Strona główna / Wiedza / SEO / Drzewo kategorii w sklepie internetowym – jak je zaprojektować w zgodzie z SEO i UX?
BlogSEO

Drzewo kategorii w sklepie internetowym – jak je zaprojektować w zgodzie z SEO i UX?

 • SEO
 • 23 października 2023
Drzewo kategorii w sklepie internetowym – jak je zaprojektować w zgodzie z SEO i UX?

Optymalizacja struktury kategorii w sklepie internetowym to wyzwanie, które polega na znalezieniu równowagi między SEO a doświadczeniem użytkownika (UX). Z jednej strony chcemy ułatwić zakup swoim klientom, z drugiej jednak musimy pamiętać o aspektach związanych z pozycjonowaniem stron.

Podstawowym problemem, z jakim często mierzę się podczas optymalizacji struktury kategorii, jest też dobór odpowiednich anchor tekstów. O ile dla usera możemy przyjąć, że wie, w jakiej sekcji obecnie się znajduje, o tyle roboty Google cenią konkrety – czym lepiej sprecyzowany tekst zakotwiczenia w linkowaniu wewnętrznym, tym lepiej algorytm zrozumie kontekst danego odnośnika.

Przyjrzyjmy się więc poszczególnym aspektom, by lepiej organizować kategorie w naszym sklepie.

Czym jest struktura kategorii w sklepie internetowym?

Struktura kategorii w sklepie internetowym to hierarchiczny podział produktów na różne kategorie i podkategorie, które pomagają w organizacji asortymentu. Ułatwia to klientom nawigację po sklepie i pozwala na szybkie znalezienie interesujących ich produktów.

Widzę tutaj kilka zalet:

 1. Organizacja asortymentu – dzięki odpowiedniemu podziałowi na kategorie, produkty są łatwiejsze do znalezienia i przeglądania. Klienci mogą szybko przefiltrować ofertę sklepu i skupić się na produktach, które ich najbardziej interesują.
 2. Intuicyjna nawigacja – struktura kategorii pomaga klientom w intuicyjnym poruszaniu się po sklepie. Poprzez logiczny podział na kategorie i podkategorie, użytkownicy mogą stopniowo zawężać swoje poszukiwania, aż znajdą dokładnie to, czego szukają.
 3. Optymalizacja pod kątem SEO – struktura kategorii ma bezpośredni wpływ na SEO sklepu. Odpowiednio nazwane i zorganizowane kategorie mogą poprawić ranking sklepu w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą widoczność i przyciągnięcie większej liczby potencjalnych klientów.
 4. Zwiększenie konwersji – kiedy klienci łatwo znajdują to, czego szukają, są bardziej skłonni do dokonania zakupu. Dlatego odpowiednio zaprojektowana struktura kategorii może przyczynić się do zwiększenia konwersji w sklepie.
 5. Zrozumiałość dla algorytmów – wyszukiwarki, takie jak Google, korzystają z hierarchicznej struktury kategorii, aby lepiej zrozumieć zawartość sklepu i odpowiednio indeksować jego strony. Dzięki temu sklep ma szansę na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Dla właścicieli sklepów, odpowiednio zaprojektowana struktura kategorii jest kluczem do optymalizacji pod kątem SEO, co przekłada się na lepszą widoczność w wyszukiwarkach i zwiększenie ruchu na stronie.

Jak planować elementy drzewa kategorii w sklepie?

Podczas projektowania struktury kategorii w sklepie internetowym warto opierać się na danych.

Przeprowadź badanie słów kluczowych, aby dowiedzieć się, jakie frazy są najczęściej wyszukiwane przez Twoją grupę docelową. Może to pomóc w zrozumieniu, jakie kategorie i podkategorie są najbardziej pożądane.

Istnieje wiele narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Senuto, czy Semstorm. Te narzędzia dostarczają informacji o popularności poszczególnych fraz, konkurencji wokół nich oraz sugestii pokrewnych słów kluczowych.

Sprawdź również, jak Twoi konkurenci nazywają swoje kategorie i podkategorie. Może to dać Ci wgląd w to, co działa w Twojej branży.

Zbieraj ponadto opinie od klientów na temat użyteczności i intuicyjności Twojego sklepu. Bezpośrednie informacje od użytkowników mogą dostarczyć cennych wskazówek na temat tego, co można poprawić.

Rozbudowane drzewo kategorii a SEO

Czym bardziej rozbudowane drzewo kategorii, tym lepiej dla Google. Wyszukiwarka ceni sobie dokładność i precyzję, dlatego szczegółowe kategorie mogą przyciągnąć więcej ruchu organicznego. Jednak zbyt długa ścieżka użytkownika może doprowadzić do spadku konwersji, co jest niekorzystne dla właściciela sklepu.

Przykład drzewa kategorii

Rozważmy drzewo kategorii dla butów sportowych:

[1] Strona główna »

[2] Buty sportowe »

[3] Buty sportowe do biegania »

[4] Buty do biegania męskie »

[4.1] Buty do biegania dla mężczyzn marki X

[4.2] Buty … marki Y

[4.3] Buty … marki Z

Z drugiej strony, użytkownik może nie szukać konkretnych marek, lecz konkretnego rodzaju butów do biegania:

[1] Strona główna »

[2] Buty męskie »

[3] Buty męskie sportowe »

[4] Buty sportowe męskie do biegania »

[4.1] Buty męskie do biegania terenowe

[4.2] Buty męskie do biegania asfaltowe

[4.3] Buty męskie do biegania naturalne

Na tym etapie pojawia się pytanie: czy kategorii na 4 poziomie nie możemy nazwać po prostu “Buty do biegania”? W końcu użytkownik wie, że wcześniej znajdował się w dziale z produktami dla mężczyzn. Jednak Google nie rozpozna, że znajduje się w podkategorii butów dla mężczyzn. Dlatego może wyświetlać wybraną kategorię na ogólną frazę “buty do biegania”, co może prowadzić do tzw. „pogo stickingu”.

Czym jest pogo sticking?

Pogo sticking to zjawisko, które odnosi się do sytuacji, gdy użytkownik kliknie na wynik wyszukiwania, po czym szybko wraca do wyszukiwarki i wybiera inny wynik. Jest to sygnał dla Google, że pierwszy wynik nie był odpowiedni lub satysfakcjonujący dla użytkownika.

Wysoki wskaźnik pogo stickingu może wpłynąć na spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego tak ważne jest, aby struktura kategorii była jasna, intuicyjna i odpowiadała oczekiwaniom użytkowników.

Pogo sticking zaliczyć można do czynników behawioralnych wpływających na pozycje Twojej strony w wyszukiwarce. Gdy użytkownik wejdzie w Twój wynik, a potem wróci do wyników wyszukiwania, Google rozpoznaje, że Twój wynik nie jest odpowiedni na dane zapytanie. W rezultacie możesz stracić pozycje na mocną frazę kluczową.

Jak optymalizować strukturę kategorii?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre sklepy mają tak przejrzyste i rozbudowane menu? Sekret tkwi w tzw. mega menu, które jest idealne dla sklepów z bogatym asortymentem.

Zwykłe, automatyczne menu może nie sprostać wyzwaniu prezentacji wszystkich Twoich produktów. Organizuj kategorie z głową. Kiedy już zdecydujesz się na mega menu, pomyśl o tym, jak najlepiej przedstawić swoje produkty.

Podziel je według rodzaju, marek czy innych kategorii, które uznasz za ważne. A potem? Ręcznie dodaj linki do tych kategorii w menu, aby były łatwo dostępne.

Nie zapomnij o innych miejscach do linkowania. Twoje menu to nie jedyny sposób, aby kierować klientów do odpowiednich kategorii. Pamiętaj o najważniejszych zasadach linkowania wewnętrznego, m. in. o zasadzie First Link Counts. Pisałem o tym więcej w jednym z moich newsletterów – https://linkblog.pl/linkowanie-wewnetrzne/.

Ważne wskazówka: Wykorzystaj dodatkowe miejsca, takie jak stopka strony czy nawigacja okruszkowa (breadcrumbs), aby ułatwić klientom poruszanie się po sklepie.

Jeśli chcesz, aby Twój sklep był przyjazny dla klientów i dobrze widoczny w Google, musisz zadbać o odpowiednią strukturę kategorii. Pamiętaj, że każda podkategoria powinna odpowiadać oczekiwaniom klienta, który trafi do Twojego sklepu z wyszukiwarki. Zadbaj o to, a z pewnością przyciągniesz więcej zadowolonych klientów.

Komentarze
Dodaj komentarz
Spis treści

  Darmowy raport z badań UX

  Artykuły powiązane

  Co sądzisz o artykule?
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.