystając z efektu gradientu?
    Rafał Wróbel
    Projektant UX/UI, przeprojektowani.pl
    Inna perspektywa
    Jak mierzyć wycieki z użyciem GA4 – eksplorowanie danych o wejściach i wyjściach z witryny
    Maciej Lewiński
    Trener i Konsultant Google Analytics 4
    Inna perspektywa
    Design w czasach niepewności – pomiar emocji w UX
    Marta Miedzińska
    Specjalistka ds. badawczych w Łukasiewicz – ITECH
    Inna perspektywa
    Wykorzystanie danych z contact center w strategiach marketingowych
    Anna Kłyszko
    Marketing communication specialist
    Inna perspektywa
    Multisensoryka w cyfrowym designie
    Marta Miedzińska
    Specjalistka ds. badawczych w Łukasiewicz – ITECH
    Inna perspektywa
    Jak Contact Center może wspierać strategię Customer Experience?
    Anna Kłyszko
    Marketing communication specialist
    Inna perspektywa
    Nowe spojrzenie na dostępność stron www – ADA, WCAG i zdrowy rozsądek
    Sylwia Błach
    Pisarka, programistka, twórczyni internetowa
    Inna perspektywa
    Marketing historyczny – co to jest i czy w Polsce prawidłowo go wykorzystujemy?
    Wiktoria Czarnecka
    Ekspert marketingu historycznego
    Inna perspektywa
    Czy technologia wyklucza osoby z niepełnosprawnościami?
    Sylwia Błach
    Pisarka, programistka, twórczyni internetowa
    Inna perspektywa
    Jak Digital Service Act zmienia internet i co to znaczy dla każdego, kto działa w sieci?
    Sylwia Błach
    Pisarka, programistka, twórczyni internetowa
    dwa pistolety sig sauer p320
    Inna perspektywa
    Spust idealny istnieje?
    Tomasz Szczepański
    Właściciel serwisu: Noś broń!
    Inna perspektywa
    Chcesz czy nie – dla AI jesteś tylko daną
    Sylwia Błach
    Pisarka, programistka, twórczyni internetowa
    Inna perspektywa
    Gdzie jest NEMO? Czyli o poszukiwaniu równowagi
    Marta Miedzińska
    Specjalistka ds. badawczych w Łukasiewicz – ITECH
    Poznaj nasze rozwiązania UX/UI/SEO
    Chcesz dotrzeć do nowych użytkowników i zwiększyć konwersję swoich działań?
    Skontaktuj się z nami