Strona główna / Wiedza / SEO / Recykling treści — Jak odświeżyć i ponownie wykorzystać Twój content
BlogSEO

Recykling treści — Jak odświeżyć i ponownie wykorzystać Twój content

 • SEO
 • 21 lutego 2024
Recykling treści — Jak odświeżyć i ponownie wykorzystać Twój content

Jak przekształcić istniejące treści, tak aby znów przyciągnęły uwagę i zwiększyły zaangażowanie odbiorców? Recykling treści jest kluczem do nowego życia Twojego contentu, oferując szansę na zwiększenie jego wartości i rozszerzenie zasięgu. W tym artykule odkryjesz, jak dając treściom nowe życie, możesz zwiększyć swoją widoczność w internecie, i bardziej angażować publiczność.

Recykling treści — definicja

Recykling treści to strategia polegająca na przekształcaniu istniejących materiałów w nowe formy, celem dotarcia do szerszej grupy odbiorców lub spełnienia różnych celów marketingowych. Zamiast tworzyć materiały od zera, wykorzystuje się już istniejące, dostosowując je do różnych formatów, platform i kontekstów. W ten sposób dostarcza się odbiorcom wartościowe informacje przy jednoczesnej minimalizacji nakładów czasu i finansów na ich przygotowanie.

Jakie formy przyjmuje recykling treści?

Możliwości recyklingu treści są dwie: 

 • Pierwszą jest revamping, czyli odświeżenie lub rozbudowa istniejącego materiału. Może to się odbyć poprzez dodanie nowych treści, aktualizację zawartych w nim danych czy zmiana szaty graficznej. 
 • Druga możliwość to repurposing, czyli przekształcenie materiałów w nowe formy, dostosowane do różnych platform i potrzeb — czasami nowych — odbiorców. 

ponowne wykorzystanie treści

Jedna treść — wiele form

Repurposing zakłada zmianę sposobu prezentacji treści lub medium. W zależności od formy wyjściowej mamy różne rozwiązania. Załóżmy sytuację, gdzie Twoją pierwotną treścią jest wpis na blogu lub artykuł. Aby zmienić formę materiału, możesz m.in.:

 • najważniejsze wnioski z niego opublikować jako post na Facebooku;
 • statystyki w nim zawarte przedstawić w formie infografik opracować w Canvie i opublikować np. na Instagramie;
 • zorganizować live w tematyce tekstu na platformach takich jak YouTube lub TikTok, np. ze specjalistą w tym temacie;
 • jeżeli twój tekst wyczerpuje w wysokim stopniu dane zagadnienie lub masz serię wpisów na podobny temat, możesz stworzyć na ich podstawie e-booka albo dłuższy materiał audio/wideo.

A teraz przyjrzyjmy się sytuacji, kiedy twoim „punktem startowym” jest dłuższy materiał wideo:

 • z najciekawszych lub najbardziej viralowych fragmentów możesz stworzyć krótsze formy np. YouTube Shorts, Instagram Reels czy TikToki;
 • na podstawie najważniejszych wątków filmu możesz napisać artykuł blogowy lub dłuższy post np. na Facebooka;
 • jeżeli dzieje się coś, do czego Twój materiał się odnosi, lub też zamierzasz stworzyć coś podobnego (np. kolejną część długo wyczekiwanej serii), można opublikować link lub fragment takiego filmu jako komentarz do sprawy, lub zapowiedź nowej treści.

Jak widać, każdy format otwiera inne możliwości przekonwertowania. Pamiętaj, że każde medium przyciąga innych odbiorców — trochę więcej o tym będzie w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto wyciągnąć więcej z istniejącej treści?

Kiedy już wiesz, czym jest oraz jak przykładowo może wyglądać recykling treści, możesz zadawać sobie pytanie „Czy jest mi to potrzebne?” Spoiler alert: zdecydowanie tak. Powodów jest kilka, poniżej przedstawiamy najważniejsze:

 • Optymalizacja kosztówRecykling treści eliminuje potrzebę tworzenia nowych materiałów od podstaw, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów finansowych.
 • Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania – Aktualizacja istniejących treści sprzyja lepszemu indeksowaniu przez wyszukiwarki internetowe, co może przyczynić się do poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania.
 • Zwiększenie grupy odbiorców – Poprzez ponowne użycie materiałów i udostępnianie ich na różnych platformach zwiększa się prawdopodobieństwo, że dotrą one do nowych osób i przypomni o marce tym, którzy o niej „zapomnieli”.
 • Regularne publikacje i zaangażowanie – Ponowne wykorzystanie istniejących treści ułatwia regularne publikacje, co pomaga utrzymać kontakt z odbiorcami i zwiększyć zaangażowanie społeczności online.
 • Budowanie zaufania i lojalności – Kontynuowanie tematów, aktualizacja informacji i dostarczanie wartościowych materiałów przyczynia się do budowania zaufania oraz lojalności wobec marki.

pomysły na ponowne wykorzystanie treści

Kiedy stosować recykling treści?

Recyckling treści jest dobrym podejściem zwłaszcza wtedy gdy posiadasz sporo materiałów, które można wykorzystać ponownie. Jest  wiele sytuacji, w których ta strategia może przynieść korzyści, oto kilka z nich:

 • Artykuły lub tzw. evergreen content, które od dłuższego czasu utrzymują swoją popularność i wartość — im zdecydowanie warto dać drugie życie. Są to chociażby poradniki czy tutoriale, niektóre testy, a więc wszystko to, co wolno się starzeje lub odpowiada na dość uniwersalne problemy w Twoim obszarze zainteresowań. W ten sposób możesz wykorzystać istniejące zasoby, aby stale dostarczać wartościową treść swoim odbiorcom, nawet po upływie czasu od pierwotnej publikacji.
 • Treści wymagające aktualizacji, takie jak stare artykuły blogowe, mogą zostać poddane odświeżeniu — takie działanie ma swoją angielską nazwę tj. refreshing existing content. Poprzez dodanie nowych informacji, przykładów czy case study, możesz utrzymać materiały na bieżąco i dostosować je do zmieniających się potrzeb oraz oczekiwań odbiorców stosunkowo niskim kosztem. Aktualizować można także nagrania wideo czy infografiki.
 • Zwiększenie grona odbiorców spoza dotychczasowej „bańki” często wymaga włączenia nowego medium do strategii. Dostosowanie treści do różnych platform może pomóc Ci zwiększyć swoją widoczność i zaangażowanie wśród różnorodnych grup docelowych.

 

Wzmocnij SEO przez recykling treści

Recykling treści może mieć znaczący wpływ na pozycję strony w wyszukiwarkach, głównie ze względu na sposób, w jaki algorytmy wyszukiwarek oceniają i indeksują treści. Zaktualizowane i ulepszone materiały są postrzegane jako bardziej wartościowe dla użytkowników, co może prowadzić do wyższego rankingu w wynikach wyszukiwania. Oto kilka czynników, które sprawiają, że odświeżając materiały, możesz wpłynąć korzystnie na SEO:

 • Aktualizacja i dostosowanie treści: Wyszukiwarki preferują świeże treści, ponieważ nowsze materiały zwykle są bardziej wartościowe dla użytkowników. Recykling treści, poprzez aktualizację danych i dat czy dodanie nowych informacji sygnalizuje wyszukiwarkom, że materiał dotyczy bieżących kwestii i zawiera przydatne informacje.
 • Poprawa jakości: Przy recyklingu treści często wykonuje się optymalizację seo, wzbogacając tekst o nowe słowa kluczowe, poprawiając strukturę artykułu czy dodając wartościowe linki wewnętrzne i zewnętrzne. To z kolei zwiększa jakość treści w oczach algorytmów, co bezpośrednio wpływa na lepsze pozycjonowanie.
 • Odpowiedź na zmieniające się zainteresowania użytkowników: Poprzez dostosowanie istniejących treści do aktualnych trendów i zainteresowań, strony mogą lepiej odpowiadać na zapytania użytkowników. To zwiększa szansę na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, ponieważ dostarczane są odpowiedzi lepiej dopasowane do zapytań, a także umożliwia zyskanie nowych odbiorców czy potencjalnych klientów.

4 etapy recyklingu treści

Teraz już wiesz, dlaczego i kiedy warto odświeżać swój content. Poniżej znajdziesz krótki schemat działania. Jest dość ogólny, więc z łatwością dopasujesz go do specyfiki swojej działalności.

 1. Identyfikacja istniejących treści, które nadają się do ponownego użycia. Należy przeprowadzić analizę i ocenę, aby określić, które materiały wymagają aktualizacji, dopracowania lub zmiany formy. 
 2. Aktualizacja lub przekształcenie w nowe formy i formaty, dopasowanie do różnych platform i preferencji odbiorców. 
 3. Promocja i dystrybucja, która może być realizowana poprzez różne kanały, w tym media społecznościowe, strony internetowe czy newslettery. 
 4. Monitorowanie i analiza efektów, które pozwala na ocenę skuteczności działań i stworzenie lepszej strategii w przyszłości. 

różne media

Recykling treści z głową — na co zwracać szczególną uwagę?

Co może okazać się wyzwaniem podczas odświeżania materiałów? Prawdopodobnie największym jest konieczność utrzymania unikalności i świeżości publikacji. Istnieje ryzyko, że ponownie wykorzystane materiały mogą stać się powtarzalne lub monotonne, co może prowadzić do utraty zainteresowania odbiorców. Zdarzają się również przypadki duplikacji treści (duplicate content), która może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie i wiarygodność marki. Pamiętaj o tym, kiedy chcesz zamieścić swój artykuł, bazujący na Twojej wcześniejszej publikacji, w zewnętrznym źródle.

Jednym z najbardziej skomplikowanych problemów jest utrzymanie wiarygodności i dopasowanie treści do platformy i grupy docelowej. Nie chodzi tylko o to, aby odpowiedni format (np. infografikę) opublikować na dostosowanej do niego platformie (np. Instagramie). Istotnie jest także zapoznanie się ze stylem publikacji, który jest stosowany przez użytkowników.
Za przykład może nam posłużyć LinkedIn i Facebook. Oba, na pierwszy rzut oka, są do siebie podobne — umożliwiają publikowanie postów opatrzonych grafiką lub filmem, na obu widzimy feed skonstruowany analogiczny sposób. Jednak istotna różnica jest między grupami docelowymi na obu platformach, a co za tym idzie, inny będzie styl stosowany przez jej użytkowników. Dopasowanie treści pod konkretną platformę społecznościową ma na celu nie tylko wpisanie się w oczekiwania jej użytkowników, ale także w algorytm, który na każdej platformie może premiować inne treści. Nie należy przy tym zmieniać drastycznie samego komunikatu, chodzi jedynie o jego styl i formę.

Drugie życie contentu — podsumowanie

Recykling treści jest nie tylko skuteczną strategią zarządzania zasobami cyfrowymi, ale także potężnym narzędziem budowania zaangażowania i lojalności wśród odbiorców. Zmiana pierwotnego formatu treści i rozpowszechnianie jej w różnorodnych kanałach pomaga także w dotarciu do nowych osób. Jest to także okazja do zoptymalizowania starszych treści pod kątem SEO. Pomimo wyzwań, jakie mogą się pojawić w procesie nadawania materiałom nowego życia, korzyści są niezaprzeczalne — jest to nie oszczędność czasu i zasobów, ale także szansa na zwiększenie zasięgu i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami. Kluczem do sukcesu jest jednak elastyczność i ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań użytkowników sieci oraz monitorowanie efektów działań. Należy też pamiętać, że recykling to proces ciągły, nad którym należy ciągle pracować. Powinien obejmować różne formaty, właściwie każdy rodzaj treści, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie materiałów, co przełoży się nie tylko na dostosowanie do potrzeb odbiorców, ale także na zwiększenie ruchu.

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Spis treści

  Darmowy raport z badań UX

  Co sądzisz o artykule?
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.