Audyt UX dla Ale Kino! – lepsza nawigacja przed kolejną edycją festiwalu

O kliencie

Ale Kino! to festiwal filmowy odbywający się w Poznaniu, promujący wartościowe, często niszowe produkcje, które nie trafiają do głównego nurtu. Od lat festiwal przyciąga kinomanów, oferując im wyjątkowe filmowe przeżycia.

Projekt realizowany przez
Wojciech Popiela
CEO/UX Expert
Filip Adamus
UX/CRO Consultant

Wyzwanie

Zadaniem było szybkie przeprowadzenie audytu UX strony festiwalu oraz zaproponowanie rozwiązań w formie makiet lo-fi. Priorytetem było stworzenie intuicyjnego interfejsu, dostępnego na urządzeniach mobilnych, który ułatwi sprzedaż biletów i poprawi nawigację po serwisie. Czas był kluczowy – cykliczność wydarzenia wymagała błyskawicznych działań, aby nowe rozwiązania były gotowe przed rozpoczęciem sprzedaży biletów.

Cel

Naszym celem była optymalizacja interfejsu, aby proces zakupu biletów oraz nawigacja na stronie były jak najbardziej przyjazne dla użytkowników, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.

Działania

  • Warsztaty
    Zorganizowaliśmy warsztaty z zespołem Ale Kino!, aby zrozumieć potrzeby użytkowników i główne wyzwania związane z funkcjonowaniem strony.
  • Audyt UX
    Dokonaliśmy szczegółowej analizy interfejsu, koncentrując się na najważniejszych funkcjach, takich jak zakup biletów i przeglądanie harmonogramu.
  • Makiety lo-fi
    Opracowaliśmy koncepcyjne makiety, przedstawiające zmiany w interfejsie oraz zmiany nawigacyjne.
  • Wdrożenie zmian UX
    Przekazaliśmy rekomendacje deweloperom, obejmujące optymalizację menu, formularzy i ścieżki zakupowej.

Efekty

  • Lepsza dostępność na urządzeniach mobilnych
    Zoptymalizowaliśmy skalowalność serwisu, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwiej korzystać z niego na smartfonach.
  • Poprawa najważniejszych elementów interfejsu
    Zmiany w interfejsie, w tym w głównym menu, przyczyniły się do szybszego dotarcia do kluczowych sekcji, takich jak zakup biletów czy harmonogram festiwalu.
  • Optymalizacja strony pod kątem budowania widoczności organicznej
    Wprowadzone zmiany w nawigacji i strukturze serwisu mają wpływ na indeksowanie strony przez wyszukiwarki, co przekłada się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i wzrost ruchu organicznego.

Strona główna i nawigacja przed

Strona główna i nawigacja po

Menu przed

Menu po

Wnioski

Przeprowadzony na początku współpracy audyt UX umożliwił nam szybką ocenę najbardziej problematycznych obszarów interfejsu. Dzięki temu mogliśmy w krótkim czasie opracować propozycje zmian w formie makiet lo-fi, przedstawić je klientowi, a następnie przekazać je developerom do wdrożenia.

Skupiliśmy się na tych elementach, które najbardziej wpływały na wygodę użytkowników. Wspólnie z zespołem klienta wypracowaliśmy rozwiązania, które nie tylko poprawiły nawigację, ale też pozytywnie wpływają na widoczność strony w wyszukiwarkach.

Nasze działania pozwoliły podnieść użyteczność strony na czas, aby zapewnić uczestnikom festiwalu lepsze doświadczenia jeszcze przed kolejną edycją wydarzenia.

Klient wskazał nam, że uczestnicy eventu mają trudności ze znalezieniem najważniejszych informacji oraz w wykonaniu głównych konwersji. Dlatego podczas realizacji makiet lo-fi skupiliśmy się na gruntowej przebudowie nawigacji, dając użytkownikom łatwy dostęp do najważniejszych miejsc i podstron, zarówno w wersji desktopowej jak i mobilnej.

Filip Adamus
Consultant