Strona główna / Wiedza / SEO / Co to są meta tagi i jak wpływają na pozycjonowanie?
BlogSEO

Co to są meta tagi i jak wpływają na pozycjonowanie?

 • SEO
 • 5 września 2023
Co to są meta tagi i jak wpływają na pozycjonowanie?

W dzisiejszych czasach, sukces każdej strony internetowej jest ściśle związany z jej widocznością w przestrzeni online. Jednym z kluczowych elementów, które mogą znacząco przyczynić się do tego sukcesu, są meta tagi. Ich odpowiednia optymalizacja to sprawdzony klucz do sukcesu w pozycjonowaniu organicznym. Z naszego artykułu dowiesz się w jaki sposób wykorzystać je w działaniach SEO i o czym warto pamiętać podczas tworzenia i optymalizacji znaczników meta. Jeśli nadal zastanawiasz się czym są meta tagi – zapraszamy do lektury!

Czym właściwie są meta tagi i gdzie się znajdują?

Meta tagi, stanowiące nieodłączny element optymalizacji strony pod kątem SEO, są fragmentami kodu HTML, które chociaż niewidoczne dla zwykłego użytkownika, odgrywają kluczową rolę w komunikacji Twojej strony z wyszukiwarkami internetowymi. Umieszczane w sekcji „head” każdej strony, dostarczają one cennych informacji, które są „czytane” przez algorytmy wyszukiwarek. Zrozumienie i właściwe zastosowanie metatagów może znacząco wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

W świecie stron internetowych, meta tagi można porównać do wskazówek, które pozwalają robotom wyszukiwarek łatwiej określić charakter i zawartość Twojej strony. Istnieją różne typy meta tagów, każdy z nich służy innemu celowi. Najważniejsze z nich to:

 • tag tittle,
 • meta tag description,
 • meta tag robots,
 • meta tag keywords.

Meta tagi w pozycjonowaniu – dlaczego ich rola jest tak istotna?

W dynamicznie rozwijającym się świecie SEO, umiejętność zrozumienia i wykorzystania metatagów do optymalizacji strony internetowej staje się nie tyle atutem, co koniecznością. W tym kontekście, szczególna uwaga przywiązywana jest do roli, jaką te składniki kodu HTML odgrywają w procesie pozycjonowania stron organicznego. Optymalizacja meta tagów to jeden z podstawowych czynników rankingowych, na które algorytmy Google zwracają baczną uwagę podczas oceniania stron internetowych.

Meta tagi to istotna część każdej strategii SEO, dlatego nie można lekceważyć ich optymalizacji. Jak więc maksymalizować potencjał który dają nam znaczniki meta w kontekście pozycjonowania? W dalszej części tego podrozdziału zgłębimy ten temat, analizując i podając konkretne przykłady w jaki sposób należy tworzyć meta tagi oraz w jaki sposób można je wykorzystywać np. w social mediach.

Znaczenie meta tagu title i jego optymalizacja

Meta tag title, często postrzegany jako jeden z najważniejszych elementów w procesie optymalizacji strony, ponieważ niesie za sobą ogromne możliwości w kontekście optymalizacji Twojej strony internetowej pod kątem słów kluczowych. Stanowi on wstępną „wizytówkę” strony, będąc pierwszym elementem, z którym użytkownik ma styczność na liście wyników wyszukiwania organicznego. Właściwe skonstruowanie tego meta tagu może być decydujące podczas ustalania pozycji strony przez algorytm wyszukiwarki Google.

Znaczniki meta title i ich optymalizacja powinny być przemyślanym procesem, który skupia się na połączeniu obecności słów kluczowych z przekonującym i zachęcającym językiem. Ważne jest, aby utrzymać równowagę między nasyceniem pozycjonowanymi frazami w meta title, a stworzeniem tytułu, który naturalnie i efektywnie komunikuje się z odbiorcą.

meta tag title w serp

Dodatkowo, ważnym aspektem optymalizacji meta title jest zachowanie jego odpowiedniej długości, która zazwyczaj powinna zawierać się w granicach 50-60 znaków, aby zapewnić pełne wyświetlenie tytułu w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.

Zastosowanie się do tych praktyk może nie tylko zwiększyć widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania, ale także znacząco wpłynąć na jej odbiór przez użytkowników.

Meta description – czy nadal warto go optymalizować?

W świecie SEO, gdzie mamy do czynienia z ciągle zmieniającymi się wymogami algorytmów Google, nadal pojawia się wiele dyskusji na temat rzeczywistego wpływu meta description na pozycje strony. Niepodważalne jest, że Google już dawno ogłosiło, że meta description nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, nie można lekceważyć jego potencjału w kontekście budowania ruchu organicznego na stronie.

Meta tag description, czyli krótki opis zawartości strony, pojawiający się pod tytułem w wynikach wyszukiwania, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu pierwszego wrażenia u potencjalnych użytkowników. Wyraziste, dobrze sformułowane opisy mogą zachęcać użytkowników do kliknięcia, co z kolei może przełożyć się na wyższy współczynnik klikalności (CTR). Wyższy CTR może być sygnałem dla Google, że Twoja strona jest wartościowa i zasługuje na większą uwagę, co niejako tworzy dodatkową wartość, poprawiając Twoje szanse na osiągnięcie lepszej widoczności w sieci.

meta description w serp

Skuteczne meta description – czym należy pamiętać?

Tworząc skuteczne i wartościowe meta description, istotne jest, aby kierować się kilkoma kluczowymi zasadami, które pomogą w maksymalizowaniu potencjału tego elementu na Twojej stronie. Oto kilka punktów, o których należy bezwzględnie pamiętać, zwłaszcza prowadząc tak rozbudowane kampanie jak pozycjonowanie sklepu internetowego:

 • Zachowanie odpowiedniej długości – w większości przypadków meta description powinno zawierać się w przedziale 150-160 znaków. Umożliwia to przedstawienie konkretnej, ale zwięzłej informacji, która zostanie w pełni wyświetlona w wynikach wyszukiwania.
 • Umiejętne włączenie słów kluczowych – wykorzystanie słów kluczowych w meta description jest bardzo ważne. Pozwala to nie tylko na wyróżnienie ich w wynikach wyszukiwania, ale również sygnalizuje wyszukiwarkom oraz użytkownikom, że strona jest związana z danym zapytaniem użytkownika.
 • Stworzenie zachęcającego opisu – ważne jest, aby meta description było nie tylko informacyjne, ale także przyciągało uwagę. Użyj języka, który zaintryguje i zachęci użytkowników do odwiedzenia Twojej strony.
 • Unikanie duplikacji – staraj się tworzyć unikalne meta description dla każdej kluczowej strony. Sprawdzaj i testuj różne warianty.
 • Wezwanie do działania (Call To Action) – umieszczenie silnego wezwania do działania (CTA) może zwiększyć szanse na kliknięcie. Użyj języka, który zachęci użytkowników do dalszego działania i wejścia na Twoją stronę.

Meta keywords – czy dalej warto z niego korzystać?

Meta tag „keywords”, który kiedyś stanowił istotny element strategii optymalizacji strony pod kątem SEO, z czasem stracił na swojej pierwotnej wartości, głównie z powodu częstych nadużyć związanych z nadmiernym nasyceniem słowami kluczowymi. Kiedyś pełnił on kluczową rolę w procesie indeksowania przez Google, umożliwiając przedstawienie kluczowych fraz charakteryzujących treści danej podstrony.

Jednakże, w obecnej chwili, ze względu na przedtem wspomniane nadużycia, ten element przestał być traktowany jako czynnik rankingowy przez większość wyszukiwarek, włączając Google. Z tego powodu, nie jest już konieczne wypełnianie tego pola. Niemniej jednak, wciąż warto monitorować swoją stronę pod kątem ewentualnej obecności nadmiernie nasycanych meta tagów „keywords”, gdyż Google może interpretować to jako próbę manipulacji, co może skutkować wykluczeniem strony z wyników wyszukiwania.

Dlatego, jeśli zdecydujesz się kontynuować używanie tego meta tagu, zalecane jest robienie tego z umiarem, aby uniknąć potencjalnych negatywnych konsekwencji.

Meta tag robots

Tag meta robots jest fragmentem kodu HTML, który można umieścić w sekcji <head> strony. Jego struktura jest dość prosta i może wyglądać na przykład tak:

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>

Za jego pomocą mamy możliwość sterowania indeksacją strony i zachowaniem robotów Google, które odwiedzają podstrony naszego serwisu. Oto kilka przykładów, jak meta tag robots może wpłynąć na zachowanie Googlebota i pozycjonowanie strony internetowej:

 • all – brak ograniczeń indeksowania i wyświetlania. Ta reguła to wartość domyślna i wyraźne jej podawanie nie ma żadnego efektu.
 • noindex – uniemożliwia wyświetlanie strony, treści multimedialnej lub zasobu w wynikach wyszukiwania. Jeśli reguła nie jest określona, strona, treść multimedialna lub zasób mogą być indeksowane i wyświetlać się w wynikach wyszukiwania.
 • nofollow – nie korzystaj z linków na tej stronie. Jeśli ta reguła nie jest określona, Google może używać linków na stronie, aby znaleźć linkowane strony. Dowiedz się więcej o nofollow.
 • nosnippet – uniemożliwia wyświetlanie w wynikach wyszukiwania krótkiego fragmentu strony lub podglądu filmu. Miniatura obrazu statycznego (jeśli jest dostępna) może być nadal widoczna, jeśli zwiększa to wygodę użytkowników. Dotyczy to wszystkich form wyników wyszukiwania (w Google: wyszukiwarki, Grafiki Google, kart Discover). Jeśli ta reguła nie jest określona, Google może wygenerować krótki opis i podgląd filmu na podstawie informacji znalezionych na stronie.
 • noindex, nofollow – informuje roboty indeksujące, aby nie indeksowały strony ani nie korzystały z żadnych zawartych na niej linków. Taka wartość meta tagu robots może oznaczać brak strony w wynikach wyszukiwania Google.

Pozostałe meta tagi

Myśląc o meta tagach nie należy ograniczać się tylko do tych, które są najczęściej wykorzystywane w procesie optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Oprócz tego istnieje też szereg innych meta tagów, które mniej lub bardziej wykorzystywane są na stronach internetowych. Poniżej kilka przykładów tych najpopularniejszych.

Meta tag weryfikacyjny Google Search Console

Często zapominanym, ale równie ważnym w procesie pozycjonowania meta tagiem jest ten, służący do weryfikacji strony w narzędziu Google Search Console. Wdrażając go w kodzie serwisu, dajemy robotom Google jasną informację i potwierdzenie, że jesteśmy właścicielem witryny i możemy od tej pory korzystać z wszelkich dobrodziejstw GSC.

Struktura tego meta tagu jest prosta i wygląda następująco:

<meta name=”google-site-verification” content=”…” />

Meta tagi wykorzystywane w Social Mediach

Meta tagi mają znaczenie także poza tradycyjnymi wyszukiwarkami jak Google czy Bing. Odgrywają one także ważną rolę w obszarze social media. Meta tagi specjalnie zaprojektowane do użycia w mediach społecznościowych, takie jak Open Graph (dla Facebooka) czy Twitter Cards (dla Twittera), pomagają w kontroli tego, jak informacje z Twojej strony są prezentowane, gdy treści są udostępniane na tych platformach.

Na przykład Open Graph pozwala na spersonalizowanie obrazków, tytułów oraz opisów, które są wyświetlane, gdy link jest udostępniany na Facebooku. Podobnie, Twitter Cards umożliwiają stworzenie bogatszych Tweetów zawierających multimedialne elementy i wzbogacone snippet’y, które mogą znacząco zwiększyć zaangażowanie użytkowników odwiedzających Twój profil. Dzięki odpowiednim działaniom na tym polu możesz skutecznie zwiększać wartość i skuteczność kampanii marketingowych.

Przykładowy kod dla Open Graph może wyglądać następująco:

<meta property=”og:title” content=”Tytuł Twojego Artykułu”>

<meta property=”og:description” content=”Krótki opis Twojego artykułu”>

<meta property=”og:image” content=”URL_do_Twojego_Obrazka”>

Viewport Tag

Tag viewport to element meta tagów używany w web designie do kontroli wyglądu strony na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach i tabletach. W czasach gdzie dostęp do internetu to najczęściej wykorzystanie urządzeń mobilnych, właściwe zastosowanie tego tagu jest niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości doświadczenia użytkownika.

Sam tag viewport umieszczony jest w sekcji <head> strony internetowej i kontroluje skalę oraz wymiary wyświetlanej strony. Zazwyczaj wygląda on tak:

<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1.0″>

W powyższym przykładzie meta tag viewport ma następujące znaczenie:

 • width=device-width instruuje przeglądarkę, aby szerokość widoku była równa szerokości ekranu urządzenia
 • initial-scale=1.0 ustawia początkową skalę strony na 1.0, co oznacza, że strona będzie wyświetlana w naturalnej skali, bez powiększenia lub zmniejszenia

initial-scale=1.0 ustawia początkową skalę strony na 1.0, co oznacza, że strona będzie wyświetlana w naturalnej skali, bez powiększenia lub zmniejszenia.

Odpowiednia konfiguracja tagu viewport jest istotna nie tylko dla zapewnienia odpowiednich doświadczeń użytkownika, ale również pod kątem SEO, ponieważ Google przywiązuje bardzo dużą wagę do responsywności strony podczas dokonywania jej oceny. Właściwa implementacja tego tagu pomaga więc w zachowaniu wysokiej użyteczności strony na wszystkich typach urządzeń, co jest kluczowe w dobie tzw. Mobile First Index.

Meta tagi na stronach internetowych – podsumowanie

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić wieloaspektowe znaczenie meta tagów na stronach internetowych. Nie są one tylko narzędziami służącymi do ulepszania widoczności strony w wynikach organicznych wyszukiwarek; ich rola rozciąga się znacznie dalej, obejmując również obszar mediów społecznościowych, gdzie potrafią znacząco zwiększyć atrakcyjność i zasięg udostępnianych treści.

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Spis treści

  Darmowy raport z badań UX

  Co sądzisz o artykule?
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.