SEO

Nagłówki i ich wpływ na SEO – w jaki sposób używać H1, H2, H3

16 października 2023 (aktualizacja: 26 lipca 2024)

Używanie nagłówków H1 w treściach publikowanych na stronach internetowych, to od wielu lat jeden z fundamentów skutecznych kampanii pozycjonowania stron. Jest to jeden z podstawowych elementów, na który specjaliści SEO zwracają uwagę. Czym dokładnie jest optymalizacja nagłówków na stronie, dlaczego jest taka ważna i w jaki sposób tworzyć strukturę nagłówków zgodną z zasadami SEO? Zapraszamy do lektury!

Czym są nagłówki w kodzie HTML?

Nagłówki H1-H6 to specjalne tagi języka HTML, stosowane w celu odpowiedniego zaprezentowania struktury treści na stronie, zarówno dla użytkowników, którzy je czytają jak i dla robotów wyszukiwarek internetowych, w tym Googlebota. Zgodnie ze standardem HTML mamy 6 poziomów nagłówków, przy czym kluczowy w kontekście SEO jest nagłówek H1. To w nim powinny znajdować się najważniejsze informacje dotyczące zawartości danej podstrony, należy też pamiętać, że nagłówek H1 powinien występować tylko raz w obrębie danego adresu URL.

Dlaczego hierarchia nagłówków na stronie jest ważna?

Kluczowym zadaniem nagłówków jest czytelne i jednoznaczne przedstawienie struktury treści, które użytkownik odnajdzie na danej podstronie, którą odwiedza. W czasach gdy doświadczamy ciągłego szumu informacyjnego, jesteśmy zalewani olbrzymią dawką treści, szczególnie ważne jest to, aby przedstawiać je w sposób czytelny i uporządkowany. Każdy z nas z pewnością łapie się na tym, że zanim przeczyta treść strony internetowej, najpierw “skanuje” jej strukturę w poszukiwaniu informacji, które może w łatwy sposób wychwycić – tutaj szczególną rolę ma wyeksponowanie kluczowych treści na pomocą nagłówków.

Nagłówek H1 i jego wpływ na pozycjonowanie

Nagłówek H1 jest jednym z pierwszych elementów, na który wyszukiwarki zwracają uwagę podczas indeksowania strony. Działa jak tytuł artykułu w gazecie – krótko i zwięźle informuje o głównym temacie strony. Jeżeli jest dobrze zoptymalizowany, może znacząco wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania G.

Optymalizacja nagłówka H1 pod słowa kluczowe

Optymalizując nagłówek H1 pod kątem SEO, warto przestrzegać kilku zasad, które zwiększą jego skuteczność i wpływ na pozycje strony w wynikach organicznych Google. Po pierwsze, każda strona na Twojej witrynie powinna mieć unikalny nagłówek H1. Powtarzanie tego samego nagłówka na różnych stronach może być mylące zarówno dla wyszukiwarek, jak i dla użytkowników. Po drugie, kluczowe jest zawarcie w nagłówku H1 głównego słowa kluczowego. Dzięki temu wyszukiwarki łatwiej zrozumieją, czego dana podstrona dotyczy. Ważne jest również, aby nagłówek H1 był przede wszystkim przyjazny dla użytkownika, odzwierciedlając zawartość strony i zachęcając do jej dalszego przeglądania.

Błędy w optymalizacji nagłówka H1 – tego unikaj

Podczas pracy nad optymalizacją nagłówków H1 istnieje kilka błędów, których należy unikać, ponieważ mogą one wpłynąć na skuteczność Twojej strony w kontekście SEO. Brak nagłówka H1 na stronie może sprawić, że wyszukiwarki będą miały trudności z określeniem głównego tematu strony. Kolejną ważną kwestią jest to, aby nagłówek H1 występował tylko jeden raz w ramach danej podstrony. Ponadto ważne jest, aby unikać sztucznego nagromadzenia słów kluczowych w nagłówku tytułowym. O ile główna fraza, którą pozycjonujemy może, a nawet powinna się tam znaleźć, to wszelkie próby wymieniania słów kluczowych po przecinku lub w nienaturalnej formie – lepiej odpuścić.

Pozostałe nagłówki Hx – jak je wykorzystać w kontekście SEO?

Przede wszystkim skup się na tym, co jest istotne na danej podstronie. Jeżeli tworzysz treści na stronę ofertową, przemyśl jakich informacji mogą szukać Twoi klienci. Mogą to być np. informacje o cenach bądź wariantach oferowanych usług. Staraj się skupić uwagę użytkownika i zachęcić go do przeczytania wybranych treści. Przeglądając strony internetowe na telefonie, na pewno łapiesz się na tym, że skanujesz ekran w poszukiwaniu ciekawych informacji – stosuj więc słowa kluczowe w nagłówkach, dzięki czemu łatwiej zainteresujesz użytkownika i sprawisz, że przeczyta on treści, które przygotowałeś.

Nagłówki we wpisach blogowych – o czym warto pamiętać?

Wpis blogowy to często pierwszy punkt kontaktu użytkownika z Twoją stroną lub marką. Jednakże to, czy czytelnik zostanie na dłużej i zechce przeczytać Twoje treści, w dużej mierze zależy od właściwej konstrukcji tytułu, a więc nagłówka H1. Staraj się umieścić w nim główne słowa kluczowe, ale nie zapominaj też o zaciekawieniu czytelnika bądź wskazaniu mu, co zyska po przeczytaniu artykułu.
Przechodząc dalej do kolejnych akapitów, używaj nagłówków H2 i H3 w taki sposób, aby podzielić długi wpis na mniejsze, łatwiejsze do przyswojenia sekcje. Dzięki temu czytelnik będzie mógł szybko znaleźć interesujące go informacje, a Ty zyskasz dodatkowe miejsce na umieszczenie słów kluczowych.
Niezależnie od długości lub tematyki wpisu, odpowiedni podział treści za pomocą nagłówków jest kluczowy. Pomaga w zaangażowaniu czytelnika, poprawia doświadczenie użytkownika i optymalizuje treść pod kątem wyszukiwarek. Każdy nagłówek powinien być przemyślany i celowo umieszczony, aby służyć zarówno czytelnikowi, jak i strategii pozycjonowania strony.

Podsumowanie

Nagłówki odgrywają ważną rolę w skutecznej optymalizacji SEO oraz w zapewnieniu prawidłowej czytelności treści na stronach internetowych i blogach. Umieszczenie w nich sposób słów kluczowych, unikanie ich sztucznego nagromadzenia oraz dbałość o zwięzłość, spójność i estetykę nagłówków mogą zwiększyć zaangażowanie czytelnika poprawić odbiór treści. Warto eksperymentować ze strukturami nagłówków, dostosowując je do specyfiki treści i odbiorców, pamiętając jednak o kluczowych zasadach przedstawionych wyżej.

Autor
Norbert Zbylut
Head of SEO
Zobacz wszystkie wpisy 20
Poprzedni wpis
Eye Tracking wspomagany uczeniem maszynowym
Spis treści
Spodobał się artykuł?
Udostępnij

    Bądź na bieżąco
    w branży UX/UI i SEO
    Twój e-mail
    SEO

    Czym jest search intent, czyli jak szukają użytkownicy

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    Co to jest długi ogon? Kilka słów o pozycjonowaniu long-tail

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    SEO a migracja strony- jak uniknąć utraty pozycji i ruchu?

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    Evergreen Content – czym jest i jak go wykorzystać w swojej strategii content marketingowej?

    Małgorzata Młynarczyk
    Junior Project Manager
    SEO

    Jak zdobywać klientów w swojej okolicy, czyli SEO lokalne

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    Z życia firmy

    Byliśmy na semKRK#22 BIG!

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    Wyciek wewnętrznej dokumentacji Google — czy jesteśmy mądrzejsi niż wczoraj?

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    Recykling treści — Jak odświeżyć i ponownie wykorzystać Twój content

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    Przytul swój sklep na walentynki – 5 wskazówek dla e-commerce na święto zakochanych

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    7 trendów SEO, na które warto mieć oko w 2024 roku

    Joanna Śledziejowska
    SEO Expert
    SEO

    5 kluczowych czynników SEO i UX, które musisz uwzględnić w swoim sklepie internetowym

    Alicja Stojek-Szewczuk
    SEO Specialist w DevaGroup
    SEO

    Drzewo kategorii w sklepie internetowym – jak je zaprojektować w zgodzie z SEO i UX?

    Dominik Krawiec
    SEO Expert
    SEO

    Sitemap: Kompletny przewodnik po mapie witryny

    Piotr Dobrzyński
    SEO Expert
    SEO

    Nagłówki i ich wpływ na SEO – w jaki sposób używać H1, H2, H3

    Norbert Zbylut
    Head of SEO
    SEO

    Przekierowanie 301 – wszystko co musisz wiedzieć

    Norbert Zbylut
    Head of SEO
    Poznaj nasze rozwiązania UX/UI/SEO
    Chcesz dotrzeć do nowych użytkowników i zwiększyć konwersję swoich działań?
    Skontaktuj się z nami