Jesteś lokalnym przedsiębiorcą i zastanawiasz się, jak z ograniczonym budżetem precyzyjnie dotrzeć do grupy Twoich klientów? Z tego artykułu dowiesz się, który typ kampanii warto wykorzystać do promocji usług lokalnych, jakie działania mierzyć i przede wszystkim – jak optymalizować kampanie, aby skutecznie dotrzeć do Twoich konsumentów na lokalnym rynku.
Skutecznym typem kampanii dla biznesów lokalnych są kampanie w sieci wyszukiwania z uwagi na wysoką intencyjność użytkowników. W tym rodzaju kampanii wyświetlasz reklamy na wybrane przez siebie słowa kluczowe, czyli hasła, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google. Dzięki temu rozwiązaniu możesz dotrzeć do potencjalnych klientów dokładnie w tym momencie, w którym poszukują oni usług oferowanych przez Twoją firmę.
Decydujące znaczenie dla sukcesu kampanii w sieci wyszukiwania mają odpowiednio wyselekcjonowane słowa kluczowe. To ich wybór determinuje, na jakie hasła będą wyświetlać się Twoje reklamy. W kampaniach promujących lokalną działalność powinieneś wykorzystać słowa kluczowe uwzględniające obszar geograficzny. Jeśli na przykład prowadzisz studio car detailingowe w Krakowie, to możesz użyć fraz takich jak „car detailing Kraków” lub związanych bezpośrednio z nazwą usługi „powłoka ochronna Kraków”, „zmiana koloru samochodu Kraków” itp. Jeśli Twoi klienci pochodzą z jeszcze węższego regionu, to możesz pójść o krok dalej i przetestować słowa z tzw. długiego ogona, które zawierają nie tylko nazwę miasta, ale także dzielnicy czy regionu.
Na początku prowadzonych działań używaj słów kluczowych w dopasowaniu ścisłym lub do wyrażenia, aby zminimalizować ryzyko wyświetlania reklam na frazy niezwiązane z Twoją ofertą.
Jeśli nie wiesz, które hasła warto wykorzystać w kampanii, skorzystaj z pomocy narzędzi takich jak Google Keyword Planner, Semrush lub Senuto. Dzięki ich funkcjonalnościom znajdziesz słowa, które są najczęściej wyszukiwane przez Twoich potencjalnych klientów. Dodatkowo narzędzie Google Keyword Planner może pomóc Ci przy planowaniu budżetu kampanii, ponieważ pokazuje ono szacunkowe dane dotyczące kosztu za kliknięcie wybranej frazy oraz jej konkurencyjność.
W kampanii w sieci wyszukiwania możesz przetestować także dynamiczne grupy reklam tzw. DSA, które bazują na treści Twojej witryny, automatycznie wyświetlając nagłówki i strony docelowe dopasowane do zapytań użytkownika. W grupach DSA wyklucz słowa zawierające nazwę brandu, a także hasła wykorzystywane w pozostałych grupach reklam.
Aby nie przepalać budżetu reklamowego, już na początku działań możesz dodać do wykluczeń dzielnice ościenne lub nazwy okolicznych miast. Spróbuj znaleźć także ogólne słowa kluczowe, na które nie chcesz wyświetlać swoich reklam, takie jak np. „za darmo”, „tanio” i również umieść je na liście wykluczeń.
Jednym z naczelnych działań optymalizujących kampanie w sieci wyszukiwania jest stałe monitorowanie raportu wyszukiwanych haseł. Znajdują się w nim słowa, na które system wyświetlał Twoje reklamy.
Zwłaszcza w początkowych etapach działania kampanii na bieżąco sprawdzaj, czy w raporcie nie ma fraz niezwiązanych bezpośrednio z działalnością Twojej firmy, a jeśli takie się pojawią – dodaj je do wykluczeń.
Ustawienia lokalizacji
Odpowiednie zawężenie kierowania reklam na podstawie obszaru lokalizacji ma kluczowe znaczenie dla efektywności kampanii promującej lokalną firmę. Dzięki zawężeniu lokalizacyjnym Twój przekaz reklamowy wyświetli się tylko tam, gdzie sięga obszar świadczenia usług firmy, dzięki czemu budżet reklamowy będzie wydawany w sposób efektywny.
Aby skonfigurować kierowanie na wybraną lokalizacje, przejdź do sekcji „Ustawienia” w kampanii, a następie wybierz zakładkę „Lokalizacje”.
W tym miejscu możesz wybrać obszar, w którym chcesz wyświetlać swoje reklamy. Możesz wpisać konkretne województwo, miasto, region lub nawet konkretny adres wraz z promieniem wokół. Najmniejszy promień, jaki możesz wybrać, wynosi 1 km.
Pamiętaj o dostosowaniu treści przekazów reklamowych do lokalnych odbiorców. Wzbogać nagłówki oraz treści reklam słowami kluczowymi zawierającymi konkretną lokalizację. Zamieść w nich także informacje o adresie i godzinach otwarcia firmy. Te działania sprawią, że zwiększysz trafność reklam i dostarczysz kluczowych informacji jeszcze przed przejściem użytkownika na Twoją stronę. Dobrze dopracowany przekaz reklamowy pozwoli Ci zaoszczędzić budżet, ponieważ znacząco wyeliminuje kliknięcia pochodzące od odbiorców niezainteresowanych ofertą. Twoja reklama powinna pasować nie tylko do słów kluczowych, ale także do strony docelowej, na którą będziesz przekierowywał odbiorców.
Rozszerzenia reklam to dodatkowe informacje, które możesz dodać do kampanii Google Ads. Zwiększają one powierzchnię Twojej reklamy, poprawiają jej widoczność i tym samym prawdopodobieństwo kliknięcia. Możesz w nich zamieścić ważne z punktu widzenia użytkownika informacje, które nie zmieściły się w reklamie.
Do kampanii w panelu Google Ads możesz dodać wiele różnych rodzajów rozszerzeń. Najistotniejsze z punktu widzenia lokalnej firmy są:
Poza kampanią w sieci wyszukiwania do promocji lokalnych usług warto wykorzystać także kampanię retargetingową, czyli kampanię w sieci reklamowej skierowaną do użytkowników, którzy już byli na Twojej stronie.
W kampanii retargetingowej wykorzystaj jakościowe listy odbiorców, np. użytkowników, którzy spędzili na Twojej stronie internetowej większą ilość czasu, lub odwiedzili kilka podstron. Jeśli oferujesz usługi cykliczne, możesz dostosować przekaz reklamowy do odbiorców, którzy już z nich skorzystali, np. próbując zachęcić do ponownej wizyty rabatem „dla stałych klientów”.
Jakie konwersje mierzyć?
Konwersja to ważne z biznesowego punktu widzenia działanie, do którego realizacji chcemy zachęcić użytkownika naszą kampanią reklamową. Innymi słowy, jest to cel prowadzonych działań marketingowych, który przykłada się na wzrost przychodów firmy.
Typy konwersji są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności. W kampaniach usług lokalnych najczęściej najistotniejszym działaniem na stronie jest nawiązanie kontaktu za pomocą formularza, maila lub telefonu. Dlatego warto mierzyć i optymalizować kampanie pod takie działania jak:
kliknięcie w numer telefonu,
kliknięcie w adres email,
skopiowanie elementów kontaktowych,
przesłanie formularza kontaktowego,
przesłanie wiadomości z zapytaniem ofertowym,
odwiedzenie podstrony „Kontakt”,
zapisanie na newsletter.
Przed startem kampanii powinieneś konkretnie sprecyzować cel działań w witrynie i konsekwentnie dążyć do jego realizacji.
Reasumując, dobrze przygotowana strategia kampanii w Google Ads pomoże Ci dotrzeć do potencjalnych klientów na lokalnym rynku. Przy konfiguracji kampanii wybierz precyzyjne słowa kluczowe i przygotuj dedykowane rozszerzenia. Pamiętaj także o kompleksowym wypełnieniu wizytówki Google Moja Firma i wsparciu działań w wyszukiwarce kampanią retargetingową. Każdy z tych elementów optymalizacyjnych zwiększy widoczność Twojej firmy oraz prawdopodobieństwo dokonania konwersji. Efektywne działania marketingowe w panelu Google Ads wymagają stałej analizy i optymalizacji strategii kampanii reklamowych do zmieniających się potrzeb klientów.