Content gap to pojęcie określające różnicę między informacjami dostępnymi na stronie internetowej a tymi, których szukają użytkownicy. Kiedy treści na stronie nie odpowiadają na pytania i potrzeby użytkowników, strona traci potencjalny ruch, a jej pozycja w wynikach wyszukiwania może być niższa. W efekcie, strony, które są dobrze zoptymalizowane i odpowiednio opisują dane zagadnienie, mogą znacząco poprawić swoje wyniki SEO.
Aby zidentyfikować content gap, specjaliści SEO przeprowadzają analizę słów kluczowych i analizę konkurencji. Wykorzystuje się do tego szereg narzędzi analitycznych takich jak Google Search Console, Ahrefs czy Senuto. Pozwalają one na znalezienie tematów i pytań, które są popularne wśród użytkowników, a nie są jeszcze dostatecznie omówione na danej stronie. Sprawdza się również strony konkurencji i porównuje się treści oraz tematykę poruszaną na stronie, aby znaleźć obszary do poprawy oraz działające u innych rozwiązania.
Dodatkowo można się wesprzeć badaniami grupy docelowej — w formie ankiet oraz wywiadów. Można też przeanalizować, co ludzie piszą o danej stronie oraz o konkurencji na fanpage’ach na Facebooku czy w opiniach na stronie internetowej, i na tej podstawie spróbować wyciągnąć wnioski nt. oczekiwań użytkowników.
Kolejnym krokiem jest planowanie tworzenia i optymalizacji treści. Nie zawsze konieczne jest tworzenie materiałów od nowa, niekiedy wystarczy zastosowanie recyklingu treści, czy poprawa linkowania wewnętrznego, nasycenia odpowiednimi słowami kluczowymi, zaktualizowanie danych w tekście. W przypadku nowych treści zwykle konieczne jest stworzenie lub modyfikacja cykli contentowych, czyli tematycznych serii np. wpisów blogowych. Następnie na ich podstawie tworzy się content, który wypełni przeanalizowaną wcześniej lukę.
Zidentyfikowanie i wypełnienie content gap jest ważne dla poprawy widoczności strony internetowej i satysfakcji użytkowników. Proces ten opiera się na analizie słów kluczowych i konkurencji, co umożliwia identyfikację i wypełnienie brakujących treści. Stworzenie wartościowych materiałów i optymalizacja istniejących treści zwiększają autorytet strony oraz jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Regularne aktualizacje i dopasowanie treści do potrzeb odbiorców stanowią fundament skutecznej strategii contentowej, przyczyniając się do wzrostu ruchu i budowania relacji z użytkownikami.