71% użytkowników nigdy nie wychodzi poza pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Jeśli zatem chcesz być widoczny, musisz przestać traktować treści w witrynie jako przypadkowe wpisy. Struktura treści ma ogromne znaczenie znaczenie jeżeli chodzi o SEO, a w jej uporządkowaniu pomaga Pillar Page – spójna, tematyczna oś treści łącząca artykuły w jedną, czytelną całość, która jasno sygnalizuje wyszukiwarce, gdzie znajduje się pełne kompendium wiedzy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Strona filarowa – czyli Pillar Page – to temat, który ostatnio dość często pojawia się na wielu forach marketingowych i w kręgach osób zajmujących się tworzeniem treści. Mimo że brzmi technicznie, jest bardzo prostym sposobem na poukładanie contentu w obrębie Twojej witryny.
Załóżmy, że masz stronę pełną świetnych tekstów, ale każdy artykuł żyje własnym życiem. Czytelnik wchodzi, czyta i… wychodzi. A przecież chciałbyś, żeby został dłużej i wykonał konkretne działanie, np. zapis do newslettera lub kontakt z Twoimi pracownikami w celu skorzystania z proponowanej oferty.
I tutaj pojawia się Pillar Page. Obszerna, rozbudowana strona, poświęcona konkretnemu tematowi. Znajdziesz na niej niemal wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu i przejdziesz z niej łatwo do kolejnych treści.
To centralna część całej struktury contentowej porządkująca materiały w Twojej witrynie i sprawiająca, że czytelnik łatwo znajduje odpowiedzi na pytania, które go nurtują. Dzięki temu zostaje u Ciebie dłużej, a Ty budujesz topical authority swojej strony.
Zasada działania strony filarowej jest bardzo prosta: Masz jeden główny temat – poruszasz go kompleksowo, ale w przystępnej formie. Taka strona jest centrum, od którego odchodzą kolejne, bardziej szczegółowe artykuły. Treści dodatkowe uzupełniają główny materiał, omawiając konkretniejsze zagadnienia, np.:
Intencja użytkownika — to właśnie ona powinna wyznaczać strukturę strony, dzięki której odbiorca nie błądzi, lecz z łatwością dociera do kolejnych materiałów.
Analiza głównego tematu „suplementy diety” w celu znalezienia odpowiednich pillar page w narzędziu AlsoAsked. Źródło: www.alsoasked.com
Wyobraź sobie użytkownika, który szuka rozwiązania konkretnego problemu. Wpisuje frazę w wyszukiwarce, trafia do Ciebie i znajduje cały zestaw odpowiedzi – świetnie ułożonych i czytelnych. Bez skakania między dziesiątkami zakładek i stron. Wszystko w jednym miejscu. To wygoda, którą doceni każdy internauta – od eksperta po całkowitego nowicjusza.
Najpopularniejsze rodzaje pillar page – przewodniki, strony z definicjami oraz instrukcje.
To bardzo szczegółowa strona, wyjaśniająca krok po kroku wybrane zagadnienie. Idealna, jeśli chcesz stworzyć rozbudowane źródło wiedzy, które w jednym miejscu odpowiada na większość pytań czytelników.
Przykładowo: „Jak założyć sklep internetowy od podstaw?”. Tutaj opisujesz wszystko od początku do końca, od pomysłu po wdrożenie, dodając odnośniki do szczegółowych artykułów.
Przykładowa struktura przewodnika.
Jeśli Twój temat jest bardzo obszerny i złożony, powinieneś stworzyć coś krótszego, bardziej ogólnego, co odsyła użytkownika dalej.
Przykładowo: „Co to są suplementy diety?” – w takim materiale szybko tłumaczysz pojęcie, a następnie dajesz linki do dalszego rozwinięcia tematu w osobnych artykułach.
Przykładowa struktura strony definicyjnej.
Ten rodzaj strony filarowej doskonale sprawdza się w praktycznych tematach.
Przykładowo: „Jak wprowadzić poranną rutynę, którą zmienia dzień?”. Wtedy opisujesz jasno cały proces, a bardziej zaawansowane lub specyficzne kwestie omawiasz osobno, odsyłając czytelnika do dalszych materiałów.
Przykładowa struktura instrukcji.
Tworzenie strony filarowej wymaga przemyślanej strategii. Musisz wiedzieć, jak zaplanować treść, żeby była spójna, logiczna i łatwa w odbiorze. Dlatego zwróć szczególną uwagę na następujące kwestie:
Strona filarowa powinna mieć trzy podstawowe elementy:
„Strona filarowa musi prowadzić użytkownika dalej. Nie ograniczaj się do linków tylko na końcu materiału. Dodawaj je na bieżąco, w odpowiednich momentach tekstu, kiedy w naturalny sposób pasują do treści. To skutecznie zachęci użytkowników do dalszego zgłębiania tematu”. – Norbert Zbylut, Head of SEO w Webmetric.
Zaplanowana nawigacja to podstawa. Pamiętaj o tym, aby na Twojej stronie znalazł się spis treści – najlepiej klikalny, żeby użytkownik szybko przeniósł się do konkretnego fragmentu. Dodatkowo stosuj wyraźne nagłówki, sekcje oraz podział na krótsze akapity.
Spis treści na blogu Ahrefs. Źródło: ahrefs.com/blog/ai-traffic-research/
Masz już jasno określoną strukturę strony filarowej. Wiesz, jak technicznie połączyć materiały, żeby wszystko działało sprawnie. Ale jak pisać, aby czytelnicy naprawdę chcieli z tego korzystać? Chodzi przede wszystkim o jakość treści. Nawet najlepiej zaprojektowana strona filarowa nic nie da, jeśli treść będzie w całości wygenerowana przez AI lub przygotowana niedbale.
Jak więc pisać treści, które przyciągną uwagę, utrzymają użytkownika i skłonią do dalszego czytania?
Twój czytelnik to osoba, która szuka rozwiązania problemu albo chce zdobyć nową wiedzę. Pisz więc jasno i konkretnie.
Zamiast rozbudowanych zdań ciągnących się bez końca, twórz krótkie, konkretne myśli. Używaj prostego języka i unikaj skomplikowanych terminów. A jeśli musisz zastosować bardziej techniczny zwrot, natychmiast wyjaśnij go czytelnikowi.
Żeby czytelnik został na Twojej stronie, treści muszą dawać mu realną wartość. Przygotuj materiały odpowiadające na konkretne pytania oraz problemy Twoich odbiorców.
Najlepszym rozwiązaniem są:
Ludzie cenią najbardziej to, co realnie pomaga im osiągnąć cel lub rozwiązać problem.
Pomysły na konkretne wpisy możesz znaleźć, korzystając z dowolnego narzędzia SEO, np. Ubersuggest. Wejdź w sekcję Keyword Research → Keyword Overview → Keyword Ideas.
Wyniki researchu dla frazy „zdrowy sen” wyglądają następująco:
Wyniki zaawansowanego keyword researchu w Ubersuggest.
Nie wszystkie wpasują się w Twoją koncepcję, więc wybierz je bardzo starannie. Dodatkowo rekomendujemy zweryfikować sekcję Content Ideas, w obrębie której zobaczysz frazy z danej tematyki rankujące na stronach Twojej konkurencji:
Sekcja Content Ideas w Ubersuggest.
Chwytliwe historie zatrzymują uwagę, wzbudzają emocje i sprawiają, że chcesz czytać dalej. Przy tworzeniu strony filarowej korzystaj więc ze storytellingu – techniki opowiadania historii. Opisz konkretne przykłady lub sytuacje z życia, w których dany temat był ważny. Taka forma przyciągnie uwagę i sprawi, że treść zapadnie w pamięć na długo.
Człowiek z natury jest wzrokowcem. Kiedy widzi konkretne dane, przykłady i statystyki, łatwiej przyswaja wiedzę.
Przykład:
Takie konkrety budują wiarygodność i zaufanie – nie tylko użytkowników, ale także wyszukiwarki Google, spełniając normy treści przydatnych, rzetelnych i ukierunkowanych na internautów.
„Automatyczne systemy rankingowe Google zostały zaprojektowane tak, aby wyświetlać przydatne, wiarygodne informacje przygotowywane z myślą o użytkownikach, a nie tworzone w celu uzyskania wyższej pozycji witryny w rankingach wyszukiwarek i wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania”. – Centrum wyszukiwarki Google.
Istotne pytania dotyczące jakości Twoich treści w Google. Źródło: developers.google.com/search/docs/fundamentals/creating-helpful-content?hl=pl
Skoro wiesz już, jak tworzyć świetne treści, czas przyjrzeć się ich efektywności. Bez regularnej analizy nigdy nie dowiesz się, czy Twoja strona filarowa faktycznie przyciąga użytkowników.
Na jakie wskaźniki warto zwrócić uwagę?
Podstawowym celem strony filarowej jest przyciągnięcie ruchu z wyszukiwarki. Regularnie analizuj więc, czy liczba odwiedzających Twoją stronę z miesiąca na miesiąc rośnie. Najprościej zrobisz to za pomocą narzędzia Ubersuggest, Senuto, Ahrefs lub SEMRush.
W tym celu:
Po kilku sekundach wczytywania otrzymasz dokładny obraz SEO swojej strony internetowej.
Analiza ruchu w witrynie w Ubersuggest. Źródło: app.neilpatel.com.
W celu sprawdzenia pozycji oraz CTR możesz również skorzystać z darmowego narzędzia Google Search Console. Wystarczy sprawdzić raport Skuteczność.
Analiza SEO witryny w GSC. Źródło: search.google.com
Analiza SEO witryny w GSC. Źródło: search.google.com
Ważnym sygnałem jest czas spędzony na stronie przez użytkowników. Im dłużej użytkownicy czytają, tym lepiej dla Ciebie. To sygnał, że treści są wartościowe i interesujące. Jeżeli widzisz, że użytkownicy spędzają na stronie mniej niż 30 sekund, zastanów się, co możesz poprawić.
Pamiętaj jednak, że w przypadku e-commerce krótszy czas spędzony na stronie oznacza bardziej intuicyjną ścieżkę zakupową. Z kolei w przypadku treści blogowych → im dłużej użytkownik przebywa w Twojej witrynie, tym lepiej.
Średni czas spędzony na stronie zweryfikujesz w Google Analytics 4 w sekcji Reports → Reports snapshot.
Analiza ważnego wskaźnika pod kątem konwersji w GA4. Źródło: analytics.google.com
Analiza ważnego wskaźnika pod kątem konwersji w GA4. Źródło: analytics.google.com
Współczynnik odrzuceń obrazuje, jaki procent użytkowników opuścił stronę bez wykonania jakiejkolwiek akcji (np. przejścia do kolejnej podstrony). Jeśli jest wysoki (np. powyżej 70%), to znak, że użytkownik nie znalazł tego, czego szukał. Zacznij wtedy poprawiać treści – dodaj więcej przykładów, uprość język, dodaj linki do innych artykułów.
Aby zweryfikować współczynnik odrzuceń, skorzystaj z „lupki” dostępnej w GA4 i wpisz frazę „bounce rate”:
Bounce rate w GA4. Źródło: analytics.google.com
Bounce rate w GA4. Źródło: analytics.google.com
Co kilka miesięcy sprawdzaj, czy podane dane są aktualne, czy linki działają, czy może pojawiły się nowe pytania, na które warto odpowiedzieć.
Strona filarowa to dzisiaj jeden z najlepszych sposobów na:
Prawidłowo przygotowana strona filarowa ułatwi użytkownikom znalezienie odpowiedzi oraz pokaże Twoją witrynę jako wiarygodne źródło informacji. Jeśli masz problemy z utworzeniem klastrów tematycznych oraz pillar page dla swojej witryny, skontaktuj się z nami.